Hyvät varusteet Volvo S90:ssä

Anonyymi

Yllättävän hyvin varusteltu tuo Volvo S 90 perusmallikin ja tuohon ulkomuotoonkin alkaa jo tottumaan.

6

279

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kävin viime talvena koeajamassa pari vuotta vanhaa S90 D3, ja ihan hyvä fiilis siitä jäi.

      Ongelmana oli vain moottorin voiman puute, 150hv ei vain riitä maantieajoon. Kaupunkimaisessa ajossa tuntui ihan hyvältä, mutta maantiellä olisi kaivattu enemmän voimaa. Nykyinen XC60 D4 tuntui lähes raketilta maantiellä tuon jälkeen, vaikka sitä tehoa ei nyt merkittävästi enemmän ole.

      • Anonyymi

        Kyllä tuo D4-moottori on paljon tehokkaampi .


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä tuo D4-moottori on paljon tehokkaampi .

        Ei tuo XC60D4 nyt niin paljon tehokkaampi ole, 30hv. Ja vielä kun muistaa, että XC60 on huomattavasti korkeampi ja siten ilmanvastus on suurempi isoilla nopeuksilla, yllätyin kuinka tehoton maantienopeuksissa tuo S90 D3 150hv:lla oikeasti oli. Tuolloin ei ollut myynnissä S90 D4 moottorilla, joten en päässyt koeajamaan millainen se olisi kulultaan ollut.

        Tuossa oli jokunen aika sitten S60 tuolla samalla D4 moottorilla kuin omassa autossa on sijaisautona, ja se oli kulultaan ihan jotakin muuta kuin tuo oma XC60, saati sitten tuo S90. S60 oli ihan pirteä kulultaan, mutta silti jostakin syystä tuo S90 kiinnostaa enemmän.


    • Anonyymi

      Yleisti uusista Volvoista kolmen vuoden kokemuksella sanottava, että laatu on mitä sattuu ja autoissa yksilöerot suuria sekä ajettavuudessa sekä kokoonpanon laadussa ja tarkkuudessa. Skodaan kun vertaa niin jo huomaa, tämä ei ole provo vaan ihan omiin kokemuksiin perustuvaa. Omistanut kaksi uutta autoa ja koeajanut / sijaisautona ollut kymmenisen yksilöä.

      • Anonyymi

        Hehee, surkea provo.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hehee, surkea provo.

        Varmaan olet volvomies joka katsoo asioita volvolasien takaa. Olen siirrtynyt volvoon muiden merkkien parista, skodista, volkkaraista ja audeista ei ole pahaa sanottavaa yli kahden kymmenen vuoden otannalla, siltä ajalta löytyy kolme takuukorjausta, loput pelkkiä huoltoja.
        Otetaan esimerkiksi Volvon korityön laatu ja maalauksen pinnanlaatu. Mustassa autossa näkyy järkyttävästi appelsiinipintaa, ei minusta kuulu lähes 60 000 eruron autoon. Korisaumat on ja sovitukset on miten sattuu, Volvon peltiosien saumojen raot on laskettava melkein sentteinä kun yleensä puhutaan milleistä. Sähkövikoja, ovet ei aukea pakkasella, ainoa uusi auto joka jätti tielle. Mitä muuta haluat kuulla, milulla on listaa jatkaa vaikka kuinka


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      48
      3250
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      933
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      810
    4. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      780
    5. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      60
      714
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      15
      688
    7. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      32
      611
    8. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      21
      601
    9. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      42
      590
    10. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      3
      569
    Aihe