Kuinka usein kastelette taimia? Kyseessä siis erilaisia kukantaimia; mustasilmäsusanna, ahkeraliisa, lobelia, petunia, sekä tomaatti ja paprika. Taimet on hyvällä alulla, mutta suurin ongelmani taitaa olla kastelun hallinta. Pitääkö kaikkien taimien saada joskus vähän kuivahtaa, ettei ole koko ajan kosteassa mullassa?
Vastaukset 4
- Aloittejija
samainen onkelma minulla...help!
Minä ainakin huomasin että tillini voivat nyt paljon paremmin kun en liioin kastele...mustasilmäsusannan kanssa ilmeisesti myös täytyy varoa liika kosteutta...mutta mitenkäs on lobelian laita??Niin ja raakuunat lähti pirun hyvin alulle mutta yhtäkkiä mätänivät kaikki nyyyyh .(((- joukkokuolemaan
voi olla syynä liiallinen märkyys, mutta (ja osin tästä johtuen) myös taimipolte. Sienitauti voi siirtyä mullan tai välineiden avulla ja se mädättää taimen tyven ja nuuduttaa koko kasvin. Älä siis kylvä uudestaan siihen ruukkuun ennen mullan vaihtoa ja ruukun pesua. Ja jos käytit jotain välineitä niin nekin kannattanee puhdistaa huolella.
- kastelu
Olen idättänyt siemenet joko muovin alla tai kannellisessa taimilaatikossa. Kylvön yhteydessä kunnon peruskastelu, pohjamulta läpimäräksi (huom! reiät muovikennojen pohjassa, niin ei lilli) ja perusteelinen sumutus pintamullalle, niin että kostuu kauttaaltaan. Sen jälkeen olen kastellut vain jos multa on muovista huolimatta kuivanut kovaksi.
Koulimisen jälkeen olen ottanut taimet pois suorasta auringosta ja pitänyt mullan kosteana, en siis märkänä. Täysin kuivaksi ei kannata päästää, sillä juurtuminen vaatii kosteutta.
Kun taimet ovat ehtineet juurtua (mitäköhän tähän valetelisi, n. 5 päivän päästä), olen vähentänyt kastelun samaan tahtiin muiden huonekasvien kanssa eli jonkin verran vettä n. joka toinen tai kolmas päivä, tarpeen vaatiessa (eli kun taimi näyttää/on nuutunut) useammin.
Tiivistäen: ei jatkuvaa märkyyttä, mutta ei myöskään liikaa kuivuutta.
Lannoituksen kerran viikossa kastelulannoitteella ole aloittanut n. kolmen viikon kuluttua koulimisesta.
Vielä eivät taimet ole kuolleet vaan kaikki posottaa tyytyväisinä kohti kattoa.- opettelija
Juu, vaikuttaa siltä että täytyy hillitä tuota omaa kastelutahtia. Pelottaa aina ettei vaan kuivu, mutta taitaa se mätäneminen ja tukehtuminen liiasta kastelusta olla se suurempi vaara!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092368Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???331297- 106983
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha634952- 71942
- 48865
- 88818
- 70686
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76680Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31676