"Kaksi annosta Pfizerin ja Biontechin Comirnaty-koronarokotetta antaa 95-prosenttisen suojan koronainfektiota vastaan.
Tämä rokotesatsi vähentää yhtä paljon myös riskiä joutua koronan vuoksi sairaalaan tai kuolla tautiin. Tämä koskee myös vanhoja rokotteen saaneita henkilöitä.
Näin osoittaa israelilaistutkimus, josta kertoo BMJ.
Israelilaistutkijoiden mukaan maan loistavat koronaluvut ovatkin laajan rokotekattavuuden ansiota, eivät lock downista johtuvia.
Ensimmäisen rokoteannoksen jälkeen suoja koronaan sairastumista vastaan on 58-prosenttinen. Yksi annos antaa 76-prosenttista suojaa koronan vuoksi sairaalahoitoon joutumista vastaan."
Tämä rokotesatsi vähentää yhtä paljon myös riskiä joutua koronan vuoksi sairaalaan tai kuolla tautiin. Tämä koskee myös vanhoja rokotteen saaneita henkilöitä.
Näin osoittaa israelilaistutkimus, josta kertoo BMJ.
Israelilaistutkijoiden mukaan maan loistavat koronaluvut ovatkin laajan rokotekattavuuden ansiota, eivät lock downista johtuvia.
Ensimmäisen rokoteannoksen jälkeen suoja koronaan sairastumista vastaan on 58-prosenttinen. Yksi annos antaa 76-prosenttista suojaa koronan vuoksi sairaalahoitoon joutumista vastaan."
Vastaukset 29
Vanhimmat
Vasta+20%:a+suomalaisista+saanut+ne+kaksi+piikkiä.
Menee++syksyyn+kun+rokotekattavuus+riittävä.
Tanssiväellä on laumasuoja. Eilenkin rokotetut tanssivat keskenään :D
Faktat puhuvat puolestaan.
”Hyvin tehokas!”– mainio uutinen koronarokotteen saajille
Kaksi annosta Pfizerin ja Biontechin Comirnaty-rokotetta näyttää antavan jopa 95 prosentin suojan koronan varalta."
Tansseissa kävijät on rokotettu suurelta osin. Maski naamalla saa edelleen kotona viettää aikaa, käsittääkseni kukaan ei estä..
Se on juurikin näin! Vaikka hittaalla kävisikin niin tosiaan pitäisi tajuta ettei pakko sinne lavalle ole mennä.
MInä menen ja taitaa mennä moni muukin viihtymään :D Ihana tanssikesä 2021 <3
Hullut+luottavat+toisen+rokoteannoksen+antamaan+suojaan.+Kaiken+lisäksi+roketttuja+on+vasta+n.+20+%++Korona+etsii+koko+ajan+keinoja+kiertää+rokotesuojaa.+Rajoitukset+tulevat+voimaan+ennen+elokuuta.
Hih, meitä hulluja (tanssisellaisia) riittää, koeta elää sen tosiasian kanssa.
Näin on :DD
Israelin kiihkouskovaiset levittävät disinformaatiota yksinkertaisesti siksi, että länsimaiset synnytysikäiset tytöt ovat päässeet kibbutseista loppumaan, koska he eivät koronan pelossa uskalla tulla sinne enää ns kesätöihin.
Kaksi rokotetta saanut mutta ei annettu valita joten pakko oli ottaa Astra Zenecaa. Ehkä tästä kuitenkin hengissä selviää ainakin hetken aikaa ellei tää helle näännytä.
Niin tekee, rokottamaton nuoriso bilettää eri mestoissa. Tanssijat on vastuullisia.
Näin se menee. Tilanne täysin eri kuin vuosi sitten.
Onneksi on jo kahden rokotteen suoja, joten eikun menox ! Toki voi istua tietokoneen äärellä maski naamalla ja kirjoitella kökköjä provoja..
Aika moni eilen tansseissa kertoi saaneensa jo rokotteet. Näin se menee, kattavuus lisääntyy koko ajan ja tanssit jatkuvat. Ihanaa kesän jatkoa, tanssien totta kai <3
Nyt voivat siis strip tease-tanssijat vapaasti oleilla asiakkaiden kanssa.
Tanssijat on suojassa, kaksi rokotetta puree. Hip hei hurraa!
Onneksi tanssijat on suojassa! Humppa helteelllä voi olla kuolemaksi mutta se ei johdu koronasta! Näin se menee!
Nautitaan elämästä ja tanssitaan. Toki voi istua kotisohvalla maski naamalla varmuuden vuoksi. Kotiinkin tosin on moni kuollut.
Rokote toimii sisälläsi kuin pienet rokote-robotit tanssien rytmikkäästi.
Rokotteet suojaa tanssijoita.
Rokotteet puree, eilisissä tansseissa kyselin tanssittajilta rokotteista. Kaikki olivat saaneet jo vähintään yhden rokotteen ja monet jo molemmat. Yksi ei ollut saanut, mutta kertoi sairastaneensa koronan keväällä ja saa rokotteen se vuoksi myöhemmin. Näin se menee, rokotteet puree.
Aikuisten+rokotustilanne+27.7.2021+
1.+rokote++80,9+%
Molemmat+39,2+%
-+tuosta+voipi+arvioida+lavatanssiyleisön+rokotekattavuuden,+mikäli+varttuneempaa+väkeä+paikalla+ja+näinhän+usein+on.++Molempien+rokotteiden+saaneiden+prosentti+siis+pomppaa+tuosta+reilusti+suuremmaksi...+Hieno+homma,+eikun+tanssimaan!
Minulle tansseissakäynti oli vain yksi keino monien joukossa ilmestyä paikalle, jossa on kauniitakin naisia, joten en ole katsonut tarpeellisexi riskeerata ja jatkaa kuolemia kylvävästä epidemiasta huolimatta ilmestymisiäni tanssipaikoille elikkäs olen tämän konstin keinovalikoimastani turvallisuussyistäni kokonaan pois jättänyt. Eikä tanssipaikoilla edes olisi kuin vanhuksia.
Rokotteet suojaa ja tanssit jatkuu. Molemmat rokotteet saatu ja tanssit jatkuu.
Suomi on iso maa ja lavatansseija riittää tunnelmallisilla kesälavoilla tottakai <3
Onneksi on rokotteet saatuna. Suomen kesä ja lavatanssit <3
Näin se vaan menee, sairaalahoidossa olevat on rokottamattomia melkein kaikki.
Järki hoi eikö olisi jo aika tiettyjen ikämiesten ottaa piikki, kun siellä lavalla kuitenkin useita naisia tanssitatte.
Tanssit jatkuu, meniskö Riutalle vai Valakselle. Onhan tässä valinnan varaa :D
Tanssijoilla on erittäin hyvä rokotekattavuus jo nyt kun katsoo kohtaa :
"Rokotteen saaneet ikäryhmittäin"
https://yle.fi/uutiset/3-11300232
Tanssilavat ei ole pentujen temmellyskenttiä kuten festarit ja baarit, joissa tauti etenee.