Toi on yks osakisa muiden joukossa, noita on ympäri maailmaa ja Usassakin varmaan joka osavaltiossa. MM kisa on Hawaijilla, se varsinainen. Sinne ei toki Martinalla ole mitään asiaa.
Martinan muka MM Triathlon
Anonyymi
59790
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 59
Vanhimmat
Sinne vaalitaan ketä vaan, kun varsinaiset tähdet puuttuu.
Siis haalitaan.
Nyt näihin kisoihin pääsee aika heikkotasoiset alan harrastelijatkin mukaan, kun kovatasoiset alan harrastelijat eivät kisoihin osallistu.
Niinpä, Martina on mainostanut olevansa kisakuningatar, mutta sijoittuminen on noiden heikkotasoisten harrastelijoidenkin joukossa siellä häntäpäässä. Mites se oli siellä edellisissäkin kisoissa? Martinan sietää ottaa mallia Baba Lybeckistä, sillä hän osallistuu kokonaiseen maratoniin ja Ironman-kisaan, on ollut mukana useamman kerran hyvällä menestyksellä. Mutta ei ole silti hehkuttanut näyttävänsä närhenmunia.
Luulis, että Martiina joskus sijoittuisi kärkisijoille. Sen verran on hyvät mahdollisuudet treenata.
Mutta kun reisivamma (joka ei kyllä ole hidastanut juoksentelua yhtään) ja kamala autokolari (ainakin paha verinaarmu tuli jalkaan), niin ei tartte menestyä taaskaan. Tekosyyt on valmiina. Draumaattisia vammoja pukkaa.
Martina on ilmoittanut menevänsä MM kisoihin .
Tuokohan MM- mitalin Suomelle?
Miksei Martina osallistu koskaan täysmatkaan ?
10-20 tuntia viikossa treenaa ja siihen työt ja kotihommat päälle. 2 lasta ja yrittäjä. Miten tuota vähätellään, kun ei minusta olisi helteessä tuota suorittamaan? Martinan tavoite oli päästä täyden matkan MM kisoihin 2022.
Paljonko MM mitaleja suomalaiset urheilijat tuo maailmalta?
Miksi pitäisi osallistua ? Sunko vuoksesi ? Ihmiset osallistuu mihin haluavat. Eihän kaikki hiihdä 50 km ?
Onks tämä sama systeemi kuin Maran sisustussuunnittelijaopinnoilla joita siis ei edes aloittanut? Että ilmoittautumalla ja maksamalla pääsee mukaan. Noo, kun tarpeeksi monta kertaa itselleen hokee tuota MM-statusta ja mitalin odotusta, niin itse alkaa uskoa ja luulee, että muut myös. No fanit uskoo mitä vain, alkaen koulutuksesta ja muusta kaikkivoipaisuudesta.
Ehkä tuloksista ei sitten kuullakaan mitään...Tai kuullaan, mutta oli jalkavammaa ja muuta häiriötä matkassa, ja huonokuntoisia matkanteon esteenä.
No Baba Lybeck on älykäs nainen eihän näitä kahta voi edes verrata millään tasolla. Martina on tyhmä ja tyhmänä pysyy.
Miksi osallistuu kisoihin, jos ei pärjää koskaan ???
Voi sitä urheilla täälläkin eikä tarvitse matkustaa minnekään.
Urheilee, että pää kestää arkea.
Vaatii hemmetin kovaa kuntoa. Joka kisassa on myös heikompiakin
Kysymyshän on siitä,että Martina hehkuttaa jokaista osallistumistaan kuin suurtakin ihmettä.
Nainen pitää seuraajiaan tyhminä ja kuvittelee niiden uskovan menestyksen, vaikka puolikkaisiinkin osallistumisissa tulos on ollut varsin vaatimaton.
Ei muja tuollakaan saralla ole mikään stara vaikka itselleen niin uskotteleekin.
Muijalla on huippukallit(exän kustantamat)välineet ja varusteet ja aikaa treenata jonninjoutavien töidensä ohessa, mutta tulosta ei vain tule.
Tällä kertaa selitykset ja syiden etsiminen menestymättömyyteen on alkanut jo ennen kisoja—mistähän se mahtaa kertoa?
