Vasemmisto johdossa puuttuu pitkäjänteisyys.
Kemin uusi valtuusto saa eteensä tyhjän kassan. Kemi on hyvä esimerkki mihin vasemmistojohtoisuus voi viedä aiemmin hyvin menestyneen kunnan. Vastuuta ei ole velan otto vaan sen maksaminen.
Perinteisesti punaisessa Kemissä vasemmistoliitto on menettänyt ykköspuolueen aseman SDP:lle. SDP sai 13 paikkaa, vasemmistoliitto 12.
Vasemmisto menetti kolme paikkaa, kun perussuomalaiset sai niitä kolme lisää, yhteensä viisi.
Kaupungissa asetelmat menivät uusiksi, kun keskustasta ehdolle asettui muuan Paavo Väyrynen. Hän marssi kaupungin äänikuninkaaksi 566 äänellään ja luonnollisesti nousi valtuustoon. Keskusta säilytti 7 paikkaansa ja 15,7 prosentin kannatuksen.
Onneksi Kemissä niin ei juuri haittaa muuta suomea....
Vasemmisto on näyttänyt Kemissä mihin siitä on ollut, ei mihinkään. Kemi kaipaa täydellisen muutoksen.
Punainen Kemi jämähtänyt 70 -luvulle
Anonyymi
2
98
Vastaukset
- Anonyymi
Punainen Kemi meni siinä vahingossa ulkoineeksi koko sote terveydenhuollon....
- Anonyymi
ulkoistaneeksi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1492048Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3061749- 931567
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001210Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois781203- 671160
- 251071
- 481017
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73966Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea
Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei23957