Mikseivät kaikki ihmiset ole työkyvyttömyyseläkkeellä, kun sellaiseenkin mahdollisuus olisi?
Miksei työkyvyttömyyseläkkeellä?
12
1076
Vastaukset
- Anonyymi
Mutta työkyvykäseläkkeellä on paljon mukavampaa, kun on tukeva KEVA sponsorina.
- Anonyymi
Kaikki eivät ole työkyvyttömiä.
- Anonyymi
Ei niin vain mennä . Se vaikka olisi b lausunto nuo vakuutusyhtiön lääkärit arvioivat tilanteen ja tuo seula on tiukka. Kuntoutus mahdollisuus kun on . Tuo on sikäli retuperällä että kuntoutuksen tarkoitus on jäljellä olevan työkunnon arvioiminen ja tuota kun ei tee kukaan ,niin siitä sitten ihmiset kuntoutuu työttömänä ,vaikka olisi kuntoutettukin, sillä reaaliset mahdollisuudet vajaa kuntoisilla työllistyä on olemattomat tänä päivänä.
Siitä sitten voi olla monta mieltä millaisia nuo kuntoutus toimet ylipäätänsä on tuossa suhteessa tai miten oikein on että vakuutus yhtiön lääkärit tuon arvion tekevät mm, eturistiriitojen näkökulmasta ,siihen en ota kantaa, mutta sanoisin että työttömyys lukuja tuo nostaa ja jättää ihmisiä roikkumaan tyhjän päälle. Eli monesti tuo valinta ei henkilöille vaan sen tekee nyky systeemi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei niin vain mennä . Se vaikka olisi b lausunto nuo vakuutusyhtiön lääkärit arvioivat tilanteen ja tuo seula on tiukka. Kuntoutus mahdollisuus kun on . Tuo on sikäli retuperällä että kuntoutuksen tarkoitus on jäljellä olevan työkunnon arvioiminen ja tuota kun ei tee kukaan ,niin siitä sitten ihmiset kuntoutuu työttömänä ,vaikka olisi kuntoutettukin, sillä reaaliset mahdollisuudet vajaa kuntoisilla työllistyä on olemattomat tänä päivänä.
Siitä sitten voi olla monta mieltä millaisia nuo kuntoutus toimet ylipäätänsä on tuossa suhteessa tai miten oikein on että vakuutus yhtiön lääkärit tuon arvion tekevät mm, eturistiriitojen näkökulmasta ,siihen en ota kantaa, mutta sanoisin että työttömyys lukuja tuo nostaa ja jättää ihmisiä roikkumaan tyhjän päälle. Eli monesti tuo valinta ei henkilöille vaan sen tekee nyky systeemi.Sekavaa tekstiä ja ymmärrettävyys vaikeaa kommentoijan lukuisten kirjoitusvirheiden vuoksi. Eikä pointti aukea. Tuilla elävien määrään ei kuitenkaan vaikuta, miksi tukea kutsutaan. Onko se työkyvyttömyyseläke, ansiosidonnainen vai työmarkkinatuki höystettynä toimeentulotuella.
- Anonyymi
Kun vaan ei ole sattunut se työkyvyttömyys kohdalle. Ikää on jo 70, mutta vieläkin on ihan kohtuullinen työkyky tallessa kun maltilla tekee hommansa.
- Anonyymi
Jaa että miksi ei?.Miksi kaikki ei ole liikenne lentäjiä,poliiseja,kansanedustajia tai vaikka huippu laulajia?Heillä ei välttämättä ole edellytyksiä olla näissä ammateissa tai sitten työkyvyttömyysläkkeellä.Sinne on vaatimuksia,pitää olla todistettavasti kykenemätön hankkimaan toimeentuloansa omalla työllä.Kun hetkeksi pysähtyy miettimään ,niin ei tarvi todellakaan ihmetellä miksi ei kaikki ole tk-eläkkeellä.
- Anonyymi
Eihän se niin mene, että olisi oikeutettu tk-eläkkeeseen, jos kyvyt ei riitä elättämään itseään vaikkapa lentäjänä, kansanedustajana, huippu-urheilijana tai -laulajana.
Ei, vaan jos sairauden tai vamman vuoksi et kykyne elättämään itseäsi millään työllä ja sen pystyt todistamaan, niin sitten olet oikeutettu tk-eläkkeeseen.
Kun hetkeksi pysähtyy miettimään, niin eiköhän tämänkin kykene ymmärtämään....
- Anonyymi
Saa olla melkosen rampa tai kuolemansairas nykyisin jos meinaa päästä tuolle eläkkeelle , lähinnä ihmetyttää nämä hyvin nuorten tilanteet joissa heitetään hanskat tiskiin jo nuorella iällä , sensijaan keskitytään vanhempiin ikäluokkiin joista ei terveitä tehdä vaikka kuin painostettaisiin , siinä saa sairaat , työlle jo terveytensä uhranneet ihmiset rangaistusta palkinnoksi raatamisestaan , onko tämä maa enään tuon raadannan arvoinen , ei mielestäni kun toimet menneet tämmöisiksi.
- Anonyymi
Jouduin siihen helvettiin jo nuorena. Nyt oon 40. Ei paljon toivoo paremmasta tai oikeesta elämästä. Terapiaa ei meinaa saada millään. Vaikka selviytyminen hengissä sitä vaatisi.
En ollutkaan normi bipo. Traumaperäisesti epävakaa. Sen olis voinu hoitaa terapialla, mut se löydettiin vasta nyt. Kun elämä on jo puoliksi mennyt ohi. Olisin voinut olla nyt lähes normaali. Mut iskettiin hanskat heti tiskiin.
- Anonyymi
Minä olen tk eläkkeellä ja nautin jokaisesta päivästä. Olen vapaa ja saan lomailla seuraavat 30 vuotta kunnes jään vanhuuseläkkeelle :)
- Anonyymi
Kuka sitä nyt huvikseen hommia lopettaisi, jos kuntoa piisa?
- Anonyymi
Aamulla katon ikunasta kun ihmiset menee töihin,niiden on pakko mennä,minun ei.On se niin paljon kivempaa kun ei ole sitoutunut mihinkään,hommia voi aina tehdä mutta vaan itselle.Rahaa tulee eläkkeenä sen mitä tarvitsen,enemmälle ei ole edes käyttöä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja19622502Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant899717Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.497669Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va886438SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1906166Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m595690Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot495162HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1204822Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1074509Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,532780