Tuli tässä kivojen lomasäiden

😎👍🌞 keskellä mieleen miten kamalan lyhyt on joku kolmen viikon vuosiloma töistä. Eka viikko menee totutellessa siihen, ettei tarvitse juosta kellon perässä. Toinen viikko menee kivoissa lomapuuhussa. Kolmas viikko menee siihen, kun harmittaa pian tapahtuva töihin paluu

🙋‍♀️ Kivaa lomaa niille, jotka on nyt lomalla ja tulevaa lomaa niille, jotka vielä eivät lomaile. Lööppilehdet lupaavat helteiden jatkuvan vielä pitkään.
460
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Auts, tänää kun jo odotin töihin paluuta. Rakastan arkia, töitä 💞 tässä kaksi viikkoa jo olleena ärsyttää, vielä viikko ja pääsee Töihin🙃
Ihmiset tykkää niin eri asioista. Mutta onhan se kiva välillä ollakkin. Mukavaa lomaa myös sinne!

Äänestä
  • Aloittaja

    Sehän on kiva, että viihdyt noin hyvin työssäsi. Minulla on vähän pidempi "loma" meneillään, joten tuli mieleen, miten ikävä oli lomilta palata sorvin ääreen vaikka työssä sinällään ei ollut vikaa.

    Äänestä

Joo, joillain menee tosiaan pidempään lomamoodiin pääsemisessä, tai pahimmillaan koko lomakin voi olla yhtä suorittamista ja hyppäämistä paikasta toiseen. Työn pitäis varmaan olla sellaista, että sen lisäksi jaksaa muutakin, kun sitä virkistymistä ja omaa elämää ei voi muutaman hassun lomaviikon varaan laskee. Ehkä se työajan lyhennys saatais vielä tässä aikaan, riittäis useemmalle niitä töitäki sillon.

Äänestä
  • Aloittaja

    Niinpä. Kaikki eivät pysty samaan täsmällisyyteen, kuin Stubbi, joka jakaa päivänsä 8 tunnin jaksoihin. 8 tuntia lepoa, 8 tuntia työtä ja 8 tuntia kuntoilua. Ihmettelin mihin se työajan lyhennys hävisi, kun siitä yhteen aikaan puhuttiin. Töitä riittäisi silloin tosiaankin useammille. Työtehokin paranisi, kun ihmiset eivät olisi niin väsyneitä. Sanna Marin mielestäni jossakin puheessaan mainitsi työajan lyhennyksen, joka olisi todella hyvä asia. Toinen olisi, että pitäisi määrätä kotimaisten työntekijöiden olevan etusijalla työntekijöitä palkattaessa. Tämä vaikka jollakin kannustepalkkiolla tehtäisiin houkuttelevaksi niin, ettei työntekijöiden halpatuontia harrastettaisi niin paljon kuin nykyisin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


lounas.ajatus kirjoitti:

😎👍🌞 keskellä mieleen miten kamalan lyhyt on joku kolmen viikon vuosiloma töistä. Eka viikko menee totutellessa siihen, ettei tarvitse juosta kellon perässä. Toinen viikko menee kivoissa lomapuuhussa. Kolmas viikko menee siihen, kun harmittaa pian tapahtuva töihin paluu

🙋‍♀️ Kivaa lomaa niille, jotka on nyt lomalla ja tulevaa lomaa niille, jotka vielä eivät lomaile. Lööppilehdet lupaavat helteiden jatkuvan vielä pitkään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu