Maikkarin toimittajien tasottomuus

Anonyymi

Mistä ne kaivaa toimittajia kirjoittamaan uutisjuttuja, varsinkin urheilupuolella (esim. F1) näyttää olevan aivan surkeaa ja kielitaidotonta väkeä?

Katsoin tekstitv:stä (aivan, joku lukee vielä sitäkin) F1-uutisia ja vastaan tuli juttu kritiikistä lajin rangaistuspistesysteemiä kohtaan. Kirjoituksen mukaan FIA:n kilpailujohtaja Masi oli kommentoinut:

"Ollakseni oikeudenmukainen, rangaistuspistejärjestelmä on ollut jo pitkään voimassa."

?? Mitä tuo tarkoittaa, eihän kukaan edes puhu noin?! Englanniksi hän oli sanonut näin:

"To be fair it's a penalty point system that exists, it's been there all the way through..."

Tuo alkuhan kääntyy "suoraan (/rehellisesti) sanottuna". Nähtävästi "toimittaja" on vain syöttänyt tekstin googlen tms. kääntäjään ymmärtämättä sen kummemmin alkuperäistekstiä tai saamaansa käännöstä.

Vastaavia kukkasia tulee vastaan jatkuvasti ainakin MTV:n Formula-uutisoinnissa (tekstitv:n tekstithän on lyhennetyt tai samat kuin nettisivuilla). Välillä alkuperäisuutisen sisältö on saattanut suomentaessa kääntyä jopa päinvastaiseksi, mikä on jo aika hurjaa. Tämä voisi jopa huvittaa jos ei samalla olisi niin surullista miten ala-arvoisen osaamatonta porukkaa maikkarille on otettu töihin.

3

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Toisessa mtv:n F1-uutisessa (näköjään sama toimittaja!) kerrotaan tallipäällikkö Wolffin lausuneen kuljettajansa tuoreesta jatkosopimuksesta näin:

      "Halusimme saada tulevaisuudelle selvyyteen tiukan maailmanmestaruustaiston keskelle."

      Jos on kirjoittajan englannin taito vähän heikkoa, niin on tainnut jäädä väliin muutama äidinkielen tuntikin. Kesäharjoittelija?

    • Anonyymi

      Formuloissa ajetaan vaan koko ajan isoa kovaa, ja takana tuleva kuljettaja tulee ohi miljoonaa. Riccioardo on Ricardo, Vettel on Fettel, Robert Kubica oli Kupizza, Kyllösen aikaan Häkkinen oli aina voittamassa johtaessaan kisaa ensimmäisen kierroksen aikana.

    • Anonyymi

      Ei sentään kääntänyt fair-sanaa markkinoiksi tai messuiksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      23
      2411
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      95
      1536
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      118
      1274
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      75
      1130
    5. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      18
      969
    6. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      52
      862
    7. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      249
      861
    8. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      19
      840
    9. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      209
      840
    10. Mun tuli yhtäkkiä

      Ikävä sua❤️...
      Ikävä
      34
      795
    Aihe