Torstaina 1.7. oli Lieksanlehdessä hyvä mielipidekirjoitus. Kirjoittaja oli Seppo T.Kiiskinen. Tuo kirjoitus pitäisi saada Kansanedustaijen luettavaksi. Ymmärrän kirjoittajan turhautumisen. Yhdyn mielipiteeseen. Kunnanvaltuutetuille valtuustotyö ei ole ansiotyö, vaan he uhraa vapaa-aikaansa, kun päättävät asioistamme. Ei ole oikein, että heillä ei ole valtaa tehdä sitovia päätöksiä, koska valittaminen on liian helppoa. Juttelin toisen Demaripolitiikassa mukana olevan kanssa. Hän oli samaa mieltä kanssani siitä, että valitusoikeus on ok, mutta loputtomasti jatkuva valituskierre ei.
Kuntapäättäjän valta
4
105
Vastaukset
- Anonyymi
Myös valitusoikeus on demokratiaa, sitä ei voi kunnanvaltuutettu keneltäkään ottaa pois. Varsinkaan eduskunta ei siihen tule puuttumaan, kaventamaan kansalaisoikeuksia. Eiköhän se päätösvalta ole nykyisellään valtuustolla aika suppea, kun aikaisempi valtuusto sitä entisestään supisti eutomäärällisestikin.
- Anonyymi
Vai uhraavat aikaansa. 😂 Mitäs lähtevät sitten politiikkaan ja vielä jos eivät ymmärrä perustuslaista enempää kuin sika taivaasta. Valtuustossa on yllättävän monta tolloa. Suuri ego ja soveltuvuus kuntalaisten asioiden hoitoon pyöreä nolla!!
- Anonyymi
"Uhraavat" aikaansa rahasta. Saavat kokouspalkkiot.
Siellä on hyvinkin monta eläkeukkoa ja - ämmää, joilla luulisi olevan aikaa, kun ovat kerran ehdokkaiksi lähteneet.
Kokouspalkkiot ovat mukava lisä eläkkeen päälle, verottomana vielä.
Toki kokouspalkkiot pitääkin olla, mutta silloin ei "uhraa" aikaansa, kun siitä uhrauksesta maksetaan.
Hyvä kun edes jonkin verran naamat vaihtuivat, kaikki yli kolmatta kauttaan istuvat olisivat saaneet jäädä pois, heidät on nähty jo.
Ei hyvänen aika voi niin tehdä, kun pyydettiin, pakkohan silloin on jatkaa vain. Jotkut eivät osaa äänestää kuin aina vain samoja naamoja.
Onneksi kaupungin herroista toinen haukkasi sitä ihteään, olisi toinenkin saanut tehdä saman. En tiedä, mitä äänestäjien päässä on liikkunut. Tähän samaan syssyyn ihmettelen liikemies vanhusta, oliko ajanvieteongelmia vai mitä?
- Anonyymi
Onko Kiiskisellä ja muilla eläkeläisillä identiteetti hukassa kun ei osata jäädä eläkkeelle? Onko identiteetti rakentunut vain työn kautta? Miettikääpä sitä, tervepäisimmät ja psykologiaan perehtyneet tämän tietää. Ei ihme, että sutta ja sekundaa on jälki mitä saatte aikaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2334159Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1122624Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit382355Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811426Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1151406- 481169
- 781087
- 59953
- 45936
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58921