Kesäkuun ensirekisteröintitietojen perusteella kuvassa pitäisi olla Toyota tai Tesla, mutta siinä on kuitenkin Volkswagen. Mistä se kertoo?
https://tekniikanmaailma.fi/tm-analyysi-toyota-jyrasi-kesakuun-autokaupassa-tayssahkoautot-hipovat-jo-automyynnin-mitalisijoja/
https://tekniikanmaailma.fi/tm-analyysi-toyota-jyrasi-kesakuun-autokaupassa-tayssahkoautot-hipovat-jo-automyynnin-mitalisijoja/
Vastaukset 48
Vanhimmat
Tesla on jo niin vanha juttu ja VW sähkis uutta, varsinkin ID.4.
Entä mitä aloitus kertoo aloittajasta ?
Kerro sinä.
Minä pistin saman merkille että Otsikko ja kuvituskuva eivät oikein vastaa toisiaan.
Mikähän sille on syynä?
Valmistajakohtaiset myyntiluvut 1-6/2021: VW 15.200 - Toyota 8.862.
Tuo kertoo kaiken oleellisen siitä mikä firma hallitsee Suomen automarkkinoita.
Te 375000 Toyotalla ajavasta suomalaisesta, lopettakaa Tekniikan Maailman tilaaminen.
Toyota kuitenkin mainostaa TM;ssä eniten.
"Te 375000 Toyotalla ajavasta suomalaisesta, lopettakaa Tekniikan Maailman tilaaminen."
Tuskinpa noille kaikille edes tulee Tekniikan Maailmaa, joten miten sen tilauksen voi lopettaa.
Ja toisekseen, lehden levikki taitaa olla nykyisin alle 100000kpl.
Ja kolmanneksi, Tojotalla ajavat on jo sen verran seniilejä, ettei lehden lukukaan oikein enää onnistu.
Jos olisi kiinnostunut autoista ja lukisi niistä tietoa, niin Toyotaa ei meilläkään myytäisi.
Joopajoo, mitä enemmän tietää vw-suhmuroinnista , vikaaailmasta ja tarkoituksellisesta huijaamisesta, sitä vähemmän se kiinnostaa niinkuin laskevista myyntiluvuistakin voi jo täyspäinenkin päätellä.
Samanlaista tekstiä ja kuvitusta on myös Ilta Sanomissa.
Tuollainen aloituksen mukainen uutisointi kertoo selkeästi mistä on kysymys.
Jokainen Toyotan omistaja joka on tilannut Tekniikan Maailman, lopettakaa tilaaminen.
Minä lopetin juuri siksi, että vain K Auto Oy:n tuomat saksalaiset autot TM katsoo autoiksi.
No jos asia on juurikin noin? ID.4 on kuitenkin valittu vuoden autoksi maailmassa, ja siksi se saa huomiota ja kuviaan lehtiin.
Et sinä mikään tilaaja edes ole ollut, korkeitaan jonkun tarjouspätkän olet tilannut joskus. Toyota kuitenkin mainostaa kaikkein eniten TM;ssä.
On täysin järjetöntä laittaa kyseinen kuva jutun yhteyteen, jonne se ei lainkaan kuulu.
Palkittua sähköautoa on ihan syytä esitellä. Uutuusarvoa ja menestystä.
Tuo on kyllä niin luuserin ajattelumaailmasta. Kun kaikki ei fanita niin sitten tulee heti itku puseroon. Kasvata itsellesi selkäranka niin ei tarvitse olla aina kontillaan kun kaikki ei vain hypetä Tojotaan vaan kertovat siitä millaisia puuttteita siinä on.
TM:ssä Tojo on saanut tunnustusta kun siihen on ollut aihetta ja VW on saanut paskaa kun siihen on ollut aihetta.
https://tekniikanmaailma.fi/tm-suuri-journalistipalkinto/
VW:n turvavyöongelma.
https://tekniikanmaailma.fi/volkswagen-konsernin-ea888-bensiinimoottorit-ovat-oljysyoppoja-tekniikan-maailma-purki-moottorin-ja-selvitti-miksi/
Ja VW:n öljynsyönti.
Ei TM kirjoita siitä että Toyota on meluisin ja huonoin ajettava siksi että se kumartaisi jotain saksailaista . Se vain kertoo sen että se on mitannut Toyotan olevan meluisin ja huonoin ajaa.
Eikö sinussa ole miestä ottaa tuollaista faktaa? Alat itkemään kuin pikkutyttö.
Toyota Finland voisi kustantaa ja lähettää kaikille Toyotan omistajille eripainoksia autolehdissä olleista Tojojen koeajoista ja vertailuista, joissa Tojo ollut mukana.
Ei kai kukaan täyspäinen osta omilla rahoillaan itselleen autoa pelkän koeajon perusteeella?
Puskaradio on monin verroin luotettavampi kertoja kuin jotkut maksetut koeajajatoimittajat.
Laatu ja luotettavuus on käyttäjien kertomaa. VW ei viime aikoina ole sillä saralla juurikaan mainetta niittänyt
30+%+enemmän+ja+30+%+kovempaa.
Puskaradio on Trumpin ja putinin väen maailmaa. Kovaa huutamalla yritetään kumota todellisuuden faktat.
Trafi on vain tietojen kerääjä. Sillä ei ole poliittista agendaa.
Ei Trafin tilasto kerro kuinka paljon on missäkin merkissä ollut vikaa ja kuinka paljon ovat olleet pajalla, mutta puskaradio ja media kertoo senkin kaikista merkeistä niinkuin laatu ja luotettavuustutkimuksetkin, eikä katsastustilastokaan jätä ketään kylmäksi. Kuinka samalla merkillä voi olla kolme saman suuntaista nimeä, vikavaagen, vilppivaagen ja vilunkivaagen?
Kyllä se tällä palstalla huutaja on melkein kanveesiin päätynyt vaginaristi kun Toyota menee menojaan.
"Ei Trafin tilasto kerro kuinka paljon on missäkin merkissä ollut vikaa ja kuinka paljon ovat olleet pajalla, mutta puskaradio ja media kertoo senkin kaikista merkeistä niinkuin laatu ja luotettavuustutkimuksetkin, "
Kun vuosikymmenestä toiseen trafin tilasto kertoo että saksalaisilla autoilla ajetaan noin paljon enemmän niin kyllä se kertoo hyvin selkeästi mihin paljonajavat rahansa laittavat. Se on yhdistelmä puskaradiosta ja yleisestä tiedosta.
Mitäs muuten tuumaat siitä puskaradion tiedosta minkävuoksi Toyotan D-4D koneet katosivat markkinoilta kokonaan? Se että että 2.2 D-4D oli täysin susi viritys ja sen tuotanto lopetettiin kokonaan hyvin nopeasti. Ehkä paskin kone ikinä mitä on tehty.
Ei pelkästään se että se porsi takuuvarmasti mutta myös se että sen korjaaminen oli mahdotonta.
"kun Toyota menee menojaan."
VW (VW, Audi, Seat, Skoda) 15.200
Toyota ( Toyota, Lexus) 8.800
Tojo on aivan nappikauppias Volsun rinnalla. Pieni piipertäjä. Ja näin on ollut jo vuosikymmeniä.
Siihen on syynsä. Suomalaiset ymmärtävät ostaa laatua, ei riisiritsoja.
"Ei Trafin tilasto kerro kuinka paljon on missäkin merkissä ollut vikaa ja kuinka paljon ovat olleet pajalla, mutta puskaradio ja media kertoo senkin kaikista merkeistä niinkuin laatu ja luotettavuustutkimuksetkin, "
Minäpä nyt kerron tyhmemmälle miten tämä homma oikeassa elämässä menee. Ne ketkä ajavat paljon ovat ajaneet pitkään paljon. Heille paljon ajamisesta on kertynyt paljon tietoa. He eivät osta autoaan minkään puskaradion tai TM:n artikkelien perusteella,
Trafin tilastot kertovat vain sen tosiasian että nämä paljon ajavat päätyvät oman kokemuksensa perusteella täysin eri merkkeihin kuin Toyota.
Toyotan päätyvät nämä vähän ajavat papparaiset. Ne joilla ei ole mitään ymmärrystä siitä mitä tarkoittaa auton kestävyys silloin kun sitä ajetaan eikä vain seisoteta pihassa.
Älä valehtele! Toyotan D-4D moottorit olivat parhaita dieseleitä. Ne olivat kestäviä ja taloudellisia moottoreita. Niille miljoona kilometriä oli tavanomainen määrä. Rikkoja on ollut vain täällä Suomi24 palstoilla. Autokorjaamoille ne on täysin tuntematon juttu.
