Kiirettä riittää kun pitää lavastaa noita kuvia missä on monta uimalelua, paljon tarjoiltavaa yms... Tod näk hän on siellä möksällä ihan vaan parin sukulaisen kanssa kun ei muutakaan tekemistä juhannukseksi ollut. Missäköhän Mikko on.... Ja ei vilaustakaan siitä isosta porukasta.
Maisalla pitää kiirettä mökillä
Anonyymi
1415386
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 141
Vanhimmat
Joo ei kyllä keitään muita näy. Ihan sama lavastus vimma kuin baby showerit. Maistissaan postailee
Ja Mikko jo häippässy.
Latvalasta oli taas kivaa juttua lehdissä. Hymyilevä, fiksu Toyotan tehdastallin päällikkö, hehkutti taas Toyotan kaksoisvoittoa. Keniassa on mies tiimeineen 😃. Latvalalle kävi kyllä hyvin ja niin se onkin: hyville tapahtuu hyviä asioita, pahoille pahoja…
…niin, Maisan hiirulainenhan on…no hiirulainen…ei mikään mainittava.
Kuvaa aijaan 🤩🤩🤩🤩
Onko Maisan poika mukana?? Täydellisessä juhannuksessa kaikilla näillä on mahtavaa koko aika....ei ihme että nuoret masentuu kun ei pääse tollaseen luxus elämään vaan joutuu kaupan kassalle töihin..
Aivan !!!
Maisa on leipassu mansikkakakunkin. Mansikoissa kannat paikoillaan. On tyhmä ihminen! Kukaan muu ei jätä kantokja paikoilleen. Näkee, että on juostu miesten ja julkisuuden perässä. Ruuanlaiton ja leipomisen opettelu on jäänyt.
Tuskin on itse tehnyt tuotakaan, vaikka siinä on vain valmislevyjä päällekäin. Selvästi jonkun lapsen juhlat, joissa "lapsirakas" Torppa on kuokkimassa. Kumma, kun rekvisiitta uimalelujen seassa on sama rengas, joka Torpalla oli Kreikassa "vauvankääntölomalla"!!??
Kääntyiköhän se "vauva" muuten?? :D
Onkohan Maisa ajatellut, että mikäli tämä ylläripulla nyt sitten syntyy elokuussa, niin tissikuvat on hyvästeltävä piiiitkäksi aikaa. Tai ainakaan minun mielestä ei ole soveliasta, että pienen vauvan äiti alkaa heti tykittää taas someen niitä horatsumaisia tissikuviaan.. ja kuvilla kerjää taas miehiltä huomiota ja kiimaisia viestejä..
Tissikuvia tulee jatkossakin. Kuuluu typerän silikonibimbon imagoon.
Kakkuhan+on+täysin+valmistavarasta+tehty.+Ladottu+kakku-+ja+marenkilevyjä+päällekäin.+Kermakin+99+%+varmasti+purkista.+Pilkulapsikin+osaa+väsätä+tuollaisen+kakun.
Vässykkä hiirulainen esittelee ylpeänä vaimonsa valmispohjista tehtyä kakkua. Kaksi tyhmää on löytänyt toisensa.😄😄😄
It mikki mahtaa katua päivää, kun jätti vaimonsa ja lapsensa tuon kiertopalkinnon takia? Pulla uunissa ja isyydestä ei varmuutta ilman dna testejä
Eikä taida koko aviomies olla enää tässä universumin onnellisemmasta liitossa mukana, vaikka Torppa kertoi vaihtaneensa rahan rakkauteen!! 😂😂😂😂
Kannattiko, Maisa???? 😆
Toinen tyhjäpäinen tyrkky vaihtoi aikoinaan rakkauden rahaan 🤔.
Minulta on vauva käännetty sairaalassa Kääntämiseen sisältyy aina riski että äiti tai vauva voi kuolla. Siksipä sairaalassa täytyy kääntämisen jälkeen olla pari tuntia tarkkailussa jotta
A voidaan varmista että kääntäminen onnistui ja kaikki on ok. Sitten kotiin, ilman uimarengsta. .😁😅😂🤣
Kyllä Maikki osaa leipoa. Teki sämpylöitä Veitolan Mariallekin 🙋♀️👍😎👌🔆
Sillä ei ole lain silmissä mitään merkitystä, kuka on lapsen isä, jos lapsi on syntynyt avioliiton aikana. Silloin lapsi menee aviopuolison nimiin, ja elarit joutuu joka tapauksessa maksamaan.
