Ja ilolla se valitaan, on muuten kaikille mannermaalla valinnainen toisin kuin tarpeeton pakkoruotsi...
Englanti on suomalaiselle ihana ja äärettömän hyödyllinen kieli
Anonyymi
10<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Et taida olla kympin oppilas.
Englanti+ei+ole+useimmissa+kouluissa+edelleenkään+valinnainen.+Kun+peruskoulu+alkoi,+englanti+oli+100%+pakollinen+kaikille.
Taas valehdellaan! Englanti ei ole koskaan ollut Mannersuomessa pakollinen, mutta pitäisi olla.
Vain pakkoruotsi on ollut pakollinen 1970-luvulla aloittanen peruskoulun myötä.
Alkuperäinen vuoden 1967 peruskoululain versio sisälsi pakollisen englannin, mutta ei pakkoruotsia eikä pakkosuomea.
Vain RKP vaati pakkoruotsin ja pakkosuomen peruskouluun ja sai tahtonsa läpi Koiviston 1. hallituksen hallitusneuvotteluissa v. 1968. RKP käytti myös silloin hyväkseen vaaánkieliasemaansa. Koivistosta ei olisi tullut pääministeriä ilman ko. poliittista lehmänkauppaa.
Kun+minä+aloitin+englannin+luvun+70-luvulla,+oli+se+100%+pakollinen+kaikille.+Sitä+
-+ei+voinut+valita+pois
-+ei+voinut+keskeyttää
-+ei+vaihtaa+toiseen+kieleen+(vaihtoehtoja+kun+ei+edes+ollut)
-+ei+siirtää
-+ei+jättää+pois
Englanti+on+useissa+kouluissa+edelleen+yhtä+pakollinen.+Se,+että+laissa+ei+lue,+että+englanti+on+pakollinen,+ei+tarkoita+että+se+on+vapaaehtoinen.+Historiakin+on+pakollinen+aine,+vaikka+mikään+lakipykälä+ei+niin+sano.
P.S.+Voisiko+nämä+jatkuvasti+itseään+toistavat+englanti-jutut+jättää+vähemmälle.+Tylsä+ja+vähän+yksipuolinen+keskustelun+aihe,+etenkin,+kun+kaikki+lukevat+englantia+käytännössä+ja+kaikki+sitä+osaavat.
Englantia hypettävät taitavat olla ikäihmisiä...
Näin on, nuoret ja keski-ikäisetkään eivät koskaan hypetä englantia. Englannin osaaminen on aina ollut itsestäänselvyys.
Paitsi pakkoruotsittajille, mutta he ovatkin vanhempaa väkeä
Näin!
Kyllä, englanti rulaa
Kyllä!