pärjääkö talvella?

Carismaa olen koeajanut, mutta vaan kuivalla tiellä.Kulkeeko vaivattomasti lumisilla taipaleilla?
6860
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

ei kulje. Carinahan on kesäauto. Se toimii samanlailla kuin mp. jos Carinalla yrittää ajaa lumella, niin se suistuu ojaan tai vaihtoehtoisesti penkkaan... se on sellaninen pulkka tai luistin. ET on aivan turha tullaa vonkaa et, ette kertonut että karinalla ei voi ajaa talvella.
Keväällä kannattaa myös varoa maalipintaa. Ai miksikö? No sen takia koska Carina on ollut pimeässä tallissa ja siihen on muodostunut "jokin" pinta päälle joka reagoi auringon kanssa positiivisesti negatiivisesi.
Pahinta on jos Carina on näitä toyon LX mallei, nimi tulee siis sanasta (lue: LUXUXUS)11... Ai mikäkö siinä on niiin pahaa? No... 1. penkit ovat kovat koska pehmusteena on riisipussit ja japskit eivät ole keittääneet niitä pehmeiksi! 2. Ohjaus on sukua traktorille, ai miten? En tiedä mutta se on tyyppivika!! (lähde: toyotota, autotalo Laakkonen, Espoo, Suomi, Eurooppa, Maailma, Universumi, Galaxi)
Renkaat kannattaa olla kesällä 145set, muuten rengasmelu kasvaa ylitsepääsemättömäksi ja siinä menee hrmot takapenkin mustilta (lue: koira) ja anopilta.
Et semmosta, pelkkää faktaa.


T: MASA
(toisen polven fordisti)

Äänestä
  • Toyota sucks, Mitsu Rulessssssssss...................

    Äänestä

  • miks se masa kirjotteli carinasta, kun mitsusta kysyttiin..? Taitaa foortti-kuski nyt sekoittaa pahemman kerran eri automallit ja -merkit..
    Kyllä mitsulla talvella pärjää hyvin jos on normaaliälyllä ja -taidoilla varustettu kuski.

    Äänestä

Sehän voitti TM:n talviautovertailun joku vuosi sitten. Pitäis pärjätä.

Äänestä
  • Kannattaako sun mollata carinaa tai carismaa, kumpaa nyt sillä tarkoititkaan, kun et ole varmaan päässyt edes koittamaan, tai sitte se mil olet ajanu on joku vuosimalliltaan 80. Joten painu fordiis miettimään että onko se sitte niin hiljainen yms... En itse ole huomannut tollaisia piirteitä carinassa enkä sitten carismassakaan.

    t:tuollaisiin tympiintynyt

    Äänestä

Ittelläni on ko. auto Pirellin kitkakumeilla ja hyvin pärjää. Etenemiskyky Carismassa on huippuluokkaa ja kitkoilla pääsee sen minkä useimmilla autoilla nastojen kanssa. Itselläni on kokemusta niin eurooppalaisista kuin japanilaisistakin, suht. tuoreista menopeleistä ja Carisma on osoittautunut oivaksi myös talvella, lämpiää sisältä nopeasti ja kulutukset pysyy reippaalla ajolla talvikeleilläkin alle 8 litran (1.8 ei GDI) P.S. Carisman alusta on jo senverran kehittynyt että rengasvalinta vaikuttaa ratkaisevasti suuntavakavuuteen yms...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Carisma kirjoitti:

Carismaa olen koeajanut, mutta vaan kuivalla tiellä.Kulkeeko vaivattomasti lumisilla taipaleilla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu