Miksi Ferngully elokuvasta ei tehty DVD julkaisua?

Anonyymi

On mieletöntä katsoa kun kaiken maailman kiskurit pyytävät älyttömiä summia kyseisistä VHS elokuvista. Tekisi mieli katsoa, mutta yllätys yllätys... Sitä ei ole koskaan julkaistu DVD:nä, 20th century fox tuotanto vielä kyseessä ettei ole mikään ihan pikku yhtiön tuotantoa jonka budjettikin oli 24 miljoonaa 1992, mikä oli siis hyvä budjetti sen ajan animaatio elokuville.

Kiinnostaisi tietää että mikä ihmeen syy siihen on ollut ettei kyseistä elokuvaa julkaistu DVD julkaisuna.

1

108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vilkaisin tuolta "laittoman" skenen puolelta ja tosiaan ei näy kuin paikallisia käännöksiä, kuten esim. italiadubbaus DVD:inä. BluRay -rippauksia on pilvin pimein.

      Oletko etsinyt leffaa Blu-Rayna? En kehota laittomuuksiin, mutta voi olla ainoa mahdollisuus, ellei Blue-Rayna elokuvaa löydy, sinulla ei ole BR -soitinta tai et halua (ei varaa) investoida sellaiseen.

      Siihen, ettei suhteellisen isosta elokuvasta olla tehty DVD -versiota voi olla monia syitä. Yleisin lienevät ongelmat tekijänoikeuksissa, eli jokin asia sopimuksissa tai ihminen on ruvennut hankalaksi siten, että elokuvateatterikierroksen jälkeen on globaalin DVD:n tekeminen jäänyt niin pitkään, että joko kiinnostus on lopahtanut tai homman vihdoin vapauduttua on elokuva isketty suoraan Blu-Raylle.

      IMDB:n mukaan FernGully oli vain naftisti voitollinen, mikä aika tehokkaasti myös suitsee myöhempiä julkaisuja toisissa medioissa. Kakkososassa taisi tulla turpaan, myös arvostelut huomattavasti heikommat. Kakkososien kirous...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minja Koskela: Ei se väärin ole jos ei halua tehdä töitä

      kyllä tukien varassa saa elää vaikka koko ikänsä. Tää on tätä äärivasemmistolaista ajattelua.
      Maailman menoa
      116
      5103
    2. HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!

      "Sdp:n uusi talous­ääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen
      Maailman menoa
      213
      4681
    3. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      65
      3880
    4. Sovitteko ulkonäöllisesti

      Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty
      Ikävä
      83
      3240
    5. Kaiken järjen ja logiikan voimalla

      Voin todeta nainen, että halusit vain sitä.
      Ikävä
      47
      1785
    6. Anteeksi mies

      Mun vaan pakko sanoa että en pääse ajatuksesta koskettaa sinua🙈tää on niin noloo. Olet vaan niin namu. En voi edes kert
      Ikävä
      29
      1644
    7. Hei T.....

      Ajatuksissani olet. T.A
      Suhteet
      14
      1358
    8. Mulle tuli tunne

      Että sun tunteet mua kohtaan alkaa hellittämään, olenko oikeassa ja alatko päästä eteenpäin?
      Tunteet
      22
      1282
    9. Kansanedustaja

      Kaikkonen vierailee Ähtärissä lauantaina. Mikä mahtaa olla paikka.?????
      Ähtäri
      16
      1238
    10. Rakastan sua

      Hortoile huomenna näkökenttääni jooko ❤️
      Ikävä
      42
      1155
    Aihe