Tampereen kaupunkipyörät.

Tampereen kaupunki on hankkinut kaupunkipyöriä. Rahaa hankintaa menee 1,4 miljoonaa. Nyt ei tiedetä miksi tai mihin tarpeeseen ne on hankittu eikä edes koska ne saadaan käyttöön.

https://www.aamulehti.fi/tampere/art-2000008060100.html
16861
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Edelliset kaupunkipyöräkokeilut loppuvat, koska pyörät pöllittiin tai rikottiin. Katsotaan miten nyt käy.

Äänestä
  • Hetikö se kokoomuksen suhmurointi alkoi?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Hetikö se kokoomuksen suhmurointi alkoi?

    Kyllä sille pitää vi##uilla kun maksaja ihmettelee mihin hänen rahat käytetään.

    Äänestä

Ne on tarkoitettu ihmisille, joilla on siirtymisen tarve. Toivottavasti pyörät saadaan mahdollisimman pian käyttöön.

Äänestä
  • Minä en tarvitse mitään vuokrapyörää. Fillaroin Ikurista keskustaan omalla pyörälläni. Ni!

    Äänestä

Mikä vika potkulaudoissa on?

Äänestä
  • Ne eivät ole kommunistien.

    Äänestä

  • Ei mikään mutta mummot ei osaa käyttää niitä eikä ymmärrä muutenkaan mitää sovelluksesta vaikka älykännykkä jo olisikin.

    Äänestä

Nyt on pyöräilykeli parhaimmillaan. Turhaan niitä syksyn pimeyteen laittaa kadunvarteen jos ei ennen Jussia saada käyttöön.

Äänestä

Eikö ihminen osaa enää kävellä?

Äänestä

No hyvä asia, kun joskus tulevat, että ovat valkoisia. Erottuvat paremmin Tammerkosken pohjasta.

Äänestä

Ainoastaan vihervasemmistolaiset osaa nykyään kävellä.
Siis omasta mielestään.
Kasvisruuan näännyttävämät ituhipit kannabis ostoksillaan keskustassa lähinnä laahustavat.
Vihrevasemmisto keski kävelyn kulkutapana. Sanotaan että armeija marssii vatsallaan.
Elokapinalaiset Kela tuilla.

Äänestä

Kaupunkipyörätelineiden sijoittelu osoittaa ammattitaidottomuutta ja täyttä ymmärtämättömyyttä. Useimmissa paikoissa sijoitettu kapeille teille ja hankaloitetaan tälläkin jo Tampereella tutuksi tullutta henkilöautovihaa!
En tarvitse näitä pyöriä, enkä pöhkösätkylautoja. Ajan jatkossakin omalla autollani, sillä pääsee helposti autoja vihasvasta Tampereelta pois!
Toivotaan, että valtuustossa on nyt henkilöitä, jotka laittavat Tampereella autot etusijalle!

Äänestä
  • Pyöräasemien sijainnit ovat paikoin myös todella vaarallisissa kohdissa. Vilkkaasti liikkennöidyn, kapean kadun reunassa, vieden mennessään jo muutenkin vähiä kadunvarren pysäköintipaikkoja. Ja samalla vieressä voi olla rauhallinen puisto, jonka kylkeen telineet olisi voinut sijoittaa. Tuntuu, että telineiden paikkoja ei ole oikeasti livenä paikan päällä käyty katsomassa vaan sijainnit on vain lätkitty kartan perusteella. Suunnittelun kukkanen on Kalevassa sijaitseva vanhusten palvelutalo jonka eteen pyöräpiste asennettiin estäen näin mm. invataksien pääsy pääovelle.

    Äänestä

Joku hyväveli kaveri nappasi rahat 🤣

Äänestä

Tietotekniikka on ihmeellistä. Ei osata tehdä edes sovellusta, jolla pyöriä voisi käyttää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Tampereen kaupunki on hankkinut kaupunkipyöriä. Rahaa hankintaa menee 1,4 miljoonaa. Nyt ei tiedetä miksi tai mihin tarpeeseen ne on hankittu eikä edes koska ne saadaan käyttöön.

https://www.aamulehti.fi/tampere/art-2000008060100.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu