Ruotsi: Varkaiden valtakunta
Arvosteluasteikko: 🌟🌟
Ruotsi ei ollut rouva Mortimerin mukaan näkemisen arvoinen sekään. Kaikki osasivat kyllä lukea, ja joka kaupungissa oli vähintään yksi kirjakauppa.
Se ei kuitenkaan tehnyt ruotsalaisista viisasta tai kunnollista väkeä.
”Ei lainkaan. Euroopassa ei ole toista maata, jossa ihmisiä pannaan niin paljon vankilaan”, hän varoitti.
Maassa oli tosin vähemmän varkaita kuin esimerkiksi Sisiliassa, missä rosvoja ei rangaistu. Ruotsissa he joutuivat sentään telkien taa.
”Ja siitä huolimatta muu väki jatkaa edelleen varastelua!”
Kansakunnassa oli kirjailijan mukaan toinenkin vakava vika:
”Ruotsalaiset myös kiroilevat kauhistuttavalla tavalla, niin herrasmiehet kuin köyhätkin.”
Taloissakaan ei ollut kehumista. Ne olivat niin pieniä, että sängyt oli pinottava päällekkäin.
”Sitä on kiivettävä pinon päälle asti ja sitten varottava, ettei putoa.”
Ruoka oli niin ikään pettymys, sillä liha kypsennettiin vain savustamalla ja lohi tarjottiin raakana:
”Ruotsalaiset syövät sitä silti usein etikan ja pippurin kanssa sekoitettuna.”
https://historianet.fi/yhteiskunta/arkielama/opas-eurooppaan-ankeat-maat
Matkaopas 1800-luvun Ruotsiin
1
98
Vastaukset
- Anonyymi
Suomen ruotsifanaatikot yrittävät jatkaa perinteitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1148153Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su4167381Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite804634Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill294389Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-73969Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2032779- 1152607
Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os332545Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps232204Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m12067
