*Mä vaan olen sellainen, että mä hyljeksin häntä*
Stefu reppana ei tajua, että Sofia käyttää vaan häntä hyväkseen.
Stefu reppana ei tajua, että Sofia käyttää vaan häntä hyväkseen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Kyllä on tunne-elämä jäänyt Sofialla pikkulapseen asteelle. 3-vuotiaat on tuommoisia; minä, minua , minulle. Ja odotetaan, että toinen harmittelee ja arvailee, mikä toisella on, sen sijaan että sanoisi selvästi ja keskustelisi asiasta. Sofian tyylinen nainen on vihoviimeinen, kenet haluaisin. On niin typerä, että vielä kehuskelee epäkypsyydellään.
Kyllä Stefu tajuaa. Hänen reagointinsa varsinkin päihteissä sen osoittavat.
Jostain syystä Stefu ei uskalla päästää käärmettä menemään vaikka tietää olevansa ainoastaan rahoittaja.
Mietin, että seuraako hän uutisia, maailman tapahtumia, päivänpolitiikkaa, kääntääkö katsettaan pois meikeistä, hiuksista, ulkonäöstä vaikka yhteiskunnallisiin kysymyksiin. Kehittääkö itseään? Tai ryhtyykö johonkin konkreettiseen puuhaan. Peseekö vaikka saunan tai ikkunat. Tuollainen vetelehtiminen ei ole kyllä mikään hyvä idea kolmikymppiselle.
👍👍👍
Nou, nou, nou!!! Ei kuulu sohvan konseptiin, eikä tuo älykkyys riitä noihin. Katos koulut jäi käymättä!!!
Ihan oikein Sofia, en minäkään kännistä, tavaroita viskovaa ja rikkovaa sekopäätä ottaisi viereeni, kyllä hyljeksisin, ennen kuin muuttaa tapojaan ja on kunnolla, ihmisiksi. Pelätähän tuo Sofia ressu on saanut, kun ukko riehunut, miksi olisi muuten lähtenyt pakoon? Mummelit taas poikaa puolustamassa (puumat) ja Stefuun rakastunu/ihastunut nainen ei siedä että Stefulla on nainen, oli kuka tahansa.
Eikö teidän mielestänne Stefan ymmärrä mistään mitään? Pidät tyhmänä "Stefu reppana ei tajua" voi jumakauta ukko on 34 v, mene ja kerro hänelle "face to face".
Ei pidä hyväksyä läheisen päihteiden käyttöä! Tsemppiä Sofialle ja parempaa elämää. Tsemppiä myös Stefulle, yritä ryhdistäytyä, viisas mies hakee apua!
Kumminkin ottaa aina takaisin sen kännisen, tavaroita rikkovan riehujan joka myös nimittelee häntä ala-arvoisesti. Sofia rassu kun huomaa että menettää rahoittajan jos ei nopeasti ota äijää takaisin. Kumpaakin yhdistää epätavallinen elämäntapa joka aiheuttaa aina jotain draamaa. Nää ei mee ihan täysillä.
Järkevä kommentti kerrankin. Samaa mieltä ei Sofian tarvitse päihderiippuvaisen huonoa käytöstä sietää.
Mistä lie mies oppinut, että vaikeudet tuodaan julkisuuteen? Hakisi ammattiapua päihderiippuvuuteen ja henkisiin ongelmiin.
olet pieni ihminen
Minulle on tullut mieleen Stefun käytöksestä,että onko hänen isänsä kohdellut Stefun äitiä samoin mitä Stefu kohtelee Sofiaa ja muita naisia.Omena ei kauaksi puusta putoa,on vanha sanonta! Eikös hänen vanhemmat olleet eronneet?Käytösmalli tulee kotoa.🤔
Toisaalta tämä samainen lapsuudenkokemus voi olla niinkin. että Sofialle kelpaa päihdeongelmaiset ja kriminaalit, kun on kertonut isästään, millainen oli. Nähnyt, että mies saa kohdella naista noin. Tuommoiset asiat valitettavasti kulkevat sukupolvesta toiseen, ellei joku päättäväisesti halua katkaista kierrettä ja opetella uudenlaista elämäntapaa.
Ei kannata ottaa ollenkaan ketään päihdeongelmaista ihmistä elämäänsä, jos ei kestä päihde-elämää. Pitää valita heti alusta lähtien fiksu. Ketään ei voi muuttaa, jos itse ei halua.
Jos Stefan jättäisi päihteet kokonaan, niin elämä muuttuisi parempaan suuntaan. Helppoa se ei ole, mutta kannattaisi yrittää.👍👍
Vähän hankala se on alkoa jättää, kun "puolisona" on vahvasti viinaan menevä tyhjäpää.
Kumpaakohan mahdat tarkoittaa?
No Sofiaa tuossa tarkoitin. Mutta yhtä kaikki, samanlaisia päihderiippuvaisia ne on kumpikin. Toisen on hankala lopettaa, kun se toinen kuitenkin kiskoo kaksin käsin viinaa.
Tämä nimenomaan!!! Ei tule perjantaina selvänä näkemään, siis Sohva!!!
Voi Stefu parka. Toivottavasti kaverinsa ja perheensä tukisivat häntä vaikean päätöksen tekemisessä- jättää huono suhde, hyväksikäyttäjä puoliso ja raitistua. Kukaan täysijärkinen stefulle hyvää toivova ei usko että tämä nainen on hänelle hyväksi
Juopot (yleistäen) eivät kasva koskaan aikuisiksi. Viina on hermomyrkky, joka vaikuttaa aivoihin ja sitä kautta käyttäytymiseen. Monta vuotta juopon elämää elettyään juoppo on valmis hoitoon, koska ei kykene normielämään. Ei auta kehotukset, eivätkä käskyt. Vasta kun on pohjalla, lopettaa tai kuolee viinaan.
Liiallinen päihteiden käyttö aiheuttaa myös impotenssia. On se noloa ja uusi itkuraivarin aihe jos kikkelson ei toimi kriittisellä hekuman hetkellä.
Sitä voisi ihan hämmästyä, jos tuo hyljeksisi rahoja vaan ei miestä.
Nariseva ja kitisevä veteraanipissis.
Sofin elämän tärkein motiivi on raha, ei miehen tarvitse olla hänen makuunsa, niinkuin ei ole Stefankaan koskaan hänelle ollut.