Kanveesissa kauan ollut konsernitrollipelle vaan jaksaa vinkua ja ulista
"Älä valehtele! Toyotan D-4D moottorit olivat parhaita dieseleitä. Ne olivat kestäviä ja taloudellisia moottoreita. "
No miksi Toyta sitten lopetti niiden tekemisen ja osti dieselinsä BMW:ltä? Jos ne olisivat olleet hyviä koneita niin ei Toyotalla olisi ollut mitään syytä alkaa maksamaan BMW:lle isoja rahoja dieselkoneista.
Ja mites selität sen että Toyotan dieselit hävisivät kokonaan taksitolpilta noin vuodessa? Minäpä kerron sen. Ne olivat täysiä susia. Kansi korkkasi viimeistään 150.000km kohdalla ja sitä ei voi korjata muuten kuin vaihtamalla koko lohkon.
Kansipulttien kierteet menivät kannentiivisteen vaihdossa samantien ja aineenvahvuus ei salli uusien kierteiden tekemistä.
Porsivin kone ikinä.
Juu ne oli kestäviä silloin 80-90 luvun vaihteessa kun tehot oli luokkaa mopoauto ja päästöistä ei väliä. Välittömästi kun yrittivät päivittää päästörajoihin ja tehoja lisää niin johan alkoi kannet paukkua urakalla jne....
Aikanaan täällä ajettiin Ladoilla ja nyt Tojoilla, joten ei ole asiat kansalla parantuneet. Varakkaammat asia erikseen...
"ei ole asiat kansalla parantuneet. Varakkaammat asia erikseen..."
Kyllä se varakkaampikin osa kansasta on edelleen osa kansaa. Ei pidä ajatella että pitäisi olla siellä alimmissa tuloluokissa että kuuluisi kansaan. Käänteistä rasismioa on se että että vain köyhät olisivat suomalöaisia.
Tänäkin vuonna niitä paremman kansanosan uusia VW:n autoja on ostanut 15.200 Suomen kansalaista. Ja vain 8.800 on joutunut tyytymään Toyotan valmistamiin.
Toki uusien autojen kauppa on vain pieni osa autokaupoista mutta kertoo suuntaa siitä mihin Suomen kansa vähät rahansa laittaa. Käyttettyjä kun ei voi ostaa ellei joku ole joskus uutena ensin ostanut.
Niinpä, tämä on Toyotan omapojalle yötyön paikka ja spämmit laulamaan ja muutama kunnon aivopieru provo.
Tekniikan Maailman toimittajat ei ymmärrä Toyotan myyntä suomessa, parhaansa ovat tehneet. Arvosteluasteikoita muutetaan ja tekstissä huonoja ominaisuuksia otetaan aina takaisin toimituksellisilla keinoilla. Paras oli kun jossain vertailussa huonompi suorituskyky kehottiin ohittamaan valitsemalla tehokkaampi versio
Autojen arvosteluperustet eivät ole tätä päivää vaan jostakin 1960-luvulta. Ajalta jolloin Simo Lampinen ajoi rallia Saabilla.
No nyt tuli oikea tietäjien tietäjä ja tiedon tonava palstalle.
Hihii, ja salaliittoteoria peliin kun Toyota ei pärjää.
Tämä on täysin totta. Niillä ei ole mitään tekmistä nykyisen liikenteen kanssa.
Aloittajaa harmittaa, kun Tollolooralla ei ole sähköautoja.
Tekniikan Maailma lehtenä on näillä saksalaisympatioilla täysin häväisty.
Roskalehti kuten iltapäivälehdet aj edustaa poliittisesti samaa rupusakkia oikealla.
Oikealla on oikestolaiset parempi kansa ja vasemmalla myrkynvihreät sosialistit skodineen.
Tekniikan Maailman tilauksia on irtisanottu heinäkuun alussa niin paljon, että vasta nyt TM oikaisee tuo alussa mainitun heinäkuun 1 päivän uutisen.
https://tekniikanmaailma.fi/lehti/13b-2021/mk-valmis-toyota-hallitsee/
Kasetti ei kestä Toyotan menestystä.
Terveisin Hippohiihtäjä
Tojotisti ei kestä mitään negatiivista uskontoonsa liittyvää uutista, oli totta tai tarua. Teron huumorintaju pyöreä nolla.
Keijon huumorintaju on jo miinuksen puolella. Ei oikein kestä venäläisvitsejäkään.
TM kertoo siitä kuka maksaa mainoksen...
Suomessa on 375.000 Toyotan omistajaa ja he ovat saaneet tarpeekseen TM:n uutisoinneista ja puolueellisuudesta.