ONNELLISINA KUN VENÄJÄN JOUKOT KULKEVAT LÄPI SUOMEN MAAN, HARJOITUKSIIN POHJOISATLANTILLE.
NO NYT KIIREESTI SUOMI POIKA NATOON ETTEI OLLA LIITTOUTUMATTONA MAANA HANKALOITTAMASSA NATOMAISEN JA VENÄJÄN TEKEMÄÄ KAUTTAKULKUSOPIMUSTA. EVA.N PENTTILÄ JA KUMPPANIT VAUHTIA PROPAKOIMISEEN NATON PUOLESTA.
EIKÖHÄN TÄMÄ TOLJAKE KANSA ALA VIISASTUA KUN SAAKATSELLA KUINKA UPEITA SOTALELUJA KULKEE PITKIN KYLÄTEITÄ. MYÖNTÄKÄÄ NÄILLE PITKÄN PÄIVÄTYÖN "NATON ETEEN PUURTANEILLE" JOKIN PUOLUSTUSVOIMIEN MITALLI. TAI VAIKKA YLENNYS RESERVISSÄ?
NO NYT KIIREESTI SUOMI POIKA NATOON ETTEI OLLA LIITTOUTUMATTONA MAANA HANKALOITTAMASSA NATOMAISEN JA VENÄJÄN TEKEMÄÄ KAUTTAKULKUSOPIMUSTA. EVA.N PENTTILÄ JA KUMPPANIT VAUHTIA PROPAKOIMISEEN NATON PUOLESTA.
EIKÖHÄN TÄMÄ TOLJAKE KANSA ALA VIISASTUA KUN SAAKATSELLA KUINKA UPEITA SOTALELUJA KULKEE PITKIN KYLÄTEITÄ. MYÖNTÄKÄÄ NÄILLE PITKÄN PÄIVÄTYÖN "NATON ETEEN PUURTANEILLE" JOKIN PUOLUSTUSVOIMIEN MITALLI. TAI VAIKKA YLENNYS RESERVISSÄ?
Vastaukset 13
Vanhimmat
Siitä pitää huolen suomalainen sotilas (sotamiehestä kenraaliin) , -jermu-,
joka tarvitaessa käyttää edelleen maamiinoja (niihenhän astuu vain tänne luvattomasti tuleva)
tai antaa suomalaisen metsäsissin kaiken repertuaarin luvattoman vastaantulijan kokea.
Seuraisit ressukka reserviläinen jotain muutakin kun oman kerhosi juttuja.Katsos nämä tämmöiset asiat päätetään jossain muualla kuin reservin aliupseereiden sotaharjoituksissa. Sopimuksen kauttakulusta teki Nato ja Venäjä , suomen liityttyä Natoon sama sopimus sitoo meitä, Tolvana:
En ole ollut aliupseereiden sotaharjoituksissa,
vaan sinivalkoisen Suomen armeijan sotaharjoituksissa (upseerina).
Minnes ne Venäjän armeijan joukot menisi kauttakulkumatkalla >Atlantin valtamerelle? Pitäisi olla määränpää omalle alueelle.
Osaatko edes kopmanssista katsoa ilman suunnat ?
http://www.nato.int/docu/update/2005/04-april/e0421a.htm
Vuosikaudet . Nato, USA ja N-LIITTO,"Venäjä" pitäneet Norjan rannikon tuntumassa,siis pohjoisatlantilla sotaharjoituksiaan . Ja sinnepä se Venäjä voi siirtää kalustoaan läpi Suomen .Tosta Vaalimaalta Kilpisjärven kautta vaikka trosaan. Että ei muuta kuin Natoon hyvä reservin yliupseeri. Mie oon vaan tällänen käskytettävä.A tiiäthän sie meijät:(loppu kevennys).Hyvää VAPPUA:
ET MALTA OLLA HILJAA KUN TUOTA NATON SOPIMUSTA HIUKAN KOMMENTOIN . NIINKUIN SUOMEN KANNALTA OTTAEN.jA MAALAISJÄRJELLE SOVITTAEN.
JATKETAAN EDELLEEN RAKENTAVAA YHTEISTYÖTÄ NATON MERKEISSÄ.(tosiasioita unohtamatta)?
...kummasti tositilanteessa.
Typerä nimittely ja uhoaminen ei taas edistä mitään asiaa.
Linkki:
http://www.nato.int/docu/update/2005/04-april/e0421a.htm
päällikkö- ja johtamisorganisaatio,
ei mikään punakaarti.
Sulla oli niin kamala porvariviha, että kirjoitit vain isoilla kirjaimilla.
Suoraselkäinen Suomalainen sotilas ei Lammioita
kunnioita. On kautta historia pitänyt näitä takakenossa kulkevia pilkkanaan. Mikä se semmonen johtaja on jota kaikki selän takana nauraa? Mikä sopii Jenkeissä ei pelaa Suomen korvessa.Punakaartia pysäyttämään täytyi Suomen suurpääoman aikoinaan tuoda Saksan maalta keisarillisen saksan armeija.Tämä Venäjän Tsaarin mies ei siihen kyennyt. Vai olisko ollutkin niin että Tampereen miehet säikytti pohjalaaset ja jääkärit.
Tota historiaa kun tutkii niin moni Valkoisen suomen kirjoitamassa versiossa ei oikein ajallisesti sovi yhteen. Sotapäiväkirjojen kanssa? Kovin on punaisten jälkeläiset vaatimatonta porukkaa kun eivät elämöi näillä
asioilla:Mutta turvataan heihin jos tulevaisuudessa tarvetta ilmaantuu.
Voisin ottaa tuon loukkauksena, oli isot tai pienet kirjaimet niin kyllä minä porvarina pysyn. Ihmettelen mistä sinä sen porvari vihan löysit minun kirjoituksestani?
Jospa pyytäisit jotain läheistäsi lukemaan se sinulle oikein hitaasti. Niin ehkäpä ymmärtäisit mitä kirjoitetaa. EI PAHALLA VAIKKA ISOLLA RAHALLA,"eikun kirjaimilla"?
Katainen