Me emme voi tietää koko totuutta miksi silloin erosi. On vain kahden naisen tarina. Maisan ja it Mikon Ex - naisen.
Mutta jos suhde voi hyvin.. Niin ei se hajoa, vaikka ihastus, koska silloin laittais ihastumisen tunteet syrjään
Miehet eivät osaa olla fiksusti
Paitsi ei joudu maksamaan jos vaatii isyyden vahvistamisen ja todetaan, että ei ole isä. Tämä on tehtävä muistaakseni ennen kuin lapsi täyttää 2 vuotta.
Maisa 💓IT Mikkoa
Nytkö se syntyy elokuussa?
Kenenköhän mökillä Maisku on?
Mikä olisi Latvalan mökillä ollessa, jos ei olisi vaihtanut rahaa rakkauteen!!! 🤣🤣🤣
Siellä se kertoilee kuinka suututtaa kun toimittajat käyttävät vääriä termejä karanteenista. Minua taas suorastaan raivostuttaa itsekkäät ihmiset jotka eivät välitä thl:n suosituksista olla matkustamatta muista kuin pakottavista syistä jotta korona saadaan kuriin.
Torppako välittäisi muista ihmisistä??? Ei välitä edes tulevasta lapsestaan, kuten ei välittänyt esikoisestaankaan. Maisa välittää vain itsestään ja omasta mukavuudestaan ja ulkonäöstään.
Valitettavasti näin taitaa olla.
Perätilassa olevat vauvat saattaa aika myöhäänkin kääntyä itekseen synnytysasentoon,myöskin vauva voidaan kääntää siihen(lääkäri tietty).Kukaan lekuri ei määrää jotain uimarenkaan päällä kellimistä vatsallaan,voi veljet mä sanon.
😁 Maisaladiassa kaikki on mahdollista! Pakko on tämä tarina loppuun katsoa, niin on ollut outoja käänteitä tässä odotuksessa.
Kaikki vauvat eivät käänny. Jotkut syntyy perätilassa. Mulla syntyi jalat edellä. Onneksi syntyi nopeasti, ettei mitään seurauksia tullut. Nykyään varmaan tehdään keisarin leikkaus. Ikinä en ole kuullut mistään uimarenkaan päällä olemisesta. Jopa kreikkaan lentämisestä viimneisillään raskaana ollessa.
Ei varmaan keisaria leikata,keisarileikkaus se on.
ettei vaan synny lapsi perätilasta, siis persreijästä
Vuosisadan rakkaustarina
Unelmien mies on Maisa löytäny
Älkää aikuiset olko noin lapsellisia jos jokin kirjoitusvirhe tulee ,niin heti joku viisastelee täällä,kuitenkin kaikki ymmärtää mitä tarkoitetaan....Ne pätemisen tarpeet voi käyttää hyödyllisemmin jossain tärkeämmässä asiassa.😁
Maisalla taitaa olla lukihäiriö kun antaa väärää informaatiota karanteenista. Tai sitten ymmärtämisen ongelmaa.
Edesvastuutonta väittää että lääkäri määrää karanteeniin. Kyllä jokaisen ulkomailta tulevan on oltava omaehtoisessa 72 h karanteenissa vaikka Maisa puhuu mitä. Älkää uskoko tuota höpöttäjä.
Pietarin EM-kisoista tuli tuliaisina lukuisia korontartuntoja.
Oliko vastuullista lähteä sinne?
Virallinen karanteeni on tartuntautilääkärin viranomaispäätös.
Ja omaehtoinen karanteeni on 72 h. Niin että mitä höpötät?
Se on kylläkin minimissäänkin kokonainen viikko!
JOS ystävät ja sukulaiset eivät ole julkisuuden henkilöitä, joten heidän kuviaan ei yleensä levitellä ympäriinsä.
Miettikää nyt tuota ensin, ennen kuin kaipailette kuvia Maisan ystävistä.
No miksi siis yleensä laittaa jatkuvasti kuvia 90000 seuraajalle jos haluaa yksityisyyttä. Jos sukulaiset on siellä mukana niin kai ne ottaa itse omat kuvat. Tosin muistakin kuin maisasta.
