Puhelinliittymän avaaminen velkajärjestelyssä

Anonyymi

Oon siis velkajärjestelyssä ja haluaisin vaihtaa puhelinliittymän halvempaan. Kilpailijalla olisi edullinen tarjous, mutta myydäänkö sitä mulle, kun olen velkajärjestelyssä? Kokemuksia? Tietoa kenelläkään ?

11

1617

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joudut maksaa vakuusmaksun etukäteen, esim. Elisalla 150e jne.

    • Anonyymi

      Multa vaadittiin aikoinaan 300 e pantti Elisalla, kun halusin avata puhelinliittymän.

    • Anonyymi

      "Oon siis velkajärjestelyssä ja haluaisin vaihtaa puhelinliittymän halvempaan. Kilpailijalla olisi edullinen tarjous, mutta myydäänkö sitä mulle, kun olen velkajärjestelyssä? Kokemuksia? Tietoa kenelläkään ?"

      Tämä selviää vain kokeilemalla. Kaikilla opereettoreilla on luottotietojen tarkastusjärjestelmä & riskienhallinta. Jos vaatii avausmaksua joko maksat tai otat prepaid liittymän, Saunalahti Prepaid / DNA Rajaton tai Super prepaid kumpi soveltuu paremmin käyttöösi.

      • Anonyymi

        Siis onko DNA rajaton saatavana prepaidina?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siis onko DNA rajaton saatavana prepaidina?

        Rajattomat on törkeän kalliita.


      • Anonyymi

        Twitteristä voi kysyä.


    • Anonyymi

      Hei olen saanut Elisalta ilman pantteja uuden liittymän sekä puhelimenkin kk-rahoituksella, velkajärjestelyn aikana :)

      • Anonyymi

        Ja olet onnellinen!


    • Anonyymi

      Mutta mikä on 2021 syy operaattorin vaihtoon? Kolmen operaattorin perusliittymä yli 18v kuluttajalle on jotakuin sama! rajaton puhe kotimaassa, rajaton tekstiviesti/MMS korimaassa ja rajaton tiedonsiirto kotimaassa.

      Kaikki ottaa 3€ (?) paperilaskusta. Avaus maksaa vajaat 5€.

      Telialla on maksuton mobiilivarmenne, Elisa ja DNA ottaa varmenteesta 3€ kk maksun

      perusliittymän hinta 20€-25€

      • Anonyymi

        Periaatteessa noin hinnastoa lukien, mutta ainakin itse olen vaihtanut kakarani puhelinliittymän sopimuskauden päätteeksi selvästi parempaan tarjoukseen kuin mitä operaattorin nettisivut lupaavat. Tosin taas ollaan 12 kk liittymässä kiinni, mutta vaikuttaa toimivan kustannustehokkaasti tällainen 12 kk liittymiin sitoutuminen.
        Mutta sinällään rahojen tehdessä tiukkaa kannattaa panostaa suuri osa energiasta tulojen kasvattamiseen, eikä muutaman euron säästöön liittymässä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Periaatteessa noin