Ei voi olla niin, että ihmisiä ei lasketa töihin. Suomessa on työvoimaa, mutta vihervasemmisto haluaa pitää mieluummin kiinni "saavutetuista eduista" kuin päästää ihmisiä töihin. Työvoimaa on tuotava ulkomailta, kun suomalaiset mieluummin makaavat sohvilla. Kaikilla on oikeus työhön.
Ammattiliitot estävät yrityksiä laajentamasta. Viimeinen uutinen oli, että AKT esti Finnairin laajennushankkeen, jolla elintärkeää kassavirtaa olisi saatu aikaiseksi ja sadat ihmiset olisivat päässeet töihin.
Pro lakkoillee laittomasti ja yrittää kaataa tietotekniikka-alalla toimivan yrityksen. Ei helvetti! Se antaa ilmoituksen datakeskusinvestoijille, että ei Suomeen. Täällä on poliittinen riski, jota me SAK:n liitot pidämme yllä.
Hallituksen ministerit hyysää kaduilla istumista ja oikeasti kampataan meidän vihreän kullan hyödyntämistä erilaisia nielushoppailuin. Hei haloo, Suomen osuus maailman päästöistä on 0,2%. Vaikka lopetettaisiin koko homma, niin se ei vaikuta maailman tilaan mitenkään. Sitä paitsi hoidettu metsä sitoo eniten hiiliä. Se tarkoittaa hakkuita, lannoitusta ja suometsien maaveden pinnan pitämistä sopivalla korkeudella. Se ei tarkoita metsien jättämistä koskemattomiksi. Sellainen heikentää hiilen sitomista.
TYÖLLISYYSTOIMIA hyvä hallitus, työllisyystoimia.
3
53
Vastaukset
- Anonyymi
Persut trollaavat peräkammarista ja elävät tukiaisilla.
- Anonyymi
Demarit (Filatov ja Haatainen) ja PerSut (Lindström) työministereinä puolustavat orjatyötä 9 €/pv, eivät TES:n mukaisia työsuhteita. Sen sijaan kepu haluaa TES:n mukaisia työsuhteita ja liiketoiminnan parempaa kannattavuutta.
Haataisen mielestä kuntakokeilun tilastokikkailut parantavat ostovoimaa negatiivisella päiväkatteella (työmatkakulut yli 9 €/pv).
- Anonyymi
Vas.-liitto Li Andersson ainakin aiheutti jo kohua tämä hallitus ei tee mitään työllisyystoimia ei niin kuin hotsita hallitustyö ei saa aiheuttaa haittaa lapsenhoitoon (hä ?)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1492179
- 1211465
Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v3361270Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1401190Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni651185IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk31181- 1411159
- 491109
Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet99978Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !
Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast470977