Raahessa rakennustyömaa

Kauhukseni huomasin Pattijoella aloitetun rakennushankkeen. Lipsuuko teknisessä toimistossa asiakaspalvelu helteillä? Veikkaan että siellä on luvassa jollekin hoitokokouksia, onhan kyseisen tontin rakentamista jarrutettu henkilökunnan pitkäjännitteisellä työllä jo noin kaksikymmentä vuotta? Ehdottaisin että yrittäisivät vielä tosissaan tehdä jotain. Ehdottaisin kysymään neuvoa Oulun ja Helsingin viisailta. Ehkä ne keksisivät jonkin keinon keskeyttää työmaa. Voisiko syynä käyttää esimerkiksi sitä että siinä ollut ennen talo. Samalle tontille rakentamin täytyy olla laitonta?

6

1497

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niinpä niin saapui lestakulttuuri pattisjoelle kesken pesiksen.no pattisjokihan on lahkolaisten tyyssija.

    • Anonyymi

      Ei se ole Raahessa kun se on Pattijoella. 😌

    • Anonyymi

      Ei kai tuohon noin huonoon paikkaan ainakaan omakotitaloa tule. Ehkä joku liiketila.

    • Jos joku on niin erikoinen että haluaa Raahessa vielä rakentaa tai laajentaa, niin mielestäni virkamiesten pitäisi kannustaa rakennushankkeeseen ryhtyvää. Kun tällainen henkilö tai oikeushenkilö tulee asioimaan niin häntä ei pitäisi päästää pois ennenkuin rakennuslupa on laitettu vireille! Virkamiehet osaisivat täyttää paperit hetkessä. Nythän on tilanne että kiusataan ja annetaan puutteelliset neuvot ja yritetään väsyttää asiakas luopumaan hankkeesta. Käyntien välillä porukalla keksitään uusia vaadittavia papereita. Tämä kaikki että hankkeita alkaisi mahdollisimman vähän. Työtaakkahan saattaisi kasvaa liian suureksi. Sitten ihmetellään kun muuttotappio kiihtyy ja kaupungin henkilöstön palkkasumma kasvaa. Alkaa olemaan ainoa kasvun tie purkaa vanhaa ja rakentaa uutta mutta on se tehty Raahessa niin vaikeaksi että suurin osa hankkeista jää silleen.

      • Anonyymi

        Noin siinä pakkaa käymään, kun poliittiset ja uskonnolliset taustat menevät ammattitaidon edelle,


    • Kateellinen

      Mielestäni tässä maan(Raahen)tavassaan ei ole kyse ollenkaan poliittisista/uskonnollisista syistä/intresseistä. Mielestäni tasa-arvo toteutuu hyvin! Mutta tämä valittamiseniha on nyt sitä maalittamista joka ei ole hyväksyttävää! Mutta kun muuhun ei pysty.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      71
      2742
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      75
      2308
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      75
      2158
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      2
      2055
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      5
      1434
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      10
      1419
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      78
      1142
    8. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1027
    9. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1010
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      114
      975
    Aihe