Hyväksytty kypärä?

Anonyymi

Vanhetessaan sitä muuttuu pikkuhiljaa lapseksi jälleen. Nyt on menossa taas se toinen mopoikä. Minkälaisen kypärän Polliisi vaatii mopoilijalta? Eli mistä tietää, että kelpaa mopoilukäyttöön?
Itsell' on vain hitsauskypärä, joka ei kelvanne. On myös 47 v vanha rakennusmiehen kypärä: ei kelvanne sekään? Ja ainakin 60 v vanha moottoripyörän kypärä, jonka sisuskalut vaatisi entisöinytiä. On siinä joku lappukin sisällä, tekstiä en muista.
Eli liene ostettava uusi, vaikka mopokin on 60 v vanha. Siis: laillisessa kypärässä lienee joku tunnusmerkki? Joku lipuke jossakin? Kertokaa, viisaammat!
Niin, ja on minulla sellainen lentäjän lakkikin, mutta ei kelvanne Polliisille? Sitä tötteröä ei ole.

3

128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Osta mikä vaan moottoripyöräkypärä joka suomen kaupoista löytyy. Niissä pitäisi olla kaikissa kelvot hyväksynnät, jopa halvemmissa.

    • Anonyymi

      E hyväksyntä. Löytyy kypärässä olevasta lapusta.

    • Anonyymi

      Ja älä vaan katso onko siinä dot vai e tai jotain muuta. Kypärä on kypärä ja se on hyväksytty jos se myydään suomalaisessa kaupassa. Silloin se on niin turvallinen kuin kypärä voi olla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      60
      5830
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      209
      4802
    3. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      19
      4453
    4. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      53
      3792
    5. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      67
      3752
    6. Mitä on tapahtunut myllymäessä ?

      On poliisit Sepänkadulla myllymäessä
      Kankaanpää
      11
      3481
    7. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      95
      3420
    8. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      72
      3257
    9. Puukotus Lidlissä

      Kuka sai puukkoo Lidlin pihas tänään. Ja kuka oli tekijä?
      Kankaanpää
      33
      2961
    10. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      35
      2604
    Aihe