Hei mummot miten käytätte ilmalämpö pummujanne

Mulla ilp kokoajan päällä asetus 24 /25 c.
Laite pällä vaikka olenei poissakin
Ilma aina mukan viileet kotona kun tulee.

Joykut aina sammutaaja kokeen kun t ilee niin kylmä

Mite se on mahdollista

Greg
8209
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Niin miten tämä onkaan mahdollista ?

Äänestä

Meillä samoin koko ajan päällä 23 asteessa päivät, 24 asteessa yöt.
On 100 neliötä ja kukaan ei ole siinä olohuoneessa kun kone. Lämmöt tarkalla mittarilla aina 24 asteen molemmin puolin.

Meillä aina 1 nopeudella , jos laittaa automaatille, käy iltapäivällä ja illalla hieman voimakkaammin vaikka silti on käytännössä äänetön.

Jos sammuttaa joksikin aikaa, joutuu pitämään kylmempänä 2 vrk, alussa menee kiviseiniin.

Niissähän on automaattisammutus ja käynnistys.

Äänestä
  • Meillä sisälämpötila talvella on 20 astetta, makuuhuoneissa vähän alle.

    Äänestä

Suosituslämpötila on makuuhuoneissa 18 astetta. Oleskelutiloissa 20 astetta. Tätä on monta vuotta jo opastettu mutta ei vaan mene kaikille perille.

Äänestä

Onko tämä siis vakio automaatiasento? Jos laitetaan jäähdytykselle, niin 29 astettakin aiheuttaa vielä kylmän tunnetta.

Äänestä
  • Laita siinä tapauksessa 30 asteelle.

    Äänestä

  • Konehan tekee aina kylmempää, mitä asetettu astemäärä on, sopiva on 24 astetta. Ulos kannaattaa mennä auringonpaisteeseen heti, kun on viilennyksen laittanut päälle, näin menetellen ei tunnu kylmältä ja parin tunnin päästä sisälläkin tuntuu ihannan viileeltä, oli automaatilla tai manuaalilla kone.

    Äänestä

Jos koneen sammuttaa välillä, jotkut mallit sulkee heti luukut ja kosteus jää koneeseen ja kone homehtuu. Jatkuvasti päällä voi olla näissä parempi.

Koneen voi myös kuivata ennen sammuttamista vaihtamalla FAN tilaan joka ei viilennä.

Iso puhallusteho = sähköä säästyy kun hyötysuhde nousee, mutta ilma ei kuivu.

Pieni puhallusteho = kone kerää kosteutta, sähköä kuluu enemmän kun kompressori käy enemmän, mutta ilma on mukavan kuivaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Mulla ilp kokoajan päällä asetus 24 /25 c.
Laite pällä vaikka olenei poissakin
Ilma aina mukan viileet kotona kun tulee.

Joykut aina sammutaaja kokeen kun t ilee niin kylmä

Mite se on mahdollista

Greg

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu