Oikein sijoitettu tuulivoima-alue on ok

Anonyymi

Täytyy tehdä tämä aloitus, jotta tulisi erittäin selväksi se, että on täysin eri asia vastustaa tuulivoima-aluetta, joka on täysin sopimaton alueelle kuin vastustaa tuulivoimaa yleensä.

Kannatan tuulivoimaa oikein sijoitettuna ja niin kannattavat monet muutkin.

Sievi on kuitenkin tehnyt ison virheen Jakostenkallioiden tuulivoimahankkeessa. Paikka ei sovellu tuulivoimarakentamiseen läheisen asutuksen ja suurten maisemavaikutusten takia.

Maisemavaikutusten osalta on olemassa myös kartoitus, jossa todetaan, että Jakostenkallioille ei suositella tuulivoimaloita suurten maisemavaikutusten takia.

Sievin kunta ohitti tämän ja paljon muuta asiaan vaikuttavaa ja samalla lähiasukkaiden elämänlaadun arvostamisen hamutessaan kiinteistöverotuloja. Täytyy todeta, että halvalla menee satojen ihmisten elämänlaatu.

Sievissä on myös tuulivoimalle sopivia paikkoja. Sellaisia löytyy varmasti esim Kiiskilän takamailta.

Parasta kuitenkin olisi, että Suomessa luovuttaisiin ripottelemasta metsiin tuulivoimaloita sinne tänne. Sen sijaan pitäisi rakentaa joitakin satojen tuulivoimaloiden ryppäitä.

8

1070

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kunnan kannattaisi järjestää esim. ala-astelaisille suunnittelukilpailuja, kun on kysymys suurista hankkeista. Minkälaisena he haluavat lähiympäristönsä kokea ja nähdä myös tulevaisuudessa. Sieltä saattaisi tulla ihan varteenotettavia ideoita.

      • Anonyymi

        Mikä on seuraava kunnan saama tukipotti?


    • Anonyymi

      Tuulivoimalat on luonnon tuho ja vihreät tuhon takuuhenkilöinä.

    • Anonyymi

      Sievin kunnalle/joillekin toimijoille siellä tuli obsessio ko. alueesta.

    • Anonyymi

      Tuulivoimaloiden sijoittelua tullaan aivan kohta tarkastelemaan Suomessa entistä vakavammin, arvelen. Siitä on jo nyt merkkejä olemassa. Esim. satuin eilen kuulemaan radiosta jonkun asiantuntijan mielipiteen, että kun tuulivoimaloita on tulossa paljon, täytyy ryhtyä tarkastelemaan niiden hyväksyttävyyttä sijoittelualueilleen.

      Siis nyt ollaan päättäjienkin taholta kohta heräämässä. Tähän asti tuulivoimafirmat ovat saaneet rellestää mielin määrin kuntapäättäjien siunauksella. Ehkä siksi, että tuulivoimaloita on pystytetty lähinnä Pohjanmaan maakuntiin. Täällä ei ole niin vaikutusvaltaisia ihmisiä, eikä niin paljon ihmisiä, että heitä kuunneltaisiin. Siis näitä ihmisiä ei ole tarvinnut kuunnella, heidän hyväksymistään ei ole tarvinnut ottaa vakavasti, ei. Tuulivoima-alueita on kaavoitettu kilvan kylien kupeeseen ja kaikki tahot, kuten kunnat, elyt, maakuntaliitot, hallinto-oikeudet ovat murjoneet hankkeet läpi läpihuutojuttuina, luulen ajatuksella "ihmiset sopeutukoot ja jos ei sopeudu, so what".

      Mutta tähän tulee kohta muutos.

      • Anonyymi

        Tuoreessa A-studiossa Aalto-yliopiston proffa, ilmastopaneelin jäsen Peter Lund painotti tuulivoimasta puhuessaan oikeudenmukaisuutta, paikallisten ihmisten kuulemista jne. Elämme jännittäviä aikoja.

        Nyt iskee kohta kipinää, kun osa asiantuntijoista ja päättäjistä herää siihen, että tuulivoimaloista on haittaa ja haitat tulee ottaa huomioon tuulivoimaloita sijoitettaessa. Ja sitten ovat ne asiantuntijat ja päättäjät, joille asukkaat ovat vain pikkuhidaste, kun tuulivoimaloilla täytetään Suomea. Näitä on ollut tähän asti suurin osa, mutta nyt myös viisaus alkaa saada jalansijaa.

        Jännittävää seurattavaa. Oma ennuste: minimietäisyys asutuksesta tuulivoimaloihin tullaan määrittämään tarkemmin kuin nykyisin, asettunee vähintään 2 km, tuulivoimaloiden aiheuttamalle varjojen välähtelylle tulee max-raja kuten esim. Ruotsissa ja muissa edistyksellisissä maissa, maisemia tullaan suojelemaan entistä enemmän, ihmisten oikeus hyvään ympäristöön tulee tärkeäksi näkökulmaksi tuulivoimaloiden sijoittelussa, kuntien päätösvaltaa tuulivoimaa-asioissa vähennetään, koska se tuntuu johtavan mielivaltaan jne.


    • Anonyymi

      Miksi Sievissä ei osata valita tuulivoimaloille niille sopivia paikkoja?

      Ei kai sieviläiset muita tyhmempiä ole, ei tietenkään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      125
      1168
    2. 70
      1091
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      93
      848
    4. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      77
      771
    5. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      45
      751
    6. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      38
      704
    7. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      67
      643
    8. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      25
      638
    9. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      38
      518
    10. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      44
      497
    Aihe