Onko purjelautailu vaikeaa oppia aikuisena? Vaatiiko se hyvää tai kohtalaista fysiikkaa vai onko keski-ikäisen sohvaperunankin mahdollista oppia? Muistan kuulleeni että tunteja kannattaisi ottaa - mikä siinä on sellainen asia mitä aloittajat eivät yksin ymmärrä? Onko joku purjelautamalli erityisen vaikea tai helppo? Voiko purjelautailua harrastaa missä vain? Onko märkäpuku välttämätön?
Onko purjelautailu vaikeaa?
Anonyymi
4198
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei se nyt kovin vaikeaa ole. Kaikkihan sen oppi 40 vuotta sitten, kun oli valtava buumi. Toiset paremmin ja toiset huonommin.
Uimaan siinä pääsee paljon varmasti. Sen verran pitää fysiikkaa olla että jaksaa uida ja kiivetä laudalle yhä uudelleen. Kovemmassa tuulessa vaatii voimaa ja taitoa.
Märkäpuku on välttämätön, jos haluaa lautailla viileämmillä vesillä ja ilmoillakin. Suojaa myös auringolta. Kasvojen ja kämmenselkien suojaus onkin sitten haastavampaa. Aika mielenkiintoiset rusketusrajat oli 80-luvulla, kun lähdettiin innolla lautailemaan heti jäiden lähdettyä.
Tasapainoa pitää sen verran olla, että pystyy seisomaan laudalla. Nykyiset laudat tosin ovat aika vakaita, toisin kuin 80-luvun div II ja semisinkkerit.
Jos osaa purjehtia, pitää vielä ymmärtää miten lautaa ohjataan mastoa kallistamalla ja miten vastakäännös ja jiippi tehdään.
Missä vaan voi lautailla, jos syväyttä riittää turvalliseen kaatumiseen ja vapaata vettä vauhdinottoon ennen käännöstä. Kannattaa toki pitää huolta, ettei ajaudu vääriin paikkoihin, jos tuuli kovenee, kääntyy tai kryssiminen ei sujukaan.
Meni pari tuntia siihen, että oppi perusasiat eli pysymään laudalla ja kääntelemään sitä ja vetämään maston ylös.
Leveällä laudalla olisi mennyt nopeammin.
Hyviä kommentteja jo edellä mutta lisäksi aina kannattaa tsekata Youtuben videot aiheesta.
Erinomaisia vastauksia, kiitos.
ap