Säälittäviä kusipää vanhempia HopLopissa

Anonyymi

Oltiin tänään perheen kanssa HopLop-puistossa pitämässä hauskaa pikkuisen lapsemme kanssa.

Huomasin tuossa ajeltuani näillä karting autoilla ja hämmennyin miten eräät vanhemmat antoivat parin tytön loikkia tiellä ja hyppiä pois kyydistä ja hypätä liikkuvan auton kyytiin.

Piti oikein karjaista näille tytöille että "mitä v*ttua te oikein luulette tekevänne" jos likka hyppää huonosti kyytiin tai liikkuu auton takaosassa (missä nämä tytön vuoron perään roikkuivat) on varmaan joku 10% chanssi että kyseisen tytön jalka menee renkaan ja rungon väliin. Ja jos auto on liikkeessä niin voi joutua pyörätuoliin loppu elämäksi kun jalka taittuu, tai jos ei pysty pitämään käänteessä kiinni niin lentää autosta ulos ja sieltä noin puolentoista metrin korkeudesta voi pudota pää edellä lattiaan ja voi mennä niskat nurin.

Kerran minä tästä viitsisin huomauttaa näitä lapsia ja isä vain hymyili sivusta katsoen likkojen touhua.

Missä v*tussa toi henkilökuntakin on? Koko hallissa joku 2 likkaa kassalla ja ei muuta. Kukaan ei tullut huomauttamaan että miten siellä tulisi ajaa, mutta heti kun joku vähän käveli ilman sukkia niin SILLOIN kyllä heti tultiin huomauttamaan että "hei meillä muuten pitää laittaa sukat jalkaan".

Ihmeelliseksi on mennyt tämä touhu kun annetaan lasten leikitellä pysyvällä rampautumisella. Tietysti veronmaksajan piikkiinhän se menee jos tuolla olisi jotain sattunut.

En nähnyt mutta eräs toinen rypäs näitä mukuloita talutti yhtä lasta joka parkui tuolta autoradalta tullessa. Vanhemmat eivät olleet edes katseluetäisyydellä vaan vissiin syömässä tai kahvittelemassa vastapäätä.

Kyllä hyvin nopeasti näkee missä lapsen kasvatuksessa menee pieleen kun tommoista käytöstä suvaitaan näin pienenä.


Anteeksi että oon vähän tyhmä mutta miksi helvetissä meillä ei ole mitään kommunikaatiota neuvoloiden kanssa tai yhtään mitään ja tommoisten vanhempien annetaan elää vailla minkään näköistä huomauttelua? Ehkä koulussa tulee ensi kertaa ilmi että lapsi on vastuuton kusipää, mutta kun tietää tähänastisen taustan niin tuskin ne yhtäkkiä 180 asteen käännöstä tekee ja osaa oikeasti laittaa lasta kuriin.

Huostaan noi lapset pitäisi ottaa joka kymmeneltä vanhemmalta melkein.

2

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Samaa mieltä minäkin olen.

    • Anonyymi

      Piia Penttala ! Lapset riehuvat kotona ei mitään kuria ja ovat koukussa väkivalta peleihin!!!. Ei voi mennä kauppaan näiden lasten kaa riehuu! Missä on vanhempien auktoriteetti?????. Mihin ollaan tultu minä olen ihmetelly kaupassa huutavia lapsia ja jopa vedellään tavaroita hyllystä lattialle!!!!!. En ymmärrä missä mennään !!! Ja koulukiusaaminen et opettajat ei puutu ei haluta nähdä tai ei uskalleta!!!. Tarvittas jotain kyllä kiusaamista ollu aina tarvittas kouluihin apua sinne välitunneille sekä opettajille!!!. Sekä lapsille!!! Mistä johtuu kusaaminen!!.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      581
      5544
    2. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      75
      3510
    3. Yleltä tiukka nootti Sohvaperunat-sarjan tyypeistä: "Halutessaan ja tapauskohtaisesti harkiten..."

      Näin "Sohvis-julkkiksia" suojellaan! Toisaalta ovathan nämä ihmiset itse lähteneet mukaan reality-ohjelmaan. Että mitä m
      Sohvaperunat
      43
      1929
    4. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      149
      1676
    5. 17-vuotiasta lukiolaispoikaa epäillään perheenisän murhasta Pyhtäällä

      Perheenisä löytyi kuolleena kotipihastaan loppuvuonna 2023 Heinlahdesta Myyrynmäeltä. Poliisi epäilee murhasta kotkalais
      Kotka
      38
      1676
    6. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      83
      1394
    7. Janne Kataja uudessa elämäntilanteessa - Vauva tuli, tyttäret jo teini-iässä: "On jo vähän..."

      Janne Kataja on uudessa elämäntilanteessa, 44-vuotiaana hän tuli kolmatta kertaa isäksi. Tyttäret edellisestä liitosta
      Suomalaiset julkkikset
      21
      1373
    8. Kaksoisliekki-ihmiset

      Kun olette tavanneet kaksoisliekkinne, miltä se on tuntunut? Ole tosi utelias tietämään.
      Ikävä
      195
      1187
    9. Olet mun herkkä kohta

      Vaikutuksesi minuun on valtava. Käsitätköhän miten paljon tunnen takiasi? Miten paljon elämäni on muuttunut sen jälkeen
      Ikävä
      59
      1141
    10. Milloin olette tavanneet ekaa kertaa?

      Ap vastaa: Viime keväänä maalis/huhtikuun vaihteessa se varmaan oli.
      Ikävä
      73
      1075
    Aihe