Puron veden suodatus, hiekasta eroon.

Anonyymi

Painevesiautomaatti purossa, vettä riittää ja virtausta purossa sen verran että pienijakoinen pohjahiekka liikkuu, niinpä sitä tulee mukana saunaveteen ja paljuun.
Mikä olisi helpoin ja edullisin ratkaisu suodattimeksi?

4

278

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei siihen halpaa kannata laittaa. Käänteisvirtaussuodattimia olen asentanut. Esimerkiksi Honeywell F76S-3 toimii. Halpa se ei ole. Jos laitat tavallisen suodattimen, niin joudut vaihtamaan suodattimia koko ajan.

      Laiska asentaa käänteisvirtaussuodattimeen moottorin ajastimella, niin ei tarvitse olla kääntämässä virtausta koko ajan.

      • Anonyymi

        Kiitos vinkistä.
        Pienen näköinen, miten kokemuksella toimii, jos paljun täyttää kerralla...
        Jokin hiekkasuodatin oli mielessä, ei vaan kokemuksia kuinka rakentaa sellaisen paineelliselle puolelle.
        Hinta nyt ei ole niin kiveen hakattu, pääasia että vesi suhteellisen puhdasta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiitos vinkistä.
        Pienen näköinen, miten kokemuksella toimii, jos paljun täyttää kerralla...
        Jokin hiekkasuodatin oli mielessä, ei vaan kokemuksia kuinka rakentaa sellaisen paineelliselle puolelle.
        Hinta nyt ei ole niin kiveen hakattu, pääasia että vesi suhteellisen puhdasta.

        Honeywell toimii. Omassa käytössä on 1 kpl porakaivojärjestelmässä. Enää eivät hanat mene tukkoon. Filtterin voi helposti puhdistaaa nappia kääntämällä juuri niin usein kuin on tarvis. Laiska voi toki ostaa lisälaitteena myytävän moottorin spuulausta varten.

        Käänteisvirtaussuodattimen jälkeen voi sitten laittaa vaikka käänteisosmoosilaitoksen tai UV-puhdistajan, tarpeen mukaan. Aikamoisesta kuravedestäkin saa juotavaa.


    • Anonyymi

      Voihan siihen ostaa vaikka miten kalliin härpäkkeen. Ihan lompakon mukaan.
      Minulla on pohjaventtiilin eli takaiskuventtiilin ympärille laitettu katiskaverkosta kehikko, ts. siitä vihreällä muovilla pinnoitetusta. Sitä sanottiin muuten aikoinaan minkkiverkoksikin. Se kehikko on noin 25 senttiä pitkä "putki", jonka sisään venttiili jää.
      Tämän putken päälle minä vedin kaksinkertaisen trikookankaan jonka paikallaanpysymisen varmistin kierittämällä juuttinarua ympärille.
      Jonkun mielestä se on varmaa ruma, mutta sepä TOIMII!
      Ei maksa kuin muutaman euron, ja kun käyn ravistelemassa sitä pari kertaa kuukaudessa niin suodatuskykyä riittää koko kesäksi. Ensi keväänä laitetaan sitten taas uusi kangas, verkkohan kestää vuosia ja taas vuosia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      37
      7252
    2. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      53
      3642
    3. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      46
      3514
    4. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      60
      3241
    5. 42
      2859
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      34
      2779
    7. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      48
      2546
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      27
      2445
    9. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      181
      1745
    10. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      47
      1521
    Aihe