"Näin löydät unelmiesi vuokra-asunnon – 3 kullan arvoista vinkkiä"
https://www.iltalehti.fi/asumisartikkelit/a/00ab47ed-4887-4215-a826-60bcc0b2b8d4
Itse olen muuttamassa 2003 valmistuneesta velattomasta asunnostani vuonna 2022 valmistuvaan samankokoiseen asuntoon minulle ikäntyneelle paremmalta paikalta. Molemmat vesistöjen rannalla.
Välirahaa ei jää kuin ehkä 20% 2022 valmistuvan hinnasta. 22 vuoden yhtiölainalyhennyksellä yhtiövastike tulee olemaan pienempi kuin RoistoKartelliyhtiö Realian perimät yhtiövastikkeet nykyisessä asunnossani ja ne ovat lähinnä itsensä isännöintikuluista.
Realia isännöinti on kartelliroistofirma! Vältelkää kuin ruttoa!
Mutta hywää wappusatasta vuokralaisille!
Mitä helevetin unelmaa on vuokra-asunnossa??
5
62
Vastaukset
- Anonyymi
Tässä 20% oikein.
- Anonyymi
Itse joudun asumaan asumisoikeusasunnossa kun ei saanut tarpeeksi lainaa rivitalo asuntoon turun seudulla. Rivitalo asuntojen hinnat 120 000 halvimmillaan.
Kokopäiväisessä työssä olen mutta palkka huono. Täytyy puoliso etsiä niin sitten saisi oman asunnon. Demarit tai siis yleisesti vasemmisto ei saa omistaa asuntoa, jotta saavat valtiolta tukiaiset. Muuten heillä olisi riski joutua töihin.
- Anonyymi
Vasemmistolaisen kannattaa vuokrata vasemmistolaisen ay-liikkeen pääomistaman Kojamon, ent. VVO, vuokra-asuntoja, koska siten voi parhaiten varmistaa, että vasemmistolaisen ay-liikkeen ilmaiset liikevoitot köyhien tulonsiirroista siirtyvät maksimaslisella teholla SDP:n ja Vasemmistoliiton saamaan ay-puoluetukeen.
Vasemmistopuolueilta säästyy puolestaan rahaa, koska esim. SDP:n puheenjohtajan ruokailun maksaa Tytti Yliviikarin valvoma VNK:a, jota puolestaan johtaa pääministeri.
Linkkiä voi pyytää Kojamolta, joka ehkä antaa linkkiä pientä korvausta vastaan. - Anonyymi
Hyvähän tässä on, vuokraisäntä on temppuileva narsisti, yllättäviä käänteitä koko ajan.
Eipä tule aika pitkäksi kun odottelee mitä se kaheli seuraavaksi keksii.
Vuokralla-asuminen saattaa muuttua parhaimmillaan siis jopa jännittäväksi harrastukseksi, toki lopussa saattaa odottaa elinkautinen ja toinen on sitten laudoissa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä742170- 1331442
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1331420- 1431102
- 105977
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten366902Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82764Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap55714Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j67674Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist50673