Teennäinen uhriutuminen kehittyy kuin syöpä. Annatko sen tuhota oman moraalisi?

Anonyymi

Internet on tuonut monenlaisia ilmiöitä ihmisten keskuuteen. Yksi sellainen on 'uhriutuminen', jota on myös tutkittu tieteellisesti: https://psycnet.apa.org/doiLanding?doi=10.1037/pspp0000329.

Uhriutujien on todettu olevan taipuvaisia narsismiin, manipulatiivisuuteen ja itsekkyyteen, jolla voivat mm. hakea huomiota, sekä resursseja ja valtaa. Taitava uhriutuja näet voi näet päästä asemaan, tai vahvistaa asemaansa, jossa hän voi ryhtyä vaatimaan muilta hyvitystä, sekä itsensä kohtelua silkkihansikkain. Uhriutumisella voidaan myös ohjailla keskusteluita, sanella teemoja, sekä mm. hälventää uhriutujan omaa syyllisyyttä tekemistään virheistä (manipuloidaan "vihollinen" näyttämään itseään pahemmalta).

Voitte vain kuvitella mitä kaikkea voidaan saada aikaan joukkovoimaisella uhriutumisstrategialla! -> vasemmistolaisuudesta/sosialismista ainoa poliittinen vaihtoehto yhteiskunnalle! -> yhden ideologian "diktatuuri".

Olemme nähneet tämän ilmiön kehittyvän ja vahvistuvan pääsääntöisesti politiikassa ("äärioikeisto" kiusaa... osoittakaa myötätuntoa äänestämällä meitä!!), sekä feminismissä, seksuaalisessa suuntautumisessa ja antirasismissa. Kaikki me tiedämme mihin uhriutumisella pyritään näissä ympäristöissä ja keihin se kohdistuu! Tällainen moraaliton ja laskelmoitu toiminta aiheuttaa kaikille ongelmia ja erityisesti niille, jotka oikeasti tarvitsevat yhteiskunnan apua. Nyt valtaosa myötätunnosta ja resurssien kohdistamisesta uhkaa valua uhriutujille. Olemmeko me äänestäjät näin pellejä, että annamme mandaattimme tällaisten meille vieraiden ja suomalaisuuteen yhteensopimattomien ilmiöiden kehittymiselle? Kai nyt näette, ettemme me osaa hallita tällaista toimintaa? Ja kun hommat kusee, niin taas uhriudutaan ja osoitellaan sormella toisia.

#wokekulttuuri #hyvesignalointi #hyveposeeraus #mädätys

4

127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä minä niin mieleni pahoitin tästä kirjoituksesta. Tuollaista maalittamista kohtaa harvoin !

    • Säälin kerjääminen on hyvin yleistä vihervasemmiston keskuudessa. Onnettomat luuserit kerjäävät säälipisteitä mutta voittajat työskentelevät kunnioituksen eteen.

    • Anonyymi

      Ei jouda uhriutumaan. Talven varuiksi on hakattava (nyt ensinnäkin) pystyuuneihin poltettavaksi koivu klapeja noin 20 kuutiota. Kysykää lisää mitä senjälkeen on työlistalla.

    • Anonyymi

      Aina on tosi kyseessä kun mieli unohtaa moraalin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta

      Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä
      Ruoka ja juoma
      79
      2392
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      142
      1538
    3. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      133
      1462
    4. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      158
      1234
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      109
      1033
    6. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      386
      965
    7. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      774
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      55
      724
    9. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      67
      694
    10. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      50
      683
    Aihe