Jos mä alan ryyppäämään

siis ryyppäämään ihan tosissani. Sittenhän en tunne enää mitään jouluun mennessä.
21<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Asia ei tietenkään minulle kuulu, mutta sivusta kommentoin, että ei järjen hiventä. Ala mielummin vaikka urheiluhulluksi. Juokse 50 km päivässä joka päivä. Auttaa elämänhallintaan paremmin kuin alkoholi

Äänestä
  • Elämänhallinnassani ei ole mitään vikaa. Puhuin tunteista. Ei tosiaan kuulu sulle, kun kommentoit täyttä sontaa kysymättä ensin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Elämänhallinnassani ei ole mitään vikaa. Puhuin tunteista. Ei tosiaan kuulu sulle, kun kommentoit täyttä sontaa kysymättä ensin.

    No ei kuulu ei. Päihteet vaan eivät ikinä ole ratkaisu vaan keino pitkittää todellisuuden kohtaamista. Ihan kuule kokemuksesta kommentoin täyttä sontaa

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    No ei kuulu ei. Päihteet vaan eivät ikinä ole ratkaisu vaan keino pitkittää todellisuuden kohtaamista. Ihan kuule kokemuksesta kommentoin täyttä sontaa

    Aloituksessa oli ripaus sarkasmia.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Aloituksessa oli ripaus sarkasmia.

    Toivottavasti, koska olen niinkuin sanoin olosuhteiden pakosta joutunut kohtaamaan alkoholidementikkoja, ja surulliseksi on vetänyt kun tietää että ovat itse aiheuttaneet tilansa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Aloituksessa oli ripaus sarkasmia.

    No joo, päihteet eivät missään muotoa ole leikin asia. Ehkä olen sitten siinä suhteessa tosikko

    Äänestä

Älä ala, kun tiedät että pilaat sillä vain elämäsi.
Jos juot, niin vain niin vähän ettei tule kankkusta. minä itse ajattelen että tämä on se vaarallisen juomisen mittapuu. Minäkään en halua juoda niin paljon, että se tuhoaisi arvokkaita aivosolujani, toivottavasti et sinäkään.
Minä olen tavannut henkilöitä jotkaovat juoneet "aivonsa pihalle" eikä siinä ole mitään järkeä.
Jos sinulla on paha olla, niin hanki joku muu riippuvuus tai itsesi rääkkäämiskeino, joka voi auttaa sinua ahdistuksesi kanssa. Tuo liikuntaehdotus kuulostaa paremmalta kuin juominen, kunhan huolehdit samalla terveyttä edistävästä ravitsemuksesta.

Äänestä
  • Jos juot niin paljon, että koet krapulaa seuraavana päivänä, niin olet juonut liian paljon jolloin myös aivosolusi ovat vaarassa tuhoutua. Sellainen juominen, jolloin voit seuraavana päivänä toimia normaalisti ei oletettvasti vahingoita sinua. Sammuminen tai oksentaminen ovat paha merkki siitä, että vahingoitat kehoasi...
    Minä yritän kaikin keinoin välttää edellä mainittuja. Nuorena (teini-ikäisenä) tuli näitä ylilyönteä ja sammumisia niin, että nyt järkevämpänä ihan hirvittää se, mitä aivoni ovat joutuneet kestämään.

    Äänestä

Kokoaisinko Justerini&Brooks-sänkyni kumiliimalla vai muoveihin sopivalla? Voisi tuntua kumille tarkoitetulla joustavammalta jos..
Tyhjiä muoveja on aika paljon kellarissakin.
https://youtu.be/Gzz_LGGY8fU
Pitääkö putelit täyttää muuten ennen vai jälkeen
Krh mh nh

Äänestä

Sinä saat elää niin kuin haluat, minulle on ihan sama mitä teet. Kunhan emme kohtaa missään milloinkaan.

Äänestä
  • 😵🤢🤮

    Äänestä

Kunnon ryyppäämisellä hengen saa pois parissa vuodessa. Tiedän kaverin puolesta. Täytyy vetää kunnolla, 2-3 kossua päivässä.

Äänestä

Etkö sitä sitten ole jo nyt tehnyt tarpeeksi?

Äänestä

Vedä mielummi piriä tai kannabista

Äänestä

Miksi tunteet täytyy turruttaa? Etkö kestä vaan kokea ne ja joskus sitte helpottaa?

Äänestä

Ataraksian ja apatian saa aikaan myös lääkityksellä, meditaatiotakin voi yrittää.

Äänestä

Juominen on surullinen asia. Sinulle itsellesi eniten, mutta myös läheisillesi. Itse pilasin parhaat vuoteni, kun en pystynyt olemaan selvinpäin. Kyllä raittius on Jumalan lahja. En millään pysty saamaan nuoruuttani takaisin, mutta näillä on mentävä.

Äänestä
  • Kannabista vois kokeilla, mutta mistä sitä saa

    Mites in sun hepon laita ? Et oo vastannu

    Äänestä

Kannabista saa nykyään helposti

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

siis ryyppäämään ihan tosissani. Sittenhän en tunne enää mitään jouluun mennessä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu