Halpoja eläinlääkäreita Helsingissä?

Anonyymi

Hei. Joo eli siis oon 14 ja mun kissalla on korvaongelmia en tiiä mitä ne on mutta luulen että infektio tai jotain muuta. Mun vanhemmat ei kuitenkaan usko mua kun snaon et se pitäis viedä lääkärille ja syyttävät kaiken mun päälle "mulla on jo näin paljon tehtävää ja huolia että pidä its ehuolta omistasi ja tästä ei puhuta enään" näin sanoo kun yritän puhua asiasta. Ei usko minua ja ei edes yritä tutkia asiaa. Kun selitän hän vaan sanoi että hän on s e aikuinen tässä ja tietää paremmin. Mutta kissalla on kuitenkin selvästi jotain vialla ja en nyt tiedä mitä tehdä. Ole. Koittanut ottaa selvää mikä hänellä on mutta en ole snaut selvää. Mun pitäs nyt se viedä eläinlääkäriin ennenkuin jotain pahempaa tapahtuu hänen korvilleen. Mutta nyt on tietenkin vain omat rahat jotka saain isovanhemmiltani "johonkin kivaan käyttämiseen" no ei ne nyt siihen mene kun mun vanhemmat ei maksa siitä. Mulla. On nyt 150 euroa jolla pitäs saada maksettua kaikki. Jos tiedätte jotain halpoja eläinlääkäreita arvostaisin jos snaoisitte. Mieluiten alle 100. Kiitos lukemisesta! (aika paljon kiirjotus virheitä.....)

4

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joo ja anteeks valitin nyt vähän kaikesta tänne kun ei oo ketään jolle valittaa haha

    • Anonyymi

      Eläimen hoitamatta jättäminen on eläinsuojelurikos, siis RIKOS. Laillinen vastuu kissasta on huoltajillasi, ei sinulla. Niinpä nyt kannattaa kertoa huoltajille, että lekuriin kannattaa mennä välittömästi, jos jotain on vialla. Ensinnäkin he säästävät rahaa, sillä mitä pidemmälle ongelma ehtii, sitä hankalampi se on hoitaa ja sitä enemmän se maksaa. Toisekseen odottamalla ja kissalle tarpeetonta kipua tuottamalla voi lopulta joutua pulaan rikottuaan eläinsuojelulakia.

      • Anonyymi

        En tiedä mitä sanoo sille kun äsken just puhuin sille tästä asiasta mut se vaan kääntää kaiken mitä sanon mua vastaan. Meijän koirallaki just tänää oli samoja oireita kun kissalla ja se vaan sanoi että koska se ei ole huomannut sitä nii se ei oo totta. Siis en tiedä mitä sanoo sille kun se ei edes kuuntele mua. Yritän just myydä mun tavaroita että saisin jotain rahaa jolla viedä se sinne lääkäriin. En vaan tajua miksi ei halua pitää huolta pyysin apua korvanpuhdistamisessa koska yritin jotenkin kissaa auttaa mutta ei suostunut. Enkä mä edes osaa sitä tehdä. Kun sanon et sen pitäis auttaa niin kysyy vaan miksi ja kieltää vielä sen että hänellä on jotain vika korvassa vaikka selvästi on. Sanoi vaan että se on mun kissa joka on mulle ostettu joten mun pitää pitää siitä huolta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        En tiedä mitä sanoo sille kun äsken just puhuin sille tästä asiasta mut se vaan kääntää kaiken mitä sanon mua vastaan. Meijän koirallaki just tänää oli samoja oireita kun kissalla ja se vaan sanoi että koska se ei ole huomannut sitä nii se ei oo totta. Siis en tiedä mitä sanoo sille kun se ei edes kuuntele mua. Yritän just myydä mun tavaroita että saisin jotain rahaa jolla viedä se sinne lääkäriin. En vaan tajua miksi ei halua pitää huolta pyysin apua korvanpuhdistamisessa koska yritin jotenkin kissaa auttaa mutta ei suostunut. Enkä mä edes osaa sitä tehdä. Kun sanon et sen pitäis auttaa niin kysyy vaan miksi ja kieltää vielä sen että hänellä on jotain vika korvassa vaikka selvästi on. Sanoi vaan että se on mun kissa joka on mulle ostettu joten mun pitää pitää siitä huolta.

        Näytä nämä kommentit mokomalle mulkulle.

        Kun sinä et yksiselitteisesti ole vastuussa mistään etkä kenestäkään, vaikka miten olisi sinulle ostettu. Olet alaikäinen. Jos näin yksinkertainen asia on liikaa vaadittu ymmärrettäväksi aikuiselta, niin edes lasta ei niin tyhmällä aikuisella pitäisi olla kontollaan. Taitaa olla teidän huushollissa eläinsuojeluilmoituksen lisäksi vielä lastensuojeluilmoituskin paikoillaan.

        Mitä oireita kissalla (ja koiralla) on? Jos jotain on vikana, niin ei siinä auta odotella. Tarvittaessa voit itsekin tehdä eläinsuojeluilmoituksen joko kunnan eläinlääkärille tai SEY:n eläinsuojeluvalvojalle. Luulisi alkavan kiinnostamaan eläinten hyvinvointi, kun eläinsuojelusta tullaan tarkistamaan elukoiden kunto ja velvoittamaan ne hoitamaan, jos tarvetta on.

        P.S. Kaikkein halvin eläinlääkäri tuppaa olemaan kunnan oma eläinlääkäri.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      38
      2191
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      66
      2047
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1940
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      389
      1675
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1641
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1474
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1092
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      75
      925
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      899
    Aihe