Moi. Onko 5mm insuliinikynäneula turvallinen alle 70-kiloiselle deeläiselle, kun insuliinin laittaa "oikeaoppisesti"? Millainen riski on osua tuolla neulalla lihakseen tai suurempaan verisuoneen?
Turvallinen insuliinikynäneula?
4
138
Vastaukset
- Anonyymi
On myös 4mm neuloja. Diabeteshoitajan kanssa kannattaa jutella noista. Oikeat pistospaikat ja rasvakudos, tapa (itse otan peukalolla ja etusormella löysän poimun, lihakseen ei saa mennä eli poimua ei saa 'puristaa'. Jos neulan pistäessä tekee kipeää tai 'kiristää', tai mäntä ei meinaa painua normaalisti, kannattaa vaihtaa pistospaikkaa.
- Anonyymi
Jos nuo neulat tuntuvat liian lyhyiltä niin pitempiä löytyy aina puolituumaisiin (12,7 mm) asti. Sen pituisilla neuloilla aloitettiin hoito 30 vuotta sitten. Turvallisesti.
- Anonyymi
Kyllä ne lyhyimmät neulat on turvallisempia jos ei ole isosti rasvakerrosta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä ne lyhyimmät neulat on turvallisempia jos ei ole isosti rasvakerrosta.
Mitä lyhyempi neula, sitä turvallisempi se on automaattisesti koska ulottuminen lihakseen on epätodennäköisempi. Lyhyellä neulalla on se ongelma että jos neulan vetää nopeasti pois, osa insuliiniannoksesta voi "karata" pistosreiästä. Pitää malttaa pitää neulaa kudoksessa riittävän kauan että insuliini ehtii imeytyä. Käytän 6 mm neulaa ja silläkin käy joskus, että ellen ole odottanut tarpeeksi, ihon pinnalle karkaa insuliinipisara.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2772509Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3001344- 1081231
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831221Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581175Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi921155- 441022
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi67927Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa22880- 33787