Valokuvien ja uutisvideoiden perusteella Suomen otteluissa Pietarissa oli myös Turun seudulta olevaa väkeä, koska kuvissa näkyi turkulaisten firmojen busseja.
Keitä olivat ne hullut, jotka varoituksista huolimatta kävivät hakemassa sen helposti tarttuvan korona variantin?
Heille tiedoksi, että syntymässä perimänä saatuun tyhmyyteen ja yksinkertaisuuteen ei ole parannuskeinoja.
Keitä olivat ne hullut, jotka varoituksista huolimatta kävivät hakemassa sen helposti tarttuvan korona variantin?
Heille tiedoksi, että syntymässä perimänä saatuun tyhmyyteen ja yksinkertaisuuteen ei ole parannuskeinoja.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Paskamahojen bussifirmat boikottiin.
Juu, nämä kuoleman lähettiläät vastuuseen!!
Delta-varianttia on havaittu ainakin 92 maassa ja esimerkiksi The Guardianin mukaan sen arvioidaan kiertävän muita variantteja tehokkaammin rokotteita. Edes kaksi rokoteannosta ei takaa suojaa delta-variantilta. WHO:n mukaan kaksi rokotetta saaneiden ihmisten kannattaa jatkaa maskien käyttöä, etäisyyksien pitämistä ja muita turvatoimia delta-variantin takia.
Turistit saavat syyttää itseään. Mitä menivät tuonne koronalinkoon. Ottelut näkyy paljon paremmin kotona TV:stä.
Turistit ihmettelivät, kun paikalliset eivät käytä maskeja, eikä turvavälejä, eikä käsidesiä. Siinä maassa ei pelätä kuolemaa. Siellä on ollut niin paljon vallankumouksia, sotia ja kansanmurhia, että kuolemaa ei pelätä. Sikäläistä mediaa ei ole myöskään yhtään uskominen.
Bussi firman korona tukia saanut valitaa koronabussien boikotista
rikospoliisille. Eikö tommonen firma kannata laitaa poikotiin jos
omasta mielestä ei oo tartunta vaara ylitäyteen puukatuissa busseissa.
On ihan eri omalla autolla mennä ja tartuttaa 3 henkilöä kuin 60 ?
Muut käytäköön valittajan busseja minä en.
Desanttikoira vastuuseen viruksen levittämisestä.
ei voi boikotoida, jos ei tiedä firman nimeä.
Ihmisten tyhmyydelle ei voi edes Jumala tehdä mitään.
Bussillinen idiootteja on tästä oiva esimerkki.
No tuota, jos nyt asioista puhutaan ihan asialinjalla, niin Suomen nukkehallitus on antanut ihmisille LUVAN olla ilman maskia ulkotiloissa. Myöskään turvaväliä ei enää ulkotiloissa ole tarvinnut hallituksen mielestä pitää, vaan nyt niinkuin hallituksemme on sanonutkin, niin KESÄSTÄ TULEE NAUTTIA.
Eihän tämä nyt ole bussifirmojen vika lainkaan, joten asia on väärin ymmärretty. Lupa holtittomuuteen on annettu Arkadian mäeltä Helsingistä. Turun päättäjät tietenkin olisivat voineet omalla voimallaan puuttua koronatoimien höllennykseen kieltävästi jos olisivat halunneet. Kuitenkin Turku menee samalla linjalla, mitä hallituksemme puhelee ja esittää.
Se kuinka monta matkustajaa saa olla bussissa, niin siihen lie on jokin rajoitus. Myöskin busseissa pitkillä matkoilla lie jokinlainen maskisuositus, ei lienee höllennysten jälkeen maskipakkoa, vai miten se meni.????
Asiahan on niin, jos Suomen hallitus antaa luvan tällaisiin massatapahtumiin niinkuin myös oli Himoksella ja niitä on ollut nyt ympäri ämpäri eri puolilla maatamme, niin KANSAHAN USKOO mitä päättäjät sanovat. Suomen kansa on opetettu jo äidin maidossa tottelemaan hallitusta ja päättäjiä. TEHDÄÄN NIINKUIN SANOTAAN. Ja siksi hallitus toimii myöskin niin omaa etuaan niikuin talouden etuja ajatellen, jolloin toiselle sijalle jää KANSALAISTEN TERVEYS.
JOKAINEN SUOMEN KANSALAINEN VOI AJATELLA ITSE ASIOITA, JÄTTÄÄ NUO HALLITUKSEN HÖPINÄT KUULEMATTA JA TOIMIA NIINKUIN ITSE KATSOO PARHAAKSI PYSYÄ TERVEENÄ, SIIS SÄÄSTYÄ TUOLTA TAPPOTAUDILTA.
JA VIELÄ HUOMIO, NIIN KUKAAN EI OLE RAAHANNUT YHTÄKÄÄN IHMISTÄ MIHINKÄÄN BUSSIIN, VAAN SINNE ON JOKAINEN MATKUSTAJA MENNYT IHAN OMAEHTOISESTI.
En ole bussinkuljettaja, olen kukkakaupan myyjä
Vodkalla kyllästettyä ihmislaumaa on vaikea hallita. Tuo Vodkaporukka ei edes itse tiennyt, mihin bussiin olivat menossa.
Tuskin tiedät mikä on nukkehallitus. Kyllä taudin leviäminen on ensisijaisesti näiden matkanjärjestäjien ja niiden futisfanien vastuulla jotka näihin kekkereihin osallistuvat. Miten tyhmä ylipäätään pitää olla että osalistuu näihin itärajan ylittäviin matkoihin koronaa hankkimaan, Menisitkö itse Pietarin torille kukkia myymään ja sen jälkeen syyttäisit päättäjiä siitä että levitit koronaa, kyllä se on sinun tyhmyyttäsi. Vaikka sinulla olisi rahaa vaikka kuinka paljon niin järkeä et voi sillä ostaa. Ja seuraan muuten intohimoiseti jalkapalloa, ja ei se Suomen pakittava pelityyli mitään kaunista katseltavaa ollut taisi olla kokonaista 6 laukausta 3:sa ottelussa olla kun esim. Italialla niitä oli 60, eikä tainnut olla yhtään edes 16 rajalta ammuttua vaparia vai menikö minulta ohi mitä en nähnyt.
No mutta, yksikään bussi ei olisi mennyt rajan yli mikäli Suomen hallitus olisi sen kieltänyt eli koronamääräykset olisivat olleet tiukemmat, mutta juurihan niitä rajoituksia höllättiin.
Hallituksemme kutsuminen nukkehallitukseksi johtuu liene naisporukasta nukkenaamoineen.
Suomen hallitus terveysministeriö mukaan lukien ei kerro totuutta koronan uudesta aallosta, joka uudella koronavariantilla on jo alkanut. Tulette näkemään uuden aallon ihan kohta ja hautajaisia nuorille. Nuoria tulee menehtymään tuossa aallossa enmmän kuin koskaan. Sairastumiset ovat vakava-asteisia, sillä siihen koronavarianttiin ei todellakaan auta hapet, ei rokotteet ja mitään lääkkeitä siihen ei ole.
Höpö, höpö, kokoajanhan on saanut matkustaa ulkomaille se on vaan ollut kohdemaasta kiinni ottavatko vastaan matkailijoita. Perustuslaissahan on jokaisella liikkumisvapaus ja koska poikkeustila ei ole päällä niin ihmiset voivat mennä miten lystäävät ja jos hallitus rupeaisi tuosta vaan liikkumista estämään oikeuskanslerit nousisivat heti takajaloilleen lain rikkomisesta se on jo nähty, väännänkö rautalangasta. Vai meinaatko näsäviisaudessasi että siinähän liikkuu bussi rajan yli ei ihminen.
Suomen pitää muuttua takaisin kristilliseksi kansallisvaltioksi, jossa rajat ovat pääsääntöisesti kiinni. Silloin tällaista ei pääsisi tapahtumaan. Asia on vaan niin, että koronaa ei kukistetakaan ja uhkaamassa on myös muita vaarallisia kulkutauteja. Kristillinen kansallisvaltio on ratkaisu.
Nykyajan ruton levittäjät väittävät koronaa vain pieneksi flunssaksi. Heidän mielestään heillä on oikeus mennä minne haluavat ja käyttäytyä kuten haluavat, ja paskaakaan musita väliä. Siinä lyhyesti niiden asennevamma.
Venäjälle ei pitäisi koskaan matkustaa. Oli siellä koronaa tai ei. Tämä pitää nyt viimeistään ottaa opksi.
Venäjällä voi myöskin itse olla varovainen niinkuin täällä Suomessakin. Maskia pitää käyttää ja etäisyyksistä huolehtia, turvavälit. Kauppoihin mennään aikoina, jolloin asiakkaita on vähiten. Kaikki turha oleskelu paikoissa, joissa on porukoita niin ei pidä mennä ja tämä kaikki koskee myöskin rokotettuja.
Nuoria nyt on hyysätty hallituksemmekin taholta aivan liikaa. Suurimmat tartuntaryppäät ovat nuorien aiheuttamia, mutta tästä ei puhuta.
Virkavallalle tulisi antaa suuremmat valtuudet määrätä nuoria pois tuolta porukoista ja hillumasta kaupungista ja lähiöistä niinkuin sakottaa, jos ei ole maskia kaupoissa ja muualla sisätiloissa. Näistä asioista kun on höllätty, niin nyt sitten se uusi aalto tulee ja ovet ja ikkunat laitetaan säppeen.
Uuden aallon aiheuttaa juuri tuo rokotuksia kiertävä virus joka on tappavampi kuin aiemmat variantit. Nuoria tosiaan tulee kaatumaan, joten nimenomaan nuorten ja nuorten aikuisten tulisi olla varovaisia. Tuo uusi virusvariantti on tappanut jopa alle kouluikäisiä.
Vihervasemmistohallitus oli hullu, kun antoi luvat matkailla ulkomaille, ennen kaikkea itänaapuriin.
Jalkapallon yltiöfanitus on uskonto, joka on tullut joillekin kristinuskon tilalle. Jos fanit kuuluisivat kirkkoon, niin tuskin lähdettäisiin korona-alueille fanittamaan.
Yle
Turussa on tähän mennessä löytynyt 17 henkilöä, joilla on todettu Pietarin-matkaan liittyvä koronavirustartunta. Tartuntaketjujen jäljitys on käynnissä.
Kylpylässä ja pubeissa mahdollisia korona-altistumisia Turussa
https://yle.fi/uutiset/3-11999993
No, koronapubissa korona-altistus... Ihmekö tuo.
Miten on mahdollista, että ihmisiä menee kylpylään tällaisena pandemia-aikana. Ihmetyttää suuresti.
Ihan oikein että saavat koronan, mutta se voi olla viimeinen kerta kun tuohon tautiin sairastuu. Koskee siis kaikenikäistä väestöä.
Ne, jotka suojaavat itsensä hyvällä maskilla, pitävät käsihygieniastaan huolen ja pysyvät poissa porukoista, eivät sairastu kuin vahingossa. Suurin osa tällaisista ihmisistä, jotka ovat varovaisia, eivät ole sairastuneet.
Iäkkäistä sairastuu juuri myöskin ne, jotka liikkuvat kaupoissa ilman maskia, päästävät koteihinsa lapsenlapsiaan ja lapsenlapsenlapsiaan, sellaisia, jotka eivät käytä vanhuksen luona käydessään maskia. Juuri muutama päivä takaperin kävin 84 vee vanhuksen kotona, jolla oli suoraan rakennukselta työpaikaltaan tullut lapsenlapsi perheineen kylässä. Siinä istuttiin ruokapäydässä kasvotusten ja kaikki puhuivat suu selällään mistään piittaamatta.
Niin se monesti menee, vanhuksia sairastutetaan tahallaan.
perinnön hamuajat.
Lisää mottipäitä täälläkin, bussifirman vika.. Just joo. Väkisin kaappasivatja veivätpietariin.eipä ole varaa täällä kommentoida kun ei edes oikeita syyllisiä osata haukkua.
Jalkapallon yltiöfanitus on uskonto heille. He eivät tavallisesti kuulu kirkkoon eivätkä harrasta kristillisiä asioita. Ihmisellä on kuitenkin uskonnollisuuden tarve. Jalkapallon yltiöfanitus on heille fundamentalistinen uskonto. Veronmaksajille tulee vaan ylimääräistä kulua näistä fanimatkoista. Sillä uutta fanimatkaa jo suunnitellaan perjantaiksi.
Hallituksen ja Thl:n suositus oli ettei matkustettaisi Venäjälle mutta eihän tämä orvon fanilauma sellaisesta piitannut vaan lähti hakemaan Pietarista viiruksen turkulaisten kiusaksi.
Toivottavasti herra nousee sairaspediltään puolustamaan "joukkojaan" edestä päin eikä takaa niinkuin kokoomuksella on yleensä tapana tehdä.
Tällaista se on kun maalta puuttuu johto.
pressammekin on luultavasti niin järkyttynyt ettei saa sanaa suustaan, edes pientä runoa ei emännältä synny, raskas on vuosi lennukin meni.
Vihervasemmisto pitää äänestää pois vallasta!
Vaikka itsekin olen futisfani niin kyllä noiden tyyppien jotka lähtivät Pietariin pitää olla aivan saatanan tyhmiä,hakemaan nyt korona tieten tahtoen ja sitten kotimaahan levittämään virusta.Se siitä mukavasta kesästä kohta paukkuu taas rajoituksia oikein urakalla.Kiitos vaan tampiot 😡😡