Miksi puisto- ja pihanurmikot on pidettävä lyhyenä ?

2 % suomen polttoainekulutuksesta käytetään nurmikoiden leikkaamisees.
Miksi ne pitää pitää 2 cm:in sängellä, kun ne tarvittaisiin luonnon monimuotoisuuden ylläpitoon.
Pörriäiset tarvitsevat kukkien mettä elämisen ylläpitoon !
Elikkäs, tarvitsemme näitä hienoja hyönteisiä pölytystehtäviin.
Mustikat, mustaherukat, puolukat ja mansikat ja monet muut.
Ovatko suomalaiset idiootteja ?

13

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miksi tehokkailla moottoreilla varustetut autot ja moottoriveneet ovat haluttuja?

    • Anonyymi

      Ei luonnon monimuotoisuudesta tarvitse välittää. 99% maapallolla eläneistä lajeista on kuollut sukupuuttoon. Ja hyvä niin.

    • Anonyymi

      Huolestuttavaahan se on. Onhan kyse ulkoisesta näyttävyydestä ja viihtyvyydestä.
      Viheralueita on oltava, mutta jostain syystä ne perustetaan pääosin säännöllisesti leikattaviksi, heinälajikkeilla jotka sitä edellyttävät.

      Ehkä ympäristötietoisuus on kovin kapea-alaista ja tietyt ratkaisut tukevat piharakentamisessa myös tarpeetonta ruohonleikkuun perinnettä.

      Perinteinen keto on vastine ruohonleikkaukselle, se on niukkaravinteinen, kuivahko, jossa viihtyvät siihen sopeutuneet ketokasvit.
      Hoitotarve on vähäisempi ja ympäristöarvot korkeammat.

    • Anonyymi

      Kaupunkilaisten pröystäilyä. Maalla eletään tässäkin suhteessa ekologisemmin.

      • Anonyymi

        Kaupunkilaiset haluavat erottua maalaisista monella tapaa ja tämä pihojen hoito on yksi esimerkki.
        Se pieni läntti, johon nurmiseos kylvetään, on helppo ja nopea kyniä matalaksi ja laatoitetut käytävät ja terassit grillialueineen, jonka kupeeseen on istutettu muutama havukasvi edustamaan vihreyttä, ovat muka viihtyisiä.
        Suomessa alkaa olla jo toinen sukupolvi kaupunkiin muuttaneiden maalaisten jälkeläisiä.
        Nämä haluavat häivyttää elintavoillaan maalaistaustansa.


    • Anonyymi

      Vastaus aloittajan kysymykseen:

      Suurin osa suomalaisista on idiootteja. Perusteluna se, miten suurin osa suhtautuu luontoon, lähiympäristöön. Nurmikentät ja tolkuton lehtien haravointi edustaa idiotismia. Vallitsee ns. laaja yhteisö skitsofrenia, se ilmenee monenlaisella lähiympäristöön kohdistuvalla toiminnalla, joita mm. ovat nurmikenttien ylläpito, syksyinen-keväinen maan raapiminen, pihapuiden kaato, varsinkin keväällä, ympäristön niin sanottu hoitaminen, puuston harvennus, ns. siistiminen, poistamalla alikasvustoa, kuoleita puita ja risujen, heinän polttaminen.
      Kauempana metsissä vallitsee sama henki, metsänhoito, tähän liittyy viellä raaka luonnon raiskaus, joka saa voimansa talouselämästä, jonka ainoa päämäärä on jatkuva kasvu. Luonto on vain riistämisen kohde suurimmalle osalle ihmisiä, pitää sijoittaa rahaa, investoida, saada voittoa, bluffata taitavasti, luonnon ja ympäristön kustannuksella.
      Kaikesta tästä idiotismista on seurauksena monenlaisia ongelmia, kun luonto, joka on kaiken elämän perusta heikkenee monella tavalla ja saastuu mm. ydinvoimaloiden säteilystä.
      Olisi hyvin helppoa pitää esim. oma lähiympäristö, johon oikeus, luonnoltaan rikkaana ja päinvastoin kuin tavallisesti nyt, niin auttaa omalla elämällä kyseistä lähiluontoa elpymään ja ns. kukoistamaan monin tavoin. Riipiminen, raapiminen, autiomaiden perustaminen hyönteisille ja monenlaisten tarhakukkien istuttaminen edustaa suurta hulluutta.
      Tarvitaan vain ymmärrystä, jotta ymmärtää mitä tekee ja mitä merkitystä monilla luonnon rakenteilla, toiminnoilla ja lajeilla on, ne eivät ole pelaamista varten, vaan itse elämän ylläpitoa varten.

      • Anonyymi

        Hyvä kirjoitus sinulta.
        Minulla on melko suuri omakotitontti jossa on 50vuotta vanha puutarha jossa on vaahtera. tammi, koivu ym. puita ja hyötypensaita ja puita ym. pensaita ja perennoja.
        Syksyisin näistä tulee valtavat määrät lehtiä ja muuta roskaa, olen tehnyt lautakehikot lehtikomposteille ja siitä tulee kätevästi vuosien mittaan lehtimultaa johon sekoitan talouskompostorin tuottaman mullan. En ole ostanut lannoitteita vuosikymmeniin vaan oma multalisäys komposteista on riittänyt takaamaan hyvän kasvun.
        Naapureinani asuu tonttinsa siististi hoitavia nuoria ihmisiä, jotka ajavat nurmenkin heti kun se ylittää 3cm kasvun ja tontti on lähes kaikki nurmikkona.
        He eivät ole moittineet minua tonttini huonosta hoidosta vaikka se eroaakin heidän siisteistä pihoistaan. Saavat kyllä kerätä marjapensaistani ja luumuista ja omenista satoa.
        Itse olen vanha nainen yli 80 v ja asun yksin joten puutahanhoitokin on aika lailla rempallaan. Luonto kuitenkin kiittää, perhosia, pörriäisiä ja lintuja on minua ilahduttamassa paljon,


      • Anonyymi

        Pahinta idiotismia on päällystää alkuperäinen luonto asfaltilla ja betonilla. Yhtä tyhmää on yrittää asua niin pohjoisessa kuin Suomessa.


      • Pitää paikkansa, että suomalaiset ovat Idiootteja.
        Sen näkee äänestyskäyttäytymisessä.
        Mutta, onko taustalla pelko heinikossa lymyilevät pörriäiset, mäkärät, hyttyset, punkit ?
        Pelätään luonnon monimuotoisuutta ?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Hyvä kirjoitus sinulta.
        Minulla on melko suuri omakotitontti jossa on 50vuotta vanha puutarha jossa on vaahtera. tammi, koivu ym. puita ja hyötypensaita ja puita ym. pensaita ja perennoja.
        Syksyisin näistä tulee valtavat määrät lehtiä ja muuta roskaa, olen tehnyt lautakehikot lehtikomposteille ja siitä tulee kätevästi vuosien mittaan lehtimultaa johon sekoitan talouskompostorin tuottaman mullan. En ole ostanut lannoitteita vuosikymmeniin vaan oma multalisäys komposteista on riittänyt takaamaan hyvän kasvun.
        Naapureinani asuu tonttinsa siististi hoitavia nuoria ihmisiä, jotka ajavat nurmenkin heti kun se ylittää 3cm kasvun ja tontti on lähes kaikki nurmikkona.
        He eivät ole moittineet minua tonttini huonosta hoidosta vaikka se eroaakin heidän siisteistä pihoistaan. Saavat kyllä kerätä marjapensaistani ja luumuista ja omenista satoa.
        Itse olen vanha nainen yli 80 v ja asun yksin joten puutahanhoitokin on aika lailla rempallaan. Luonto kuitenkin kiittää, perhosia, pörriäisiä ja lintuja on minua ilahduttamassa paljon,

        Keväällä kerran ajettu pihanurmi on kaunis kesän monimuotoisuuden kera.
        Seuraava ajo syksyllä.


    • Anonyymi

      Siksi etteivät punkit leviä. Punkit viihtyvät pitkässä nurmikossa ja pitkässä kavillisuudessa.

      • Anonyymi

        Tulipa "järkevä! argumentti.


    • Anonyymi

      Kertoisitko, mistä tuon kulutusosuuden löytää? Tuon mukaanhan nurmikonleikkuuseen ja lentomatkailuun kuluu yhtä paljon!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta

      Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä
      Ruoka ja juoma
      75
      2196
    2. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      133
      1442
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      134
      1434
    4. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      145
      1123
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      105
      977
    6. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      366
      902
    7. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      764
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      55
      714
    9. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      67
      674
    10. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      50
      673
    Aihe