Vihreät ja muutkin nykyhallitusta fanittavat mainostelevat kovasti Pekka Haaviston olevan professorismiehiä. Asia rupesi nyt kiinnostamaan niin osaisiko joku neuvoa että missä yliopistossa Pekka Haavisto on professorina ja millainen akateeminen tausta hänellä on? Tohtorintutkinto nyt oletettavasti ainakin?
Tietääkö joku?
Tietääkö joku?
Vastaukset 44
Vanhimmat
Montako kertaa tämäkin pitää puhua puhki? Pekka Haavisto on toiminut vierailevana luennoijana (= professor) brittiyliopistossa. Hänet kutsuttiin luennoimaan rauhanvälityksestä YK- ja EU kokemuksen vuoksi.
Englannin kielessä kaikki yliopiston opettajat ovat professoreja. Suomessa professori on virkanimike. Avustaja on ilmeisesti englanninkielistä CV:tä suomeksi kääntäessään käyttänyt termiä professori, vaikka vieraileva luennoija olisi täsmällisempi. CV;n nähneelle asiassa ei ole kuitenkaan mitään epäselvää.
Yliopistot kutsuvat vieraileviksi luennoijiksi eri aloilla kunnostuneita henkilöitä. Kaikilla ei ole välttämättä akateemista loppututkintoa. Esim. Yalen yliopistossa on luennoinut kirjallisuudesta kirjailija, jolla oli Pulitzerin palkinto, mutta ei akateemista tutkintoa.
Sinähän sen tiedät, homppelipomppeli.
Miksi Pekka sitten käyttää professorin titteliä jos se on virkanimike? Onko Pekka oikeasti professori?
Missä hän on tuota titteliä itse käyttänyt?
Englanninkielisessä CV:ssä lukee visiting professor ja se on aivan oikein. Ei hän suomeksi itseään professoriksi kutsu,:D
En ole kuullut Turhapuron neuvottelevan rauhasta saati sitten esitelmöivän rauhanvälityksestä.
Kiitos tiedosta.
Eli haavisto ei ole professori, vihreiden sirkuspelle paremminkin.
Muiden mielestä vaarallinen, mm. ISIS terroristeja suomeen suhmuroinut tyyppi.
- ohisalon ja viheravustajien avustuksella.
Siinä jää Turhapuro toiseksi kun joutuu tekemisiin viherterrorismin kanssa.
Ei ole oikein. Yliopisto itse ilmoitti, että Haavisto oli kutsuttu luennoitsija (lecturer), eikä visiting professor. Kaikkea sitä kuoleekin.
Terv. Oikea professori
Jos ei ole professori niin ei ole briteissäkään ja se on varma. Olisiko tämä luotettu valehtelija
lipsauttanut olevansa. Käryn käydessä selityksien mestari puhuu itsensä pälkähästä vihreiden
avustamana.
Niin hän tietääkin, mitä väliä sillä on onko homppelipomppeli vai ei, ei se muuta sitä miksikään että hän tietää ja puhuu totta, toisin kuin sinä.
Et varmasti. Sinun kaltaisesi eivät todellakaan edistä rauhaa.
🤯 V5 raavisto, omistatteko hevosia
Pekka on professori Seta yliopistossa. B paperit Munkkivuoren lukiosta. Armeija jäi väliin. Ateisti.
Ei oikeastaan. Amanuenssi on apulaisproffa. Haavisto oli vieraileva proffa.
Hyvin sanottu
Amanuenssi EI ole apulaisprofessori, eikä Haavisto ollut vieraileva professori.
Vierailevan professorin titteli edellyttää, että Haavisto olisi professori jossain toisessa yliopistossa. Oikea termi on lecturer (luennoitsija).
Terv. Oikea professori
Rektaalitekniikan ylioppilas.
Pekka Haavisto, ylioppilas 1976 (Munkkivuoren yhteiskoulu), ei muita koulutukseen liittyviä meriittejä
Eihän Pekka Haaviston päällä käydä kouluja, varsinkaan järjellä, ei mitään järjellistä, muotokuvaakaan pystysi antamaan kyvyistään, tottakai ihmisiä on mahdollista valehdella ja johtaa harhaan, kun on kerran vihreä ja petollista, terrorista ja sitä parempaa suomalaisuutta. Mitä se sitten lieneekään, muuta, kuin homojen hommia, niinhän sitä sanotaankin, että pieni sota piristää. No Pekkaan se varsinkin on vaikuttanut, mutta mitä vittua se sivullisille kuuluu, jos vaikka lähi-idässä taistellaan. Tottpahan ne haavansa nuolevat ja pakolaisensa pitävät. Pääasia, että omapesä olisi puhdas.