Siis onko Torpalla ystäviä? Yyyyyyksin on nykyään näyttänyt viettävän juhlansa, synttäreistä alkaen. Jaajuu, olihan pullaulla showereissa 😄.
Älä lässytä paskaa. Maisuli levitteli ja esitteli aikaisemmin mielellään kaikkia ystäviänsä. Nyt ei ole mitä esitellä tai kukaan ei kehtaa tunnustautua ryvettyneen bimbon ystäväksi.
Kuka laittaa täytekakkuun mansikat ilman että ottaa kannat pois? Ei olisi paljon vaivaa vaatinut. Syljeskelläänkö niitä kantoja pois suusta siinä kahvipöydässä..
Juu, siitä saa kivan leikkisen kisan. Ämpäri keskelle pöytää ja sitten syljeskellään kantoja sinne. Se voittaa palkinnon, joka osuu eniten. Palkinto vois olla vaikkapa... uimarengas.
Sitten voikin pissat housussa nauraa lystin leikin päälle.
Mansikan kannat voi laittaa siististi asetin reunalle. Vain moukat syljeskelevät niitä ympäriinsä.
Hyvä kello 09:51, suosittelen lämpimästi, että tutustut THL:n virallisiin sivuihin ja siellä kohtaan Karanteeni ja eristys.
Siellä on sinulle paljon hyvää ja oikeaa tietoa. Mukavia lukuhetkiä!
Aloittajalla tuntuu taas pitävän kiirettä, kun väsäilee aloituksia ja itse vastailee niihin.
Se on ollunna meidän tunpukka alman tapaista, mahtoiko mennä pasmat sekaisin, kun tiedän kuka hän on. Hauska silti seurailla manipuloivan narsistin alamäkeä. Epätoivoista touhua.
Sinäkin vastailet vaikka et ole aloittaja, tervetuloa joukkoon😘
Jippiii!! Päivystäjä on selvinnyt Juhannuksesta!! Nyt pitää kiirettä tarkistaa kaikki uudet kirjoitukset. Voimia Sinulle!!!!
Tuleeko Silikonipalloista maitoa ja onko se turvallista?
Torppa ei riskeeraa ulkonäköään! Eiköhän se Mikko syöttele tulokasta joillakin vastikkeilla pullosta.
Koronaluvut nousevat nousemistaan. Sitä se Venäjän jalkapalloreissu tiesi.
Silikonit eivät ole sinänsä este imettämiselle. Näin sanovat asiantuntijat, joten älkää menettäkö tuon takia yöunianne.
Onneksi on olemassa vastikkeita vauvoille. Sadat ja tuhannet äidit joutuvat turvautumaan niinhin. Kuka mistäkin syystä. Eikä se tee äidistä sen huonompaa jos syöttää vauvaa vastikkeilla. Pääasia, että vauva saa jotain ravintoa.
Netti on täynnä juttuja, joissa naiset kertovat kuinka imetys on sujunut ihan hyvin vaikka heillä on silikonit.
Päivystäjän päivystäjäkin on jo aktivoitunut. Voimia ja jaksamista myös hänelle!
Malttakaa nyt edes sen aikaa, että lapsi syntyy ja repikää vasta sitten pelipaitojanne, jos hän ei osoittaudu hyväksi äidiksi.
Onnistunut lavaste ohjaus ja valokuvia
Johan tuo on esikoisensa kanssa näyttänyt, minkälainen äiti on! 😩
Jos kerran hylkää lapsensa, niin se jo kertoo ihmisestä jotain 🤔. Tuskin sellaisesta äidistä tulee hyvää äitiä edes seuraavalle lapselleen… Mitä lapset merkitsevät tuollaiselle henkilölle? Eivät taida merkitä yhtään mitään loppupeleissä. Jörn Donner oli myös tuota ihmistyyppiä. Jotenkin sieti noita viimeisiä aviolapsiaan, ehkä sen takia, että oli rakastunut viimeisimpään Bitteen? Mitenkään yleistämättä, niin kyllä noita tunnevammaisia ihmisiä on paljon. Jotkut tekevät lapsen jopa siksi, että selviäisivät no…vaikka säälillä, jostain tukalasta itse aiheuttamastaan tilanteesta.
Torppa on kyllä viimeinen ihminen keltä ottaisin minkäänlaisia tietoa koronaan liittyen. Jospa lukisi ajatuksella thl:n kirjoituksen.
Sadoilta jalkapallofaneilta jäi lukematta THL tiedotteet.
Etä-äiti voi olla ihan yhtä hyvä kuin lähiäiti.
Paitsi jos etä-äidillä sattuu olemaan parempaa tekemistä. Eli matkustelua ja jatkuvaa somettamista jne. Niin miksi olet että-äiti? Varmaan ihan hyväkin syy koska se ei ole kovin tavallista.
No ei kyllä voi, paitsi ehkä silloin kun etä-äidillä on ylitsepääsemättömiä ongelmia itsensä kanssa. Tunnekylmyyttä tai mielenterveysongelmia, silloin hän on parempi äiti etänä kuin lähi-äitinä.
Kuka gravidi lähtee tässä tilanteessa lomalle Kesim Kreikkaan ?
Ihan turhat riskit ….
No, tuo maailman ihanin, omaan napaansa tuijottava, maailman eniten paras äitipuoli-ja äiti. ”Tiijättekö, aijon lähteä Rodokselle vaikka mikä olisi”, koska mun tekee mieliiiiiiiiii 😫. Tahdon, tahdon minäminäminä tahdon ulkomailleeeeeee!!
…vaikka ei yhtään kuulemma tykkää matkustamisesta.
Koronan voi saada täällä koto-Suomessakin. Vaikka jonkun tuomana Äiti-Venäjältä.
No joo, kiva kun kerroit - siis kaikki vaan matkustelemaan!! 👋
Niin mitä nyt jonkun thl:n ja hus:n asiantuntijoidem höpinöistä.
Siis kyllä lähäri tietää paremmin. Nii siinä kuulitte. 🤥
Osa porukkaa on lähdössä taas Venäjälle seuraamaan jatkopelejä.
Jäätävän ilkeitä kommentteja!
Mikä teitä ihmiset vaivaa?
No se oli varmaan se kateus? Oikeasti Maisa voisi itse lopettaa tämän shown ja lopettaa somettamisen. Äkkiä ihmiset unohtaa. Eihän se ole tehnyt mitään suurta muuta kuin negatiivisessa mielessä. Nyt se tekee itsestään naurunalaisen. Tahallaanko? Saa tyydytystä oli huomio mitä tahansa.
Jäätävän ilkeästä ihmisestä ei pidä odottaakaan muuta kuin ilkeitä kommentteja. Sitä saa mitä tilaa. Kehuako pitäisi?
Äly hoi älä jätä.
Säälittävä nainen joka pilannut elämänsä. Kaiken perusteella ei henkisesti terve?
Ja mikä surullisinta, pilasi elämänsä ihan itse ja ilman apua 😢. Niin makaa kuin petaa.
Niin. Mikään lehti ei enää kirjoita eikä tv halua.
Itse on sössinyt kaiken. Turha on muita syyttää. Vaikka ainahan se sitä yrittää. Tyypillinen....
Kämänen Hymy kyllä kirjoittaa 🙄.
Kova tuntuu olevan ikävä Maisaa. Nyt yksi itkee sitä, että Maisaa ei näy enää missään.
Välillä hän hokee sitä, että Maisa on liikaa esillä. Ei osaa päättää mitä toivoo ja haluaa.
Mutta, aina on Maisa mielessä.
Maisa sinä olet hyvää viihdettä toisille. Minulle olet vain säälittävä pieni ihminen.
Sääli on sairautta.
Viihdettä haetaan yleensä elokuvista, teatterista, kirjallisuudesta, konserteista jne...,
eikä muista ihmisistä. Mutta, tapansa kullakin.
No minkä takia luulet Maisan kiinnostavan? No ei ainakaan älynlahjojen takia. On tehnyt itsestään pellen jolle nauretaan ei vaan ressu itse sitä tajua?
Monen elämä olisi täysin sisällötöntä jos eivät seuraisi ja miettisi koko ajan Maisaa.
Tarkoitan tällä ilkkujia ja pahansuopaisia ihmisiä. Eivät osaa edes olla kiitollisia.
