Ruotsin kokoomusjohtaja: Maahanmuutosta tullut rasite Ruotsille

Anonyymi

Kristerssonin avautuminen sai vasemmiston hyppäämään kattoon, mutta oikeassahan hän on.

21

63

2Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä

    • Anonyymi

      Nyt vasta alkaa järki palailla pätkittäin ja taas unta pattiin.

      • Anonyymi

        Myöhäistä enää rypistää.....


    • Anonyymi

      Se on rasite myös Suomelle. On naivia ajatella että jostain täysin erilsisesta kulttuurista , täysin eri uskonnolla varustetut integroituisivat tänne .
      Ruotsi on valtavan hyvä esimerkki siitä että eivät sopeudu eivätkä työllisty. Vain kaikenlaiset ikävät ilmiöt (rikollisuus) ovat lisääntyneet.
      Haittamaahanmuutto pitäisi kieltää lailla.

      • Anonyymi

        *****Haittamaahanmuutto pitäisi kieltää lailla.*****

        Kyllähän sitä yksi puolue Suomessa on yrittänyt, tai ainakin tiukentaa maahantulon ehtoja, mutta kaikki muut puolueet ovat olleet eri mieltä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        *****Haittamaahanmuutto pitäisi kieltää lailla.*****

        Kyllähän sitä yksi puolue Suomessa on yrittänyt, tai ainakin tiukentaa maahantulon ehtoja, mutta kaikki muut puolueet ovat olleet eri mieltä.

        Tanskassa löytyy yhteistä ymmärrystä yli puoluerajojen. Tanska laatii Euroopan tiukinta turvapaikkalainsäädäntöä demaripääministerin johdolla. Tanskassa vallitsee laaja poliittinen yhteisymmärrys siitä, että nykymuotoisen turvapaikanhaun verukkeella tapahtuvan maahanmuuton on loputtava. Miksei Suomessa?


    • Anonyymi

      Heräämisiä alkaa tapahtumaan.

    • Anonyymi

      Onko Ruotsissa jo liian monta vapaapainijaa?

    • Anonyymi

      Ruotsi on rasite suomelle.

      • Anonyymi

        No jaa mitä nyt kuskasivat ruotsalaiset meille yli 30 000 elätettävää jotka oli itse eka kutsuneet että tänne meille vaan ja kun paskat tuli housuun niin roudasivat niitä tornioon buseilla ja junilla.


    • Anonyymi

      Niin on tullut Suomellekin ja todella suuri rasite, ei voi muuta, kuin syyttää vihreitå ja RKP:tä ja vasemmistoliittoa, SDP;tä.
      Niin tuo rasite koskee erityisesti, tottakai, kymmenien miljardien taloudellisia menetyksiä, henkisiä, ruumiillisia, sekä isänmaan menetystä.

    • Anonyymi

      Aina se on ollut mutta pieni unelmaväki on toki väittänyt muuta jo osa on uskonut unelmaväkeä ja osa uskoo vieläkin unlnelmaväkeä niin ruotsissa kuin suomessakin.

    • Anonyymi

      Onhan se ollut sitä jo pitkään. Kanadalainen imigraatiotutkija Howard Duncan luennoi aiheesta Turussa 2011. Duncanin mukaan Ruotsi on malliesimerkki epäonnistuneen politiikan maasta. Siellä maahanmuuttoasioita ohjaa moraalinen auttamisenhalu, joka johtaa helposti ongelmiin.

      Suomi ei pidä omaksua tällaista moraalista kantaa, vaan Suomen pitää ajaa omaa etuaan maahanmuuttopolitiikassa.

      • Anonyymi

        Tanska on Euroopan vanhin valtio, erään arvion mukaan perustettu 800-luvulla.

        Jos muut maat ihmisineen jalostuvat samalla tavalla että maata ei johdeta narsismilla vaan järjellä, on Euroopalla toivoa säilyä monikulttuurisena.

        Mikäli muu Eurooppa ei ota mallia Tanskan tavasta käsitellä maahantunkeutumisongelmaa,
        on luvassa laaja "ruotsintauti".


    • Anonyymi

      Ei kai ole kenellekään yllätys, että elätit ovat rasite.

    • Anonyymi

      Ruotsin vihervasurit eivät suostu näkemään totuutta, sama Suomessa.

      • Anonyymi

        He näkevät oikein hyvin. Molempien lopullinen tavoite, hiukan eri syistä, on länsimaisen yhteiskunnan tuho.


    • Anonyymi

      Jokaisen kansakunnan ja erityisesti pienien valtioiden kuten Suomen on kiihkeästi ajettava oman kansan etua, muut ei sitä tee. Tämä on aivan peruskysymys, jonka ilmeisesti vain Persut ovat käsittäneet.

    • Nytkö ne vasta sen huomaa? 🤣

      • Anonyymi

        Joo nyt vasta huomas rikkautta on kuulemma kuhan ei omille maille tule.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Joo nyt vasta huomas rikkautta on kuulemma kuhan ei omille maille tule.

        Se rikkaus on kuin Iranin uraanin rikastus. Tuhoa!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      39
      4568
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      53
      2464
    3. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1014
    4. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      985
    5. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      111
      840
    6. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      70
      824
    7. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      136
      771
    8. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      48
      760
    9. Taas mietin että

      mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,
      Ikävä
      48
      706
    10. Miksi et usko..

      Että oikeasti tykkään susta!? Vähän liikaakin...
      Ikävä
      52
      690
    Aihe