Kuin Fuengirolassa keväällä- syksyisin; päivä enimmillään 25, yöt 20 astetta. Tuulikaan ei kovaa, en päässyt kokeileen uutta purjevene konstruktiota, kun purjeita veivasin uuteen uskoon. Kyllä tällä vienollakin tuulella liikkui, jotta soutamisen voitti.
Jos vähän EU:stakin, se alkaa Suomalaisten silmin menemäänpois radaltaan. Alkaa vihervasemmsito puoli saamaan liikaa valtaa, se tietää silloin metsämaahan menetyksiä. Tulee pohdintaan varmaan monilla tahoilla: EU-jäsenyyden mielekkyys menee monella harkintaan. Raju ulostulo sdp:stä: ”Voi olla, että metsät nostattavat myrskyn, joka saa Suomen miettimään EU:sta irrottautumisen tietä”
"Keskustelu metsästrategiasta on käynyt Suomessa kiivaana viime aikoina. Sdp:n kansanedustaja Raimo Piirainen on väläytellyt jopa Suomen eroa Euroopan unionista.
”EU:n into tunkea näppinsä kansalliseen metsäpolitiikkaan saa huipennuksensa komission vuodetusta luonnoksesta uudeksi metsästrategiaksi. Paperissa kaavaillut yhteiset metsien hoito- ja käyttösuunnitelmat ja ”luonnonmukaisen metsätalouden” määrittely tarkoittaisivat käytännössä EU:lle yhteistä metsäpolitiikkaa ilmasto- ja ympäristötavoitteiden kautta”, Essayah kirjoittaa.
Metsästrategian suunnitelmissa on muun muassa avohakkuukieltoja ja rajoituksia runkopuun energiakäyttöön.
Raju ulostulo sdp:stä: ”Voi olla, että metsät nostattavat myrskyn, joka saa Suomen miettimään EU:sta irrottautumisen tietä”
"Puun käyttökohteet ohjattaisiin sellun ja kartongin sijaan rakennuksiin ja huonekaluihin. Ei ihme, että metsäteollisuus ja metsänomistajat ovat kuvanneet luonnosta katastrofaaliseksi suomalaiselle metsätaloudelle ja kansalliselle metsäpolitiikalle”, Essayah kirjoittaa.
Hänen mukaansa ”metsävallankaappauksessa” venytetään EU:n omia sääntöjä samaan malliin kuin elpymispaketin mukana tullut yhteisvelka ja EU-verotusoikeus." jne..
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/ryopytys-jatkuu-suomessa-eu-jasenyyden-mielekkyys-menee-monella-harkintaan/721d0a82-cdd1-477f-af59-29fc2c176398
Pääministerikin saa palstoilla arvostelua: "Kun ei edes aamiaisista selviä omillaan niin turha on ylistää surkimusta. "
-eli Suomi tarvitsi nyt viimeistään jämyn päämisterin.
-
Jos ajateltaisiin Suomi irtoaisi EU:sta ?
Miten Suomen jatko tapahtuisi. Ajatellen nyt vaikka Norjaa, Sveitsiä, Brittejä. Ei heillä nyt mitenkäään huonosti mene.
Suomelle puu on niin tärkeä, ettei Eu:kaan voi sitä horjuttaa, näin näkisin yhden kansallisaarteemme, samoin maanviljelystäon pakko harjoittaa, kun muuten ei ole suuhun pantavaa omavaraisesti.
Tällaisia mietteitä tässä mukavassa illassa, josta juuri lähden sisälle iltakahveelle.
-lättyä ja mansikkaa ym.
Terveiset Nauvon mökiltä, täällä ei ihan niin intiaanikesää ole, passeli
10
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Onko sinulla Sveitsiläinen ulkoilukeskus rakennettu siihen mökin ympärille? Se oli kyllä harvinaisen hauska! Kiitoksia hyvistä nauruista!
- Anonyymi
Purjeveneellä Sveitsiin, ja Pankkolängvitsi ja Kapi kyytiin. Saavat nauraa ja ilkkua sydämensä kylyydestä.
- Anonyymi
Tiedätkö edes mitä intiaanikesä tarkoittaa?
Se ei tarkoita parhaillaan vallitsevia helteitä, koska eletään vasta heinäkuun alkua.
Se tarkoittaa ihan muuta. - Anonyymi
Intiaanikesä:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Intiaanikesä
"Intiaanikesä (engl. indian summer) tarkoittaa lämmintä jaksoa, joka tulee syyskylmien alettua. Käsite tulee Pohjois-Amerikasta, jossa intiaanit pitivät syksyllä, yleensä lokakuun puolivälissä tullutta lämmintä säätä suotuisana metsästykselle ja sotimiselle siirtokuntia vastaan."- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Toimivampi linkki
https://urly.fi/26IwPersuilla alkaa elokuussa poliittinen intiaanikesä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Persuilla alkaa elokuussa poliittinen intiaanikesä
Ellei peräti akkain kesä (Purra ja Meri) ?
- Anonyymi
Että oikein mielikuvitus lättyjä. Saakohan pankkomajuri ihan Vihtorin lettusia?
- Anonyymi
Letut on hyviä kahvin kera, saa lettujen päälle laittaa ihan kermavaahdosta lihaan ja mitä tahansa. Punikille näköjään uusi kokemus Pankkolängvitsille.
- Anonyymi
Hullu tietenkin...mutta letut on hyviä ja sopii kesään ja muuhunkin aikaan.
Näin mansikka aikaan, se sopii päälliseksi kuin sormi sian pilluun..
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1094206
- 783456
Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?
Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?763249Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?243189Just alkoi ottamaan päähän
Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk223072- 722896
"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m452760Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim602678Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.852519- 332364