Kiitollisia mistä? Ai maisun töppäilyistä? Nyt meni hauskaksi. Kuule maisa on ihan tavallisen näköinen ihminen ja olisi ihan tavallinen muutenkin jos käytös olisi kunnollista. Mutta kai pitää häntä ymmärtää kun on noita ongelmia hällä.
Joka torpan ottaa, saa varautua siihen, että menee maine, parisuhde, työpaikka, rahat, arvostus, itsetunto…
Ei sentään muuta. Onneksi terveys säilyy.
Eipä siitäkään voi mennä takuuseen, epävakaa henkilö kun on...
On näköjään ihmisiä joilla ei ole mitään muuta sisältöä ja huvia elämässään, kuin seurata Maisa Torpan elämää ja haukkua häntä aamusta iltaan.
Kyllä nettikiusaajan elämä olisi yksitoikkoista, jos hänellä ei olisi Maisa, jota seurata ja kommentoida kiilusilmäisesti jatkuvalla syötöllä.
Pitäisikö Törppöä sitten mielestäsi kehua. Taidat olla ketjun päähenkilö itse.
Joo, joo tylsää olisi!! Ei yhtään mitään muuta ole meidän elämässä, kuin ihana Maisa Torppa!! 😘
Maisa itse sinä olet someriipuvainen. Voisit lopettaa itse kuvien lähettämisen niin sut unohdettaisiin heti.
(21:43) Miksi et unohda jo nyt Maisaa? Mikä sen estää? Eihän ketään ole pakko seurata. Onko kyse someriippuvuudesta Maisaan?
Maisa ei sinun kannata luulla itsestäsi liikoja. Ihmiset odottaa sinulta uusia skandaaleja. Ja eipä tarvi turhaan odotella. 😄
Pahansuopaiset ihmiset tekevät ihan normaaleistakin asioista suuren numeron.
Se tuo sisältöä heidän yksitoikkoiseen elämäänsä.
Varsinkin Torppa, kun mikään hänen kohdallaan ei ole normaalia!! 😂😂😂
Olen samaa mieltä kanssasi. Hyvä, että myös sinä olet huomannut sen. Maisa on todellakin tehnyt normaaleista asioistaan suuren numeron saadakseen sisältöä yksitoikkoiseen elämäänsä. Viimeisinpänä todisteena tästä se naurettava prinsessahärpäke-video, jossa törppö kekkaloi. Olet varmaan sen nähnyt.
Onko lapsen kaltoinkohtelu normaalia? Hei haloo!
Yksi kommentoija pitää jatkuvaa meteliä Maisasta. Kaivelee samoja asioita päivästä toiseen. Ilmeisesti hän saa siitä jotain outoa nautintoa ja sisältöä elämäänsä. Ei tuota voi mitenkään muuten selittää.
Mm. videosta näkee, miten kevyesti ja vitsinä, tämä narsisti suhtautuu raskauteen, jos sitä yleensä on. 😫 Toivottavasti ei!!
Liikuttavaa miten eräs huolehtii jatkuvasti Maisan voinnista ja raskauden etenemisestä. Vai onko kyse vain hänen tavanomaisesta piruilusta?
Ihmiset on huolissaan ei sinusta Maisa vaan siitä miten olet kohdellut lapsia. Osaatko edes katua tai miettiä mitä olet tehnyt. Ilmeisesti vaan olet tyyppi joka ei kestä että lapsi on tärkeämpi kuin sinä.
Missä on Maisan mökki miten kaksi työtöntä voi omistaa mökin?
Työttömät voivat olla varakkaampoia kuin työssä käyvät. Työtön on voinut hankkia työssä ollessaan paljonkin omaisuutta tai on voinut saada perintöjä.
Jos itsellä ei ole kesämökkiä tai jos kukaan ystävä tai sukulainen ei kutsu omalle mökilleen loman viettoon, niin ei kannata kadehtia Maisaa, joilla on tuo mahdollisuus.
Niin pienillä tuloilla ei voi säästöön jäädä jos ei sitten joku muu maksa ruokaa ja asuntoa.
Kateelliset kadehtivät nyt Maisan mökkilomailuakin. Kaikki kelpaa kateuden kohteeksi. On se elämä eräillä vaikeaa.
