En kestä enään yhtään vanhempien ryyppäystä

Anonyymi

Isäni juo kokoajan, sillä tarkoitan että ainakun nään isän hänellä on aina joku kaljatölkki kädessä ja sitten pyytää että - toisitko mulle pari lonkeroo tuolta kaapista. En jaksais sitä aina.

Äiti juo viiniä aika usein, ei niin usein kuin iskä mutta n.kolme kertaa viikossa. Ja silloin kun äiti on kännissä hän on maailman äryttävin hän on ihan sekaisin, ja silloin kun äiti on umpi humalassa niin iskä alkaa huutamaan äitille että jumaliste sä oot kännis mene nukkumaan mä en jaksa sua. Sitten kun herään aamuyöllä siihen että kuulu kolistelua,itkua ja huutoa saan paniikkikohtauksen. Ja sitten kun herään taas aamulla huomaan että koko kämppä on sekaisin iskä on mennyt töihin( yrittäjä, menee töihin pakoon perhettään) äiti nukkuu sohvalla, niin päätän mennä ylös takaisin itkemään. En jaksais tällästä enää auttakaa.

3

878

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Heips,
      Olet ikävässä tilanteessa. Alkoholia kittaavat vanhemmat eivät huomaa lapsilleen aiheuttamaansa pahaa oloa. Vika ei ole missään tapauksessa Sinussa. Ei todellakaan, vaikka jotkut syyllistävätkin itseään.
      Minä pystyn näkemään tuon juomisen sieltä juovan puolelta. Minä join itse ja olin juuri se joka aiheutti kaikenlaista Ikävää.
      Onnistuin lopettamaan.
      Pyydät apua!
      Hmmm.... Kirjoittelen itse Päihdelinkki nimisellä sivustolla. Sivustolla on useita eri osioita. Muistaakseni sieltä löytyy myös apuja nuorille. Siis niille jotka kärsivät vanhempien juomisesta. Käyppäs hieman etsimässä, jos sieltä löytyy vaikka apua tai lisävinkkiä.
      Putkis 0132

    • Anonyymi

      Rakas ystävä! Se taakka jota joudut kantamaan on aivan liian suuri kantaa yksin. Kannattaa aloittaa vaikka siitä, että soittaa päihdelinkkiin ja kertoo koko jutun. Ja kysyä sieltä millaista apua sinulle on tarjolla. Tiesithän, että myös lapsi voi tehdä itsestään lastensuojeluilmoituksen? Koko sydämeni voimalla lähetän sinulle myötätuntoisia ja kannustavia ajatuksia!

    • Anonyymi

      Ihan riippuu, haluatko todella pois kotoa tuollaisesta ilmapiiristä. Lastensuojelu, eli sossuun ilmoitus.
      Tekevät kotikäynnin. Järkkäävät sinulle apua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1371
    2. 68
      1340
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1261
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1255
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      1009
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      933
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      89
      886
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      881
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      801
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      696
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      666
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      663
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      638
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      622
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      586
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      577
    Aihe