Lääkitys paniikkiin

Anonyymi

Hei! Olen reilu 30v nainen ja kärsinyt paniikkihäiriöstä pitkään. Ennen kohtauksia tuli vain silloin tällöin mutta lasten saannin jälkeen oireilu paheni ja aloin saamaan paniikkikohtauksia isoissa kaupoissa, autolla ajaessa ja töissä esim. Palavereissa joista hankala poistua. Taukohuone on myös paha. Oireena kova huimaus, päässä paineen tunne, sekoaminen pelkoa, sydämen tykytystä yms. Ymmärrän itsekin että oireilu on paniikkia jonka itse aiheutan. Olen alkanut viimeisen vuoden aikana välttelemään tilanteita ja elämä on kaventunut aikalailla, tämä harmittaa useasti. Olen nyt päättänyt ottaa asian puheeksi lääkärin kanssa ja pyytää apua tähän vaivaan. Haluaisin kuulla kokemuksia miten teillä lääkitys toiminut ja mikä lääke olisi paras paniikkikohtauksiin. Lisäksi varmaan terapia olisi tarpeen?

3

190

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minulla myös lasten jälkeen paheni paljon. Varsinkin jos olen yksin liikenteessä lasten kanssa.. minulla on opamox tarvittaessa. 10 vuotta pärjäsin ilman lääkettä. Nyt en enää.
      Otan opamoxin illalla niin pärjään seuraavan päivän jos pitää poistua kotoa tai stressaa. Kannattaa mennä lääkäriin ja pyytää apuja.
      Päivisin en uskalla lääkettä ottaa kun olen lasten kanssa yksin päivät. Pienin nyt 3v, vanhin 18, mutta isommat ei kotona päivisin auttelemassa. En käy nyt töissä joten pärjäilen.

    • Lääke kannattaa ehdottomasti hakea ja muutakin apua. Jos saat esim opamoxin, niin ota se illalla ekaa kertaa ja itse aloitin puolikkaalla ja pärjään sillä. Autoa ei kannata ajaa jos ottaa lääkkeen, ainakaan ennen kuin varmasti tietää miten lääke sinuun vaikuttaa.

    • Anonyymi

      Aloittajan oireet muistuttaa mielestäni sosiaalisten tilanteiden pelkoa? Ainakin jtn samoja viitteitä löysin. Itselläni kun oli paniikkikohtauksia niin siedätin itseni näihin. Kauppakeskust3n kohdalla esim. Menin ensin pihalle ja siitä sitten aina pidemmälle. En olesaanut kohtauksia yli 3 vuoteen.

      Kannattaa miettiä miksi saa oireita? Voiko oikeasti käydä jtn pahaa, mikä on todennäköisyys? Suomessa on hyvä ensiapu, et ole paniikkisi kanssa yksin :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      201
      1953
    2. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      48
      1146
    3. Jos sussa toisessa on yhtään miestä

      Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te
      Ikävä
      171
      1031
    4. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      81
      966
    5. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      861
    6. 69
      772
    7. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      99
      752
    8. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      74
      692
    9. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      329
      646
    10. Onnettomuus

      Olivatko paikkakuntalaisia, jotka menehtyivät?
      Virrat
      23
      637
    Aihe