Mara esiintyy niin kuin olisi jokin Suomen virallinen edustaja jossain MM-kisoissa ja tyhmimmille asia uppoaakin. Pelkkä harrastelija ja muuta ei osaa tehdä.
Ihmeen huonosti on Martina pärjännyt aiemmissa kisoissa, vaikka on osallistunut harrastajakisaan.
Onkohan koskaan osallistunut täysmatkaan?
On osallistunut Irlannissa. Siellä tosin uintiosuus jätettiin pois, kun olosuhteet oli liian vaaralliset uintiin.
Kovasti treenaa valmentajan kanssa, muttei sijoitu edes 10 parhaan joukkoon puolimatkalla.
Martinan ainoa best sijoittuminen oli vuosia sitten julkkisten pellehyppykilpailussa. Maratoneihin ja muihin kisoihin hän ei ole koskaan osallistunut. Muistaakseni joskus oli joku puolimaraton ja muissa on ollut siellä häntäpäässä. Hän itse ja faninsa väittävät hänen ole van AMMATTIurheilija. Sallikaa naurunpyrskähdykseni :D
Martina teki uimahyppy kisoissa niin vaikeita hyppyjä, että olisi monelta jäänyt suorittamatta.
Martina on omien sanojensa mukaan vaikka mitä. Wikipediaankin voi kirjoittaa koulutuksekseen PT vaikkei sitä kuitenkaan ole.
Tuleekohan mitali MM kisoista?
Olisi ollut mielenkiintoista nähdä miten olisi sijoittunut Lahden Ironman kisoissa?
Eikö naisten saman ikäryhmän Suomen parhaimpien ajat ole yli tunnin parempia puolikkaalla.
Tähtää MM kisoihin ja sijoittuukohan viimein kärkisijoille.
Ainakin on aikaa treenata.
Martina on ilmoittanut tähtäävänsä MM- kisoihin ei osallistu muihin.
Selvyyden vuoksi , kyse on siis Ironman 70.3 kisasta eli triathlonin puolimatkasta.
Juuri niin, helposti se jää Martinalta mainitsematta...hahhhaa
Ja kaiken huipuksi, osallistuu vain puolimatkaan!!!!! Siis vain puolimatka, eikä ole mikään MM kisa, vaan harrastelijoiden yksi osakisa joita satoja.
Katso mainos tästä MM kisasta!
Voi luoja. Yrittäkää nyt vaan kestää tämäkin asia! 😁 ulkona on lämmin, menkää vaikka uimaan.
Mikä pakonomainen tarve vähätellä 39 v naista, joka on fyysisesti paremmassa kunnossa kuin todella suurin osa ikäisiään naisia ? Mitä se sinua ja kaltaisiasi kaivelee mihin Martina osallistuu ja miten pärjää. Itselleen tekee ja itseään haastaa. Suosittelen sullekin. Jää sitten vähemmän aikaa elää muiden elämää, kun energiat menee omaan.
Voihan Martinan fysiikka olla parempi kuin keskiverto samanikäisen naisen, mutta se äly on jäänyt huimasti alle keskitason. Sorry.
Jollain se älyn puute on epätoivoisesti korvattava. Ja liikunta rauhoittaa päätä vihan purkausilta.
Kun täällä Martinan "urheilu-"suorituksia kovasti fanitetaan ja vähän ehkä suurennellaan, niin lukekaapas jostain juttu Iina Puskalasta. On ihan tavallinen perheenäiti, mutta juoksi vähän yli vuoden aikana JOKA PÄIVÄ maratonin. Ei 366 maratonia peräkkäin, yksi per päivä ja parhaana kaksi. Kalpenee ammattiharjoittelija tuossa seurassa totaalisesti. Nelikymppiseltä kova saavutus, kovempi kuin nämä Martinan puolikkaat ja jatkuvat treenit ikinä.
Jeps, tämä on kova mimmi! Ja muitakin löytyy. He eivät öyhötä instassa ja ties missä mediassa. Käyttävät aikansa tekemiseen, eivät kuvaamiseen. Nauttivat itsekseen ja kavereiden kanssa. Näille respektiä!
Ei pärjää kisoissa ja koheltaa vammoja itselle amatöörimäisesti.
Draumaattiset ja valtavat vammat paranee kuitenkin ilmiömäisesti!
Mitättömän kisamenestyksen koo'otut selitykset on jo pohjustettu draumaattisella revähdyksellä ja yliajon uhriksi joutumisella :D
Vakava reisivamma joka leikataan vasta kisojen jälkeen. Panee miettii että häh, vakava?🤗
Martina käyttää tätä kutsua Iowan Mm-kisoihin mainoskeinona. Tägää ”roadtoironman703worldchampionships” ja saa mainostajat kiinnostumaan itsestään. Hänhän saa elinkeinonsa somemainonnalla ja tämä tuo lisää myytävyyttä. Eihän hänen tasonsa triathlonissa ole Suomen parhaimmistoakaan joten tämä MM-kisojen hehkutus on lähinnä mainostemppu.
Martina on lahjaton triathlonissa. Nytkin, vain puolimatka. Hänen aikansa jäi Suomessakin tavallisissa harrastelija puolimatkakisoissa yli tunnin (!!!) naisten kärjestä.
Mäkin vähän ihmettelin tätä kun seurasin Lahden Ironman kisojen tuloksia. Hän kuitenkin treenaa erittäin tavoitteellisesti ammattivalmentajien ja taustajoukkojen voimalla ja näissä kisoissa parempia tuloksia sai ihan Mitenköhän Mm-kisoissa käy?
Käväise kokeilemassa lajia ja ruikuta vasta sitten.
Ei MUN tarvitse olla kuntourheilija tuolla alalla. Kyse on Martinan "törkeen hirveestä" uhoamisesta ennen kilpailuja. Mm. Dubaissa kehui olevansa kisakuningatar, mutta miten olikaan sijoittumisen laita... Sitten ei uhottu. Uhoaisi vähemmän etukäteen, niin häntä ehkä saattaisi joskus seurata kilpailemassa ihan vakavissaankin. Eivät ne oikeatkaan urheilijat mainosta itseään mitalisteina etukäteen.
Martina fanin vakio vastaus, kun joku rohkenee epäillä naisen menestymistä.
Tulokset puhuu puolestaan niitä on vaikea valkopestä.
Martina on korkeintaan keskitasoa ja ikäryhmässään jopa sen alle.
Aivan aiheesta on kyseenalaistettu naisen tästäkin aiheesta lesoilua.
Tositekijät ei etukäteen mainosta menestystään ja selittele ja syyttele jälkikäteeen olosuhteita eikä muita, vaan katsovat peiliin —siksi kehittymistä tapahtuu.
Ritalla on mitaleja MM - ja EM- kisoista kulta ja hopea sijoja. Puhumattakaan S M - kisojen kultamitaleja.
Samoin on Sofialla kärkimitaleja ja MM- mitali.
SM - mitalit myös.
Toiset on ne, jotka pärjää eikä vaan kuvaa ja esitä urheilijaa.
MinnaMartina vois jättää tämän oman show pois, jos ei ole lahjoja niin ei ole.
Muttku tää on Mun show! Sanoo yksikin itsestän liikaa luuleva entinen Minna.
Ei pärjännyt koulussa eikä pärjää urheilussa. Yli tunnin ero huippuihin puolimatkalla.
Oliko se muka Lahden Ironman-kisassa tämän kuun alussa?
Ei ollut Lahdessa mutta aikoja voi aina vertailla...
Pysytköpinnalla, jaksatko juosta pyörälle,miten on kävely maaliin?
Toisaalta nythän tulemme näkemään hänen kuntonsa Iowan puolimatkan MM - kilpailuissa. Jos tuo mitalin kotiin niin respect!
Hih!
Vai mitallin —tuskin sentään.
Koipivaivainen semiurheilija pääsee hädin tuskin maaliin ja selityksethän on jo pohjustettu valmiiksi.
Tää kuuluu taas sarjaan—Martinan liialliset luulot ja niiden vaatimattomat toteutumiset.
Veikkaan, että keskeyttää ja keksii jonkun vamman syyksi.
Olisi jo aika sijoittua paremmin kisoissa, miksi muuten viitsii osallistua jossei koskaan sijoitu hyvin?
Matkustaa oikein pitkälle ja kuvata kilpailua ja näyttää treenaamista instassa ja sit hups sija 14 ja yli tunnin jäljessä kärjestä.
Tämä on sitä Martinan omaa showta 😂😉