En kestä enään yhtään vanhempien ryyppäystä

Anonyymi

Isäni juo kokoajan, sillä tarkoitan että ainakun nään isän hänellä on aina joku kaljatölkki kädessä ja sitten pyytää että - toisitko mulle pari lonkeroo tuolta kaapista. En jaksais sitä aina.

Äiti juo viiniä aika usein, ei niin usein kuin iskä mutta n.kolme kertaa viikossa. Ja silloin kun äiti on kännissä hän on maailman äryttävin hän on ihan sekaisin, ja silloin kun äiti on umpi humalassa niin iskä alkaa huutamaan äitille että jumaliste sä oot kännis mene nukkumaan mä en jaksa sua. Sitten kun herään aamuyöllä siihen että kuulu kolistelua,itkua ja huutoa saan paniikkikohtauksen. Ja sitten kun herään taas aamulla huomaan että koko kämppä on sekaisin iskä on mennyt töihin( yrittäjä, menee töihin pakoon perhettään) äiti nukkuu sohvalla, niin päätän mennä ylös takaisin itkemään. En jaksais tällästä enää auttakaa.

3

789

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Heips,
      Olet ikävässä tilanteessa. Alkoholia kittaavat vanhemmat eivät huomaa lapsilleen aiheuttamaansa pahaa oloa. Vika ei ole missään tapauksessa Sinussa. Ei todellakaan, vaikka jotkut syyllistävätkin itseään.
      Minä pystyn näkemään tuon juomisen sieltä juovan puolelta. Minä join itse ja olin juuri se joka aiheutti kaikenlaista Ikävää.
      Onnistuin lopettamaan.
      Pyydät apua!
      Hmmm.... Kirjoittelen itse Päihdelinkki nimisellä sivustolla. Sivustolla on useita eri osioita. Muistaakseni sieltä löytyy myös apuja nuorille. Siis niille jotka kärsivät vanhempien juomisesta. Käyppäs hieman etsimässä, jos sieltä löytyy vaikka apua tai lisävinkkiä.
      Putkis 0132

    • Anonyymi

      Rakas ystävä! Se taakka jota joudut kantamaan on aivan liian suuri kantaa yksin. Kannattaa aloittaa vaikka siitä, että soittaa päihdelinkkiin ja kertoo koko jutun. Ja kysyä sieltä millaista apua sinulle on tarjolla. Tiesithän, että myös lapsi voi tehdä itsestään lastensuojeluilmoituksen? Koko sydämeni voimalla lähetän sinulle myötätuntoisia ja kannustavia ajatuksia!

    • Anonyymi

      Ihan riippuu, haluatko todella pois kotoa tuollaisesta ilmapiiristä. Lastensuojelu, eli sossuun ilmoitus.
      Tekevät kotikäynnin. Järkkäävät sinulle apua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      336
      11541
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      359
      7886
    3. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      88
      2758
    4. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      97
      2217
    5. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      146
      2104
    6. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1611
    7. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      110
      1251
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      52
      1064
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      26
      898
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      312
      782
    Aihe