Pitkä ponnistusvaihe

Onko tietoa, jos ensimmäisen kanssa ponnistusvaihe pitkä (1 t), miten seuraavan kanssa voisi "nopeuttaa" ? Luin jostain että isomman vauvan kanssa pidempi ponnistusvaihe voi olla hyväkin, ihan siitä syystä että ei paikat repeilisi niin pahasti... onko näin? (ei, ei tullut repeämiä yhden yhtäkään)

Ponnistus = tekninen laji?? Minä ilmeisesti heikko ponnistaja (vai enkö uskaltanut ponnistaa niin paljon kuin mahdollista -huu nous), tai sitten tuo tekniikka puoli petti ja pahasti ;)

Eli vinkkejä (jos on) otetaan vastaan !

Ja hei, iloista kevättä kaikille !
122351
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Tunti on ihan normaali ponnistusaika, kunhan vauva laskeutuu ponnistamalla...

Äänestä
  • Minä ponnistin 1 h 20 min, ja varmaan sen takia niin kauan kun epiduraali ei auttanut eikä mitään muuta suostuttu antamaan. Koski ihan helvetisti! Yritän tässä edelleen toipua...

    Äänestä

Kai yleisesti ottaen aina se ponnistusvaihe on ensimmäisessä synnytyksessä pidempi verrattuna seuraaviin. Juuri luin eräästä synnytystä käsittelevästä kirjasta, että ponnistusvaihe ensisynnyttäjällä kestää 40-60 min (tästä aktiiviseen ponnistamiseen kuluu 20-30 min, mitä sitten tarkoittaakin) ja uudelleensynnyttäjillä kesto on puolta lyhyempi kuin ensisynnyttäjillä.

Kerrotaan myös, että pudendaalihermon puudutuksella pystytään tehokkaasti poistamaan synnytyskanavan alaosan ja ulkosynnyttimien alueen kivut. MIKSI tätä ei sitten käytetä ihan yleisesti ponnistusvaihetta helpottamaan???

Äänestä

Minä pysyin pystyasennossa loppuun asti. Lapsi laskeutui tasaiseen ja synnytin jakkaralla, missä tämä luonnollinen maanvetovoima auttoi saattamaan synnytyksen loppuun.

Äänestä

Hei!

Mulla ponnistusvaihe oli nopea ensisynnyttäjäksi- sitä aktiivista ponnistamista kesti vain 10 minuuttia! Eikä tullut kyllä mitään repeämiä eikä mitään leikkauksia tarvittu. Vaan oli siinä kamala pukkaaminen, huh! :)

Äänestä

ponnistaminen on ollut helppoa. Ekaa ponnistin 7 min ja toista 2 min. Tämä toinen oli 4,5 kg ja 53 cm että iso oli ja pahasti en kuitenkaan "revennyt". Kyllä sitä saa ponnistaa ihan täysillä. Ekalla kerralla en itsekään uskaltanut ponnistaa kunnolla ja siks varman "kesti" 7 min.. Olis näin jälkeenpäin ajatellen tullut nopeemminkin.

Eli ponnista ihan täysillä vaan, kyllä kätilö sitten sanoo jos täytyy helpata. Kun on lantiopohjan lihakset kunnossa niin uskon että tulee kyllä nopeemmin kuin toi sun ensimmäinen. Nythän tiedät vähän jo tekniikkaakin. (kyllä se tuntuu vähän tekninen laji olevan, mut sille joka ei osaa, on tosi hankala antaa neuvoja)

Äänestä
  • mulla oli ensimmäisen ponnistus vaihe 5 min
    toinen 1min ja kolmanella kertaa ei kelloa keretty katsomaan (syntyi kaverin käsille)
    mutta muuten synnytkset on ollu pitkiä
    1.13 h 20 min
    2. 9 h 40 min
    3. 9 h 30 min
    kolmas synnytys käynnistettiin,vauvat aina pieniä
    2750,2680,2200 grammaset

    Äänestä

puolittu eka lapsen kohdalla 6min ja toisen 3min...varmaan seuraava tulee syöksyllä...

Äänestä

Minulla ponnistusvaihe kesti 1 tunti 10 min.Ponnistin oikein ja oikeaan suuntaan mutta vauva ei silti meinannut tulla ulos.
Tunti taitaa olla ihan normaali aika.kohta olisi taas synnytys edessä,toivottavasti menisi nyt vähän nopeammin.

Äänestä

Vastauksista kiitos! Jospa sitä osaisi (ja uskaltaisi) tsempata muutaman viikon päästä vähän reippaammalla otteella ;)

Äänestä

Yleensä ensimmäiseltä lapselta ponnistusvaihe on pisin (minulla 40min), mutta toinen ja sitä seuraavat on mun kokemuksen mukaan sit helpompia vaikkei ponnistustekniikka olisikaan mitenkään kehittynyt (toinen ja kolmas lapsi n.5-7min). Tietenkin sekin vaikuttaa jonkin verran miten pitkä väli lapsilla on, sillä onhan se selvä että mitä lyhyempi väli lapsilla on, niin sitä "helpompi"synnytys on ku paikat ovat jonkin verran löystyneet edellisestä/edellisistä synnytyksistä.

Äänestä

synnytin esikoiseni maaliskuussa. ponnistusvaihe 4 minuuttia. Mitään kivunlievityksiä ei ehditty antaa.Lapsi painoi 4kg100g. Paikat ei siinä rytinässä onneksi revenneet.Uskon että hyvät lihakset ja yleiskunto auttavat jonkinverran synnytyksessä. Mutta myös ruumiinrakenne vaikuttaa. Minulle kätilö sanoi, että omistan synnyttäjän kropan ;)Itse koin että kätilön neuvot ponnistuksen aikana auttoivat.. varsinkin ajoituksessa. tsemppiä kaikille ja kevään jatkoja ;)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vk 37 kirjoitti:

Onko tietoa, jos ensimmäisen kanssa ponnistusvaihe pitkä (1 t), miten seuraavan kanssa voisi "nopeuttaa" ? Luin jostain että isomman vauvan kanssa pidempi ponnistusvaihe voi olla hyväkin, ihan siitä syystä että ei paikat repeilisi niin pahasti... onko näin? (ei, ei tullut repeämiä yhden yhtäkään)

Ponnistus = tekninen laji?? Minä ilmeisesti heikko ponnistaja (vai enkö uskaltanut ponnistaa niin paljon kuin mahdollista -huu nous), tai sitten tuo tekniikka puoli petti ja pahasti ;)

Eli vinkkejä (jos on) otetaan vastaan !

Ja hei, iloista kevättä kaikille !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu