1 250e/minimieläkkeet vanhoille, vammaisille ja sairaille, pitäisi olla jo

Anonyymi

Perustulomalli on ok nuorille ja terveille, mutta ikäihmisten, vammaisten ja vakavia pitkäaikaissairauksia sairastavien tilanne, on ihan erilainen, heille sen minimieläkkeen pitää alkaa 1 250€/kk, kuten oikeus-sivistysvaltioissa.

Ruotsissa ovat jälleen korottamassa sairaus-kansaneläkkeitä. Suomessa riskiryhmät jätettiin heitteille, koronapandemian keskelle, ilman euronkaan tukea valtiolta, saati luvattuja korotuksia 800€/kk orjuuseläkkeisiin. Edes ex-äärioikeistohallituksen, kipeitä leikkauksia, puuttuvasta oikeusturvasta, ei nykyinen hallitus ole kompensoinut. Tekivät käytännössä eläkeleikkauksen, jota nimittivät korotukseksi.

6

934

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Ensin vanhuksille, vammaisille ja pitkäaikaissairaille, se aito oikeusturva kuntoon. Nykyiselläänhän Suomen valtio / korruptiopäättäjät, käytännössä palkkamurhaavat puolustuskyvyttömiä ihmisiä, Veroparatiisi-sotemonopolien ihmiskaupan välineinä.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/16666010/koronan-riskiryhmat-800ekk-orjuuselakkeilla-ilman-aitoa-oikeusturvaa-suomessa

      Nuorille ja terveille on paljon parempaan, nykyaikana tiedossa, kuin kansalaispalkka. Eikä siinäkään mitään, mutta ensin tärkeimmät, eli todellisessa oikeusturvan tarpeessa olevat 1 250€/kk minimieläkkeille, kuten oikeus-sivistysvaltioissa.

      • Anonyymi

        Luettelisitko määritelmäsi mukaiset oikeussivistysvaltiot.


    • Anonyymi

      "Ruotsissa ovat jälleen korottamassa sairaus-kansaneläkkeitä."

      Maksetaanko korotetut eläkkeet myös maahanmuuttajille?

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Ruotsissa on suhteessa huomattavasti vähemmän tulonsiirroilla eläviä kuin Suomessa. Kustannukset siis pienemmät ja maksajia enemmän.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      71
      2742
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      75
      2308
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      75
      2158
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      2
      2055
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      5
      1434
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      10
      1419
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      78
      1142
    8. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1027
    9. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1010
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      114
      975
    Aihe