1 Kuka on säveltänyt Maamme-laulun?
2 Minkä ikäinen presidentti Urho Kekkonen oli kuollessaan?
3 Prinssi Philip luopui oikeudestaan kahden maan kruunuun avioituessaan kuningatar Elisabetin kanssa 1947. Mitkä ne olivat?
4 Kuinka mones Yhdysvaltain presidentti Joe Biden on?
5 Mikä kaupunki valittiin Euroopan kulttuuripääkaupungiksi 2026?
6 Kuka on Nokian nykyinen toimitusjohtaja?
7 Jorma Piisinen ponnahti julkisuuteen Remontti-Reiskana, mutta mistä ohjelmasta?
8 Mitä tautia kutsutaan myös sikotaudiksi?
9 Entä mikä on Suomen yleisin nisäkäs?
10 Sanna Marin (sdp) joutui kohun keskelle pääministerin ateriaedusta. Kuinka paljon ateriaetu keskimäärin kuukaudessa oli?
11 Mikä on Albanian virallinen rahayksikkö?
12 Kuka on Suomen seuratuin henkilö Instagramissa?
13 Keitä olivat punaiset khmerit?
14 Adidas osti ikoniset ”kolme raitaa” suomalaiselta Karhu Sportsilta vuonna 1951. Mikä oli nykyrahassa raitojen kauppahinta?
Yleistietämistä, osa varmaan helppoja, mutta sitten tökkää -otaksun.
- mm Suomen yleisin nisäkäs ei ole metsähiiri.
https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/tiede-tekniikka/artikkeli-1.229519
-tuo varmaankin vielä muistissa: Sanna Marin (sdp) joutui kohun keskelle pääministerin ateriaedusta. Varmaan muistamme 845 euron summan kuukaudessa.
-Suomen seuratuin henkilö Instagramissa ? se on vaikea, ei Kimi Räikkönen eikä muukaan vastaava. Sanotaan että on Suomalais-Meksikolainen.
-
Kokeilin tuota IS visaa, itse sain: Mahtava suoritus!
Vastasit oikein 13/15 kysymykseen. Metsähiirtä veikkasin, se oli väärin..
Siinä oli vielä yksi, jota ei voi oikein visaan liittää, jätin sen vastaamatta.
Juhannusvisa, vähän kokeilla älynnystyröitä
4
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Ei helvetti kopiopankkolängvistmajuri on nyt kopioinut iltiksen kysymykset tänne. HOH HOH HOH HOH
- Anonyymi
Kokeilin tuota IS visaa, itse sain: Mahtava suoritus!
Vastasit oikein 13/15 kysymykseen.
Noinhan tuossa lukee, kai lukea osaat ? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kokeilin tuota IS visaa, itse sain: Mahtava suoritus!
Vastasit oikein 13/15 kysymykseen.
Noinhan tuossa lukee, kai lukea osaat ?Sitä ei tiedä kepun palstalla olijoista. Tuntuu, että suuriosa arvailee kirjoituksia mutu tuntumalla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sitä ei tiedä kepun palstalla olijoista. Tuntuu, että suuriosa arvailee kirjoituksia mutu tuntumalla.
Aloittajan kohdalla ainakin on selvästi että IS visa.
IS yhdistetään suoraan Iltasanomiin. Kai jo huomasit ?
Visasta, niin vaikeita oli, vaikka kolmella mahdollisuudella. Jotain sentään tiesin n puolet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1363221Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk632841Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro362229Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1042144Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1322013Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva451976Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.101282Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville141075Kristinoppi ja vähäkatekismus:
Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas671004Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta
Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu77920