Mikä sinä olet arvostelemaan henkilöä tai hänen työtään, josta et tiedä yhtikäs mitään? Sinulla ei ole hajuakaan siitä miten vaativia tehtäviä hän on hoitanut. Minä tiedän. Pidän äärettömän vastenmielisenä tällaista mollaamista. Ja sitten teeskennellään vielä niin kristittyä.
Ei ylioppilas hoida vaativia kansainvälisiä tehtäviä, vaikkakin olisi saanut jonkin poliittisen nimityksen. Vaikka olisi opetettu apina, niin sillä olisi älykkäät alaiset virkamieskunnassa, jotka valmistelevat asiat, jolloin kouluttamaton poliitikko ei kykene pahemmin tyrimään, mikäli osaa lukea papereista.
” Ei ylioppilas hoida vaativia kansainvälisiä tehtäviä, vaikkakin olisi saanut jonkin poliittisen nimityksen. ”
Max Jakobson hoiti aikoinaan todella vaativia kansainvälidiä tehtäviä ja Haaviston tavoin myös hän oli ”vain” ylioppilas. Osaamista ja meriittejä voi hankkia niin monella tavalla.
Oli muistaakseni päässyt ehkä sisään yliopistoon?..Mutta meni johonkin liikkeeseen/,,yhdistys järjestelmään töihin lähinnä kirjoitti toimittajana tai vastaavana muistaakseni lehtiin,että kirjoittautui ulos yo:sta..Ei siis varsinaista yliopisto suoritus titteliä Mutta sitä en muista kun sai ehkä jonkun kutsu tittelin yliopistomaailmasta sitten mahd myöhemmin esim..??.Mutta jokuhan osaa tämänkin selittää varmaan tarkemminkin sitten vielä..
Pekka taitaa olla sitten ensimmäinen ja ainoa näistä"Upsalan ekonomeista" josta on tullut professori, mikäli taannoisen presidenttimme vävystä ei vielä ole tullut professoria?
Olisko pelannu koko ajan kakkos divaria !"""
Hmm. Tälläkin ketjulla on oma arvonsa täällä. Aloituksineen se entisestään kehittää kuvaa kristillisestä mielenmaisemasta.
Anu Saukko tietää. 🤣🤣🤣
Jeeeee!
Tietenkin on professorismies. Tutkii mustia aukkoja.
Onhan hän sentäs ylioppilas - ja vielä näyttää olevan ikuinen ylioppilas.
Ei ole Ilkka Kanervakaan muuta kuin ylioppilas. Haukotteko hänet samoin sanoin kuin Haaviston?
Kyllä tekemälläkin voi pätevöityä.
Englannin kielessä kaikki luennoitsijat EIVÄT ole professoreja.
Väite on surkea yritys vihreiltä paikata Haaviston valehtelua.
Luennoitsija on englannin kielessä lecturer, dosentti on adjunct professor, professori on professor.
Vihreät ovat patologisia valehtelijoita.
Titteli ”Visiting Professor” edellyttää, että Haavistolla olisi professuuri jossain toisessa yliopistossa.
Haavisto on valtiotieteen ylioppilas, opintoviikkoja hänellä oli suoritettuna noin 25ov ennen opintojen keskeyttämistä.
Terv. Ihan oikea professori
Analogian!
Että ihan kielifilosofian proffa. Vautsi.
Siis anaalilogian professori?
Biologisen jätteen.
Taas tämä sama keskustelu. Haavisto toimi vierailevana luennoijana ( visiting professor) Bristolin yliopistossa Britanniassa. Eduskunta-avustaja oli kääntänyt sen cv:n suomenkieliseen versioon vierailevaksi professoriksi. CV:tä on sittemmin korjattu poistamalla nämä lyhyemmät hommat.
Höh, taas näitä vihreiden valheita. Vieraileva luennoitsija on suomeksi visiting lecturer.
Visiting professor edellyttää, että Pekalla olisi oikea professuuri jossain toisessa yliopistossa.
Bristolin yliopisto on itse ilmoittanut, että Haavisto ei ole koskaan ollut siellä visiting professor vaan pelkkä visiting lecturer.
Taas hölmöjä suomalaisia kusetetaan.
Eduskunta-avustaja mitään käännä ja laadi Haaviston CV :tä.
Haavisto laatii oman CV :nsä ihan itse.
Taas näitä vihreiden valheita. Miten typerinä te oikein suomalaisia pidätte?
Haavisto käyttäytyi uutuuttaan miellyttävästi, joten menestyi hyvin presidentinvaalissa. Hänen tunnettuutensa on laajentunut ja hän on kompromettoinut itsensä sen jälkeen niin perusteellisesti, ettei tule toistumaan.
Ts. ei kannata olla moksiskaan hänen kertomistaan titteleistä ja kertomistaan tehtävistä.
Uutuuttaan? Mitä uutta hänessä on?🧐
Haavisto on oikea suurvalehtelija. Ihmettelen syvästi, miksi joku uskoo puolta sanaa hänen puheistaan.