Maton pesu ongelma tampereella

Ikuisuusongelma hämmentää taas Rauhaniemen maton­pesu­paikalla: Mihin auton oikein saa pysäköidä? Näin vastaa vastaava pysäköinnin­tarkastaja






https://www.aamulehti.fi/moro/art-2000008123112.html
10143
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Rauhaniemen matonpesupaikan pysäköinti on Tampereella ikuisuusongelma. Moro haki vastausta pysäköinninvalvonnasta, sillä eri kerroilla on asiaan ollut erilaisia tulkintoja.

Yksi tulkinnoista on ollut, että matonpesijä voisi parkkeerata, mutta uimari ei. Toinen on ollut, että ei kukaan, koska alue on puistoa. Kolmas on se, että ei saa, koska tien alussa on aluepysäköinnin kielto.

Liikennemerkiltä on pitkä matka matonpesupaikalle, ja välissä on neljän tunnin parkkipaikka.

Lue lisää: Erikoinen liikennemerkki herättää hämmennystä suositun uimarannan parkkialueella Tampereella – tunnetko harvinaisen lisäkilven merkityksen?
Ennen aluetta oleva merkki voimassa

– Ennen Rauhaniemen uimarannan P-aluetta on pysäköintikieltoalue C39 -liikennemerkki. Merkin C39 rajoittamalla alueella on pysäköinti kielletty, sanoo vastaava pysäköinnintarkastaja Sami Hurinki.

– Kielto koskee koko aluetta ja kadun kumpaakin laitaa. Merkin vaikutusalue ulottuu myös matonpesupaikalle. Kielto on voimassa merkkiin C40 asti.

– Alueen sisällä voidaan pysäköinnistä määrätä muuta erillisellä liikennemerkillä, esimerkiksi pysäköintialueen niin sanotut kiekkopaikat. Merkin C39 vaikutusalue koskee siis myös matonpesupaikkaa, jossa pysäköintiä ei ole ohjattu erillisin liikennemerkein-

Äänestä
  • Siis pysäköinti ei ole sallittua matonpesupaikoilla !

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Siis pysäköinti ei ole sallittua matonpesupaikoilla !

    Onneksi en omista yhtään mattoa ja näin ei ole ongelmia ja imurointi ja lattia pesu on helppoa !

    Äänestä

Käytä ratikkaa.

Äänestä

Käytä polkupyörää.

Äänestä

Toi tarkoittaa käytännössä sitä, että mattojen pesu Rauhaniemen matonpesupaikalla on kielletty. Ei niitä isoja mattoja kukaan jaksa kantaa jostain kilometrin päästä.

Äänestä
  • No kai ne matot voi sinne autolla heittää ja sitten pysäköidä sen autonsa jonnekin lailliselle paikalle. Kuinka vaikeaa on elämä kun kyse on autoilijasta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    No kai ne matot voi sinne autolla heittää ja sitten pysäköidä sen autonsa jonnekin lailliselle paikalle. Kuinka vaikeaa on elämä kun kyse on autoilijasta.

    Audi pitäs saada matonpesupaikan viereen, eihän nyt hommaa muuten voi tehdä :D

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    No kai ne matot voi sinne autolla heittää ja sitten pysäköidä sen autonsa jonnekin lailliselle paikalle. Kuinka vaikeaa on elämä kun kyse on autoilijasta.

    Juu, vie matot autolla ja kulje itse ratikalla.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Juu, vie matot autolla ja kulje itse ratikalla.

    Vetäkää ne ratikkakiskot sinne pesupaikalle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ikuisuusongelma hämmentää taas Rauhaniemen maton­pesu­paikalla: Mihin auton oikein saa pysäköidä? Näin vastaa vastaava pysäköinnin­tarkastaja






https://www.aamulehti.fi/moro/art-2000008123112.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu