Vasemmistohan se myös ajaa Cancel-kulttuuria

Anonyymi

Cancel-kulttuuri viittaa ilmiöön, jossa tavoitteena on rankaista ”vääriä” mielipiteitä esittävää ihmistä internetissä eri tavoilla, esimerkiksi painostamalla työnantajaa, jotta canceloinnin kohteeksi otettu henkilö menettäisi työpaikkansa.

Poliittisten vastustajien fyysinen tuhoaminen ei enää nykyään ole muotia. Sen tilalle on kuitenkin tullut ihmisten sosiaalinen ja taloudellinen tuhoaminen eli cancel-kulttuuri.

3

53

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vihervassut on typeryksiä

    • Anonyymi

      Työnantajalla on oikeus odottaa työntekijältä sellaista käytöstä, ettei se pilaa työnantajan mainetta. Asiakkailla on täysi oikeus boikotoida firmaa, jonka edustaja käyttäytyy heidän tai yhteiskunnan arvojen vastaisesti. Nettiriehumisella on seurauksia. Myös juridisia. Sillä rikoslaki rajoittaa myös sananvapautta jos sitä käytetään yksilöä, kansanryhmää tai yhteiskuntaa vastaan.

    • Siitä huolimatta sananvapaudella on oltava rajansa. Täälläkin varsin useat kirjoittajat saisi poistaa muihin puuhiin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      228
      17199
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      171
      12228
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      47
      6017
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      65
      4888
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      14
      4825
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      21
      3977
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3595
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      136
      3026
    9. 263
      1489
    10. Mitä toivot joululahjaksi ja

      mitä antaisit kaivatullesi? 😃
      Ikävä
      85
      1031
    Aihe