Kierrokset Civic 1,5 VTEC i -98

5-vaihteella n. 2000 r/min 80 km/h maantiellä. Nousee vähän yli 2000 r/min siinä n. 90 km/h. Onko liian alhaiset kierrokset? Vähän laiska lähtemään 5-vaihteella, esim. ohitustilanteissa paras käyttää 4-vaihdetta. Millä vaihteella ajelen 80 km/h? Ohjekirja kertoo max vaan ei min. r/min. Kulutus siinä vähän yli 5 l/100 km.
61194
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

MuLLA onkin Opel kadett ja se kiertää paikallaan 9300rpm!!! REPIKÄÄ SIITÄ HONDAPELLET! Opel on maailman paras auto ja se ei ruostu niinku jotkut riisikipot.

Äänestä
  • hei opelix.siitähän voidaan olla erimieltä kumpi on pelle opelix tai honda. ja löytyy sitä ruostetta opelistakin varsinkin kadetista.montako opelia on mukana esimerkiksi Formula ykkösissä.kysyn vaan????????

    Äänestä

  • 10k rpm, jos nostas vähän rajoitinta.

    Äänestä

  • Montakos kadettia vielä löytyy jotka eivät ole ruostuneet olemattomiin? Eiköhän tuo kadett ole pahiten ruostuva auto mikä löytyy. Opel muutenkin kilpailee lähinnä maailman huonoimman auton tittelistä eikä parhaan.

    Äänestä

>5-vaihteella n. 2000 r/min 80 km/h maantiellä. Nousee vähän yli 2000 r/min siinä n. 90 km/h. Onko liian alhaiset kierrokset?<

-Ihan Ok kierrokset.

>Millä vaihteella ajelen 80 km/h?<
-Tietenkin vitos vaihteella, ohituksiin ja kiihdytyksiin voit vaihtaa pienemmän vaihteen tuolla nopeudella.

Äänestä

Pitkät on välitykset. Ei mikään ihme jos ei jaksa vitosella lähteä hyvin kahdeksastakympistä. Uudessa 2.0 litrasessa Accordissa on 2000 r/min kierroksilla noin 70 vauhtia ja koneessa on vääntöä ja tehoa reilusti enemmän tollaseen civicciin verrattuna. Eiköhän tuolla joudu vaihtamaan kolmoselle ohittamaan lähtiessä. Pitkät välitykset mahdollistavat sen 5 litran kulutuksen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Matti kirjoitti:

5-vaihteella n. 2000 r/min 80 km/h maantiellä. Nousee vähän yli 2000 r/min siinä n. 90 km/h. Onko liian alhaiset kierrokset? Vähän laiska lähtemään 5-vaihteella, esim. ohitustilanteissa paras käyttää 4-vaihdetta. Millä vaihteella ajelen 80 km/h? Ohjekirja kertoo max vaan ei min. r/min. Kulutus siinä vähän yli 5 l/100 km.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu