Annika Saarikko on äärivasemmistolainen - siis kommunisti
Eikä tyhmät kepulaiset tajua tätäkään?
"Ajatuspaja Toivon toiminnanjohtaja Antti Vesala pitää valtionvarainministeri Annika Saarikko sijoitusta poliittisella nelikentällä jokseenkin yllättävänä.
Hän on jakanut Tilastokeskuksessa työskentelevän Arvi Tolvasen teettämän tilastoanalyysin, jossa Tolvanen vertailee kaikkien puolueiden kuntavaaliehdokkaiden Helsingin Sanomille, Ylelle ja Sanoman vaalikoneille antamia vastauksia keskenään. Vaalikoneet on yhdistetty faktorianalyysilla siten, että puolueiden ehdokkaat on saatu eroteltua poliittiselle kentälle.
Vesalan mukaan analyysi osoittaa, että kepun puheenjohtaja Saarikko on hyvin kaukana oman puolueensa painopisteestä ja edustaa todellisuudessa arvojensa perusteella vasemmistoliiton vasenta laitaa."
Annika Saarikko on äärivasemmistolainen - siis kommunisti.
2
103
Vastaukset
- Anonyymi
Suomi tarvitsisi osaavan valtionvarainministerin.
- Anonyymi
Pullantuoksuinen hölösuu on valtiovarainministerin irvikuva.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat1117963Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4247112SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1825369Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1284311Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en764224Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal954186Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103922Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03600Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil132470Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema172056