Maisa, lopeta tuo kateusjankkaaminen. Sinulle ei olla kateellisia, yritä se nyt tajuta.
Ja retiisitkin on oma kasvattamia. On se nero, ei edes kaupasta saa noin isoja. Just juu...
Maisa se jaksaa yrittää vaan mitäpä se muuta voi. On tullu niin paljon mokattua. Sääliksi käy.
Kateus peitetään jos jonkinlaisen selityksen taakse.
Jos nyt suoraan sanotaan niin en olisi yhtään kateellinen rikosrekisteristä. Vai pitäisikö olla?
Kateellinen voi olla monesta syystä. Sitä kateellisten on niin vaikea myöntää.
Ja sun on vaikea myöntää olevas väärässä... 🙄
ei se missään moökillä ole. median omia jorinoita.
Mitä vielä on kadehtimatta? Viimeisin kateuden kohde on Maisan mökkeily.
No oisko ystävien menetys mittään? Tai potkut? Ei meillä vaan jollakin muulla.
Pitää hommata rouvan uusi työ kun lentoemohommista sai potkut ja hoito - hommiin ei paljo asiaa jos tulee tuomio rötöksistä.
Maisa ei ole tehnyt hoitovirhettä. Kyllä sieltä terveydenhoitoalalta löytyy monenlaista "yrittäjää".
Kun ei tee mitään, ei virheitäkään tapahdu! Kyllä Torppa tietää!
Niin se tietysti on. Mutta tuo luonne ei oikein sovi sinne puolelle kun pitää tulla toimeen eri ryhmien kanssa.
Nämä on kyllä viihteiden viihdettä lukea. Kaikki tietää kaiken kuitenkaan tietämättä yhtään mitään.
Sinusta on niin paljon juoruja ja tarinoita liikkeellä enemmän kuin muista julkimoista yhteensä että pakko olla osa tosia. Ja valitettavasti kaikki negatiivisia.
Jos mitään ei kuulu, niin irvileuat keksivät kaikenlaista ihan omasta päästään tai kelailevat jo sataan kertaan kertomiaan jorinoitaan.
Ei kukaan tietenkään omasta päästään mitään keksi. Monessa lehdessä on lukenut ja onhan joku tuttavakin ja toimittajat (esim. omg podcast) kertoneet. Kuulemma pahempaa keissiä on pinnan alla kun osataan kuvitellakaan.
Apuahan tämä henkilö tarvitsee. Ja onhan sillä jonkun tämän tuntevan mukaan diagnoosikin. Säälittää.
Apua tarvitsevat myös ne ihmiset, jotka miettivät ja surkuttelevat Maisan elämää päivästä toiseen. Eihän se surkuttelu ja asioiden vatkaaminen mihinkään johda. Keskittyisivät välillä johonkin sellaisiin asioihin joihin voisivat vaikuttaa ihan konkreettisesti.
En surkuttele tuota itserakasta ja itsekästä tyrkkyä tippaakaan!!
Ihan itse on elämänsä pilannut, ja monen muun siinä sivussa. Äidiksi tuosta ei myös koskaan tule olemaan, sen näki niin selvästi jo esikoisen kanssa, ja miten riskeeraa uuden tulokkaan terveyden jo nyt, JOS sitä yleensä on tulossakaan. Torpan elämään ei kuulu kuin HÄN ITSE, RAHA ja HAUSKAN PITO!!
Klo 09:19, vaikka et surkuttelekkaan Maisan elämää, niin AINA se on jotenkin sinulla mielessä. Miksi ihmeessä?
Kannattaisko Maisan itse jättää makeat herkut vähäksi aikaa? Sen verran pahan näköiseksi on ikenet mustuneet laminaattihampaiden yläosassa. Instastooreissa kun puhuu, yrittää sitä toki peitellä. Mustat ikenet kun on aika järkyn näköiset..
Monen huonohampaisen kannattaisi laitattaa posliinikuoret hampaisiinsa. Mikäli on siihen varaa.
Tuossa ei posliinikuoret auta mitään, kun korostaa entisestään mustia ikeniä. Kirkkaanvalkoinen muovi ja tumman ruskeat ikenet, onkohan vetänyt nuuskaa?
Mutta kun ei ole sitä miljonäärirallikuskia joka maksais mutkin.