Vaalit on käyty ja kansa on puhunut. Ei tullut perusuomalaisille jättivoittoa. Vasemmiston takalasku vähän otti ihmetyksiin, koska sieltä jäi yksi hyvä mies rannalle. Esko Joentakanen oli tuomassa uutta toimivaa nostetta kunnanvaltuuston penkeille, mutta siihen ei kukaan oikein halunnut lähtee mukaan nostamaan Haapavettä samassa mielessä!
Perussuomalaisten tukeva mahalasku saattaa johtua liiallisesta öykkäröinnistä, ku muuten hyvä vaaliohjelmisto olisi tietänyt hyvää Perussuomalaisten kannatuksen päälle!
Perussuomalaisuus on vajonnut vähän niin ku ominaisuuden harhaan jossa ei huomata omia epäkohtia. Kaivetaan ne tikullakin toisesta. Jos ei löydy, niin kaivetaan ne vaikka saivartelemalla. Tätä peliä perusuomalaiset ovat täälläkin pelanneet. Ehkä muutama perusuomalainen taistopukari sai mojovata äänimäärät, mutta kokosaldo jäi ohuen laihaksi pliruksi niin, että Keskustasta tuli jälleen suuri puolue. Siltikin, vaikka Keskustassakin on ollu eripuraa ja keskinäistä kätinöintiä jonka vuoksi moni konkari ottikin ja siirtyi Haapavesi-ryhmän alaisuuteen.
Kuka ottaa ohjat käsiin, kun Haapavedelle lähdetään etsimään uutta nostetta!
Perussuomalaisten tukeva mahalasku saattaa johtua liiallisesta öykkäröinnistä, ku muuten hyvä vaaliohjelmisto olisi tietänyt hyvää Perussuomalaisten kannatuksen päälle!
Perussuomalaisuus on vajonnut vähän niin ku ominaisuuden harhaan jossa ei huomata omia epäkohtia. Kaivetaan ne tikullakin toisesta. Jos ei löydy, niin kaivetaan ne vaikka saivartelemalla. Tätä peliä perusuomalaiset ovat täälläkin pelanneet. Ehkä muutama perusuomalainen taistopukari sai mojovata äänimäärät, mutta kokosaldo jäi ohuen laihaksi pliruksi niin, että Keskustasta tuli jälleen suuri puolue. Siltikin, vaikka Keskustassakin on ollu eripuraa ja keskinäistä kätinöintiä jonka vuoksi moni konkari ottikin ja siirtyi Haapavesi-ryhmän alaisuuteen.
Kuka ottaa ohjat käsiin, kun Haapavedelle lähdetään etsimään uutta nostetta!
Vastaukset 16
Vanhimmat
no sinäkö ne otat?
toimiva noste kunnanvaltuuston penkeille
:D :D:D:D:D:D
viikon fraasirikos!
mistäkö sitä saataisiin.
vastaus:
ilmavaivat (ja virtsankarkailu ) ovat aina olleet paras noste kunnanvaltuuston penkeille
Kuka tosiaan ottaa ohjat ku lähette hegmannilta etsimään uutta toimivaa nostetta
kunnanvaltuuston penkeille :D ?
Ei kun Jussi tääkun on pitänyt pyörän sarvista ennen kiinni.
Älä takerru pilkkuihin. Niiden viilaaminen ei hyövää ketään ja asiat ei niin kummene! Saivartelu ja ulpukanvarsiin takertuminen kertoo peruisuomalaisesta jukuripäisestä asenteesta eikä mistän muusta.
Persut nosti taas kannatustaan liki 5 prosenttiä edellisestä. Mukana uusi tulokas haapavesi ryhmä, joka vei kolme paikkaa. Yhdessä nämä kaksi on suuret vaalivoittajat. Keskustan kannatus tipahti melkein 600 äänellä. Sitä se kyläkoulun tappamimen tarkoitti kepulle. Vasuritkin melkein 200 ääntä vähemmän. Mitä taas Revon maalittamiseen aloituksessa, niin kyllä äänitulos hänellä kertoo että Repo on puolueensa nostattaja.
Mihin häipyi persujen puheenjohtaja ja sihteeri ei lähelläkään valintaa?
Jos ette olis alkanu mullikoitemaan niin Jussikin olis viellä
vallan kahvassa ja olis varmaan ABC: kin paikallaan jne...
öykkäröinnistäpä hyvinkin...
Mikäli julkisuudessa olleet henkilökohtaiset äänimäärät eivät muutu niin öyhötyksellä ja massiivisella kampanjoinnista huolimatta revon oma saalishan ei noussut ja sukulaistäti putosi kokonansa valtuustosta.
Yhtä laihan äänisaaliin saivat persujen paikallisyhdistyksen ns. terävä pää.. siis öykkäröinnin tukijat.
Naiset loistavat poissaololaan persujen valtuustoryhmästä,mutta ilokseem muissa puolueissa naisten henkilökohtaiset äänimäärät kärkiehdokkaiden takana nousseille uusille kasvoille olivat kohtalaisen runsaat ,joten uskomme ja toivomme että tämä naisiin kohdennettu "tuittupäiset tytönheitukat" tyylinen pilkkalaulanta on nyt siinnä vaiheessa tiensä päässä että viimeinkin se lihava leidi l ulaa aarian tahi liedin.
Voisimme verrata vaikka Kalevalaan ,jossa vanha Wäinämöinen epäonnistuu Ainon viettelyksessä, vaikka on jo yrittänyt laulaa Joukahaisen suohon.
Kansantajuisemmin sanottuna nyt on nuorten siis untuvikko-Persuvaltuutetujen
harteille ladattu paljon odotuksia.
Poliittinen Rahti-Reissu on nuorukaisille vasta alkamassa siis sellainen missä otetaan miehisyydestä todellakin mittaa..
Tällä kertaa hyväksyttävä tulos ei ole matkan heittäminen kesken ja kotimökin uuninpankolle makoilemaan tai Wiina-Matin lailla pilkkalauluja julkisesti lauleskelemaan.
Jaa entäpäs Ville ..
Silimät luppassee ramasee ja Paakkilanhovin kiikkustooli vetää jo kummasti vanhaa talkkaria puoleensa, mutta vielä on se sukupolvenvaihdos tekemättä, koska sopivaa perintöprinssiä ei odotuksista huolimatta ole löytynyt.
Tulipunaisille kommunistipohjille kävi jo Kemissäkin hassusti, Väykky tiesi pelin paikan ja rohmusi äänet, mutta Haapaveden korpikommunismille voi yhä vieläkin olla liian kova paikka tuo naisjohtajuus.
Yhtä lailla aika näyttää miten Hary pärjää joutuessaan vaa an kieliasemaan mutta
nyt esimakua siittä saamme siis valtuustotyöskentelyn pelisääntöjen laatimisessa.
Niin ja onhan siellä joukossa jälleen se todellinen vaalivoittaja Kokoomus naisedustajansa ei tiettävästi naisiin kohdentuvaa törkyilypolitiikkaa siedä..
Kovin on jännää seurata saadaanko pöydät puhtaaksi yhteistyötä varten vai vaaditaanko radikalistinen leikkausoperaatio jonka onnistuminen lienee kiikunkaakun se ettei potilas eli valtuusto kuollut..
Mielenkiintoa siis riittää seurata miten kova tappelus siittä kuka johtaa mitä ja miten tulee olemaan puristeluista huolimatta...
Jos sinä vieläkin lokeroit vasemmistolaisen politiikan kommunismiksi, niin minulla kait on oikeus lokeroida persulaisuus natsismiksi. Hivenen oli raakasti sanottu, mutta niin minustakin vasemmistolaiset periaatteet omaavien lokerointi kommunisteiksi.
Kommunismi on kuollut ja kuopattu. Taistolaiset kaatuneet.
Minusta kun ihan tuntuu, että tuo persulaisten lokeroiminen on kukaties lähempänä oikeaa..
Ainakin tämä yksi vaaleissa ulos valtuustosta romahtanut vasuri on julkisesti Stalinia kiitellyt, no ei se taida kommunismia olla mutta ehkä pikkuisen suomalaisia ihmetyttää ?
Siis yksi teki sellaista, no sittenhän ne voi kaikki leimata vai?
Voiko muissakin puolueissa tehdä samanlaista yleistämistä, no ei. Siihen ei kannata sortua.
jaa no et taida siis tietää edes ville vaarin historiaa,etkä muistane lähihistoriasta niittä vappumarssejakaan..
Punaliput liehuen ja plakaatit vaatien... työväelle jota niin sorrettiin...
ja oli toki siis vähän pyhäisempää päällä marssijoilla....
Voi sillivati seilaa, ku tyyppi takervoituu ulpukanvarsiin taas kertaamiseen.
Taitaa olla niin kaukana menneissä marssit ja muut meiningit ettei muisti sinne asti kanna
Ehei, ne kaukana oo! 80 luku vielä marssivat pois tiehensä.
Sehän oli niin notta kun euroopas alako jo muuri kivet rapist niin Suomessa oikeen nousi se ääriaate ja kouluopetusta jo pantiin uusiksi .Kyllä niistä ajoista ny ollaa hiljaa.oppilaitosten kahavilapöyät oli täynnä ropakantaa ja kuvia partasesta kaljusta miehestä.oli se aikaa se.