Mitä on Iisalmelainen populismi?

Anonyymi

Populismi voi tarkoittaa joko ideologiaa, aatteellisia liikkeitä tai puhetyyliä (retoriikkaa), joka perustuu kansansuosion havitteluun ja protestointiin. Populistien keskeinen väite on, että he (ja ainoastaan he) edustavat ”todellisen kansan” näkemyksiä. Populismi perustuu vastakkainasettelujen luomiseen, jonka osapuolina ovat ”me” ja ”muut”. Populismi muuntautuu sen mukaan, mikä on kansansuosion nostattamisen kannalta kaikkein tehokkainta (esim. maahanmuuton vastustaminen).

Toimivaan demokraattiseen yhteiskuntaan kuuluu sananvapaus, joka sisältää vapauden esittää kritiikkiä järjestelmiä ja valtaapitäviä kohtaan. Toisin kuin esimerkiksi diktatuuri,demokratia perustuu ajatukseen siitä, että yhteiskunnassa hyväksytään erilaiset näkemykset ja mielipiteet. Eriävien näkökantojen välille pyritään etsimään kompromisseja.

Populismi on demokratian kannalta ongelmallista, sillä koska populistien suosio perustuu nimenomaan erilaisten asioiden vastustamiseen, eivät he usein ole valmiita kompromisseihin. Populistien väite siitä, että he edustavat ”tavallisen kansan” mielipiteitä, on epäjohdonmukainen ja ristiriitainen. Käytännössä populistien ”kansa” tarkoittaa vain sitä ihmisjoukkoa, joka on populistien kanssa samaa mieltä. Se joukko, joka on täysin samaa mieltä populistien kanssa, voi siis todellisuudessa olla varsin pieni.

Populistiset liikkeet yrittävät haalia kansansuosiota lietsomalla kansankiihkoa ja vihaa, joka kohdistuu heidän määrittelemiään eliittejä tai muita ryhmiä kohtaan. Populismi pohjautuu siis vastustajia kohti hyökkäämiseen ja voimakkaiden tunteiden herättämiseen. Populistisen retoriikan työkaluna on myös asioiden yliyksinkertaistaminen. Todellisuudessa ilmiöt ja asiat ovat usein hyvin monimutkaisia: populismi yrittää tarjota helpon, mustavalkoiseen maailmankuvaan perustuvan tien.

8

60

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Populismia on poliitikassa sellainen, että luvataan toista ja tehdään toista. Vappusataset on lähin esimerkki.

      • Anonyymi

        Vihervassareiden populismi on sitä, mikä on minun ei ole muiden ja mikä on muiden on myöskin minun.


    • Anonyymi

      Eli??

    • Anonyymi

      Iisalamelainen populismi on oikeitten immeisten piällysmies mentaliteetti ja muukalaisviha yli puoluerajojen!

      • Anonyymi

        Onko totta, että eräs ministeri on tiine?


      • Anonyymi

        Onko totta että persujen Iisalmen ääniharava on hakenut vaimon Thaimaasta?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko totta että persujen Iisalmen ääniharava on hakenut vaimon Thaimaasta?

        Soittele toki muissa asioissa useamminkin.


      • Anonyymi

        Miksi KD ja vihreät tekivät vaaliliiton vasta vaalien jälkeen? Äänestäjien pettämistä, pitikö vihreiden hakea uskovaiset yhteistyön isänmaan hävittämisen toteuttamiseen. Luultavaa on ettei jatkossa enää kukaan äänestä, ei kumpaakaan. Syntiin verrattavaa.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      270
      10062
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      216
      5789
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      169
      5316
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      79
      4947
    5. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      9
      3208
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      3
      2599
    7. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      212
      2489
    8. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      12
      2309
    9. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      368
      2099
    10. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      24
      1945
    Aihe