Ruotsi: Varkaiden valtakunta
Arvosteluasteikko: 🌟🌟
Ruotsi ei ollut rouva Mortimerin mukaan näkemisen arvoinen sekään. Kaikki osasivat kyllä lukea, ja joka kaupungissa oli vähintään yksi kirjakauppa.
Se ei kuitenkaan tehnyt ruotsalaisista viisasta tai kunnollista väkeä.
”Ei lainkaan. Euroopassa ei ole toista maata, jossa ihmisiä pannaan niin paljon vankilaan”, hän varoitti.
Maassa oli tosin vähemmän varkaita kuin esimerkiksi Sisiliassa, missä rosvoja ei rangaistu. Ruotsissa he joutuivat sentään telkien taa.
”Ja siitä huolimatta muu väki jatkaa edelleen varastelua!”
Kansakunnassa oli kirjailijan mukaan toinenkin vakava vika:
”Ruotsalaiset myös kiroilevat kauhistuttavalla tavalla, niin herrasmiehet kuin köyhätkin.”
Taloissakaan ei ollut kehumista. Ne olivat niin pieniä, että sängyt oli pinottava päällekkäin.
”Sitä on kiivettävä pinon päälle asti ja sitten varottava, ettei putoa.”
Ruoka oli niin ikään pettymys, sillä liha kypsennettiin vain savustamalla ja lohi tarjottiin raakana:
”Ruotsalaiset syövät sitä silti usein etikan ja pippurin kanssa sekoitettuna.”
https://historianet.fi/yhteiskunta/arkielama/opas-eurooppaan-ankeat-maat
Matkaopas 1800-luvun Ruotsiin
1
97
Vastaukset
- Anonyymi
Suomen ruotsifanaatikot yrittävät jatkaa perinteitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p254915Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1504720Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su1974644Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1184541Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil133630Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema192334Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32108- 661617
Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill211221- 1841169
