Voinko itse päättää kuinka suuren YEL-vakuutuksen otan? Voinko ottaa samantien vaikkapa 120 000 €/v eli 10 000 €/kk työtuloja vastaavan vakuutuksen? Vai voiko eläkeyhtiö kieltäytyä myymästä liian isoa vakuutusta jostain syystä?
Mulla on nimittäin fiilis, että en enää kovin kauaa työelämää kestä. Mulla on alkanut sairauden ensioireet puhkeamaan, toisesta kädestä on kadonnut puristusvoima varmaan johonkin 50%:iin ja selkäkin on alkanut reistaileen. Niin mulla olis mielessä siirtyä työkyvyttömyyseläkkeelle tossa 3-4 vuoden päästä, ja sitä silmällä pitäen haluaisin mahdollisimman suuren eläkkeen.
Yrittämällä saisin tehtyä rahaa ehkä jotain max 2 000 €/kk tuloja. Tällä hetkellä on työtön työnhakija. Minulla on kuitenkin säästöjä että muutaman vuoden pystyisin tuota isoa YEL-maksuamakseleen.
Voinko saada niin suuren YEL-vakuutuksen kuin haluan?
2
650
Vastaukset
- Anonyymi
Voit ottaa, 120000 vuosimaksu on
Vakuutusmaksut
YEL-vakuutusmaksu
2409
€/kk
Aloittavan yrittäjän YEL-vakuutusmaksu *
1879
€/kk
* Alennus 22% ensimmäiset 4 vuotta
Päivärahat
Päivärahatiedot ovat arvioita. Saat Kelasta tarkemmin tietoa sairauspäivärahasta, peruspäivärahasta ja vanhempainpäivärahasta. Ansiopäiväraha edellyttää Yrittäjäkassan jäsenyyttä ja työssäoloehdon täyttymistä.
Sairauspäiväraha
3334
€/kk
Peruspäiväraha
726
€/kk
Työtulon oltava vähintään €
Vanhempainpäiväraha
4231
€/kk
Ansiopäiväraha
3202
€/k - Anonyymi
Lukijat ihmettelee että miksi se noin haluaa? Tässä esimerkki:
Elo.fi sivun yel-laskurin mukaan yel-maksu on 32000€ vuositulolla 501€/kk aloittavalla yrittäjällä ja 4 vuoden kuluttua alennuksen loputtua 643€/kk.
Nyt jos ottaisin ja jäisin eläkkeelle 17 vuoden kuluttua seitsemänkymppisenä saisin yrittäjän eläkettä 742€/kk.
Jos saisin. Ne kun ei ole edes rahastoitua rahaa kuten palkansaajilla:
https://www.ilmarinen.fi/tietoa-ilmarisesta/ajankohtaista/blogit-ja-artikkelit/blogikirjoitukset/tiina-nurmi/yrittajat-ansaitsevat-yhta-hyvan-elaketurvan-kuin-palkansaajatkin/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1262678
Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau562157Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.241727- 1291528
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3641298- 681293
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?711210- 891065
- 90989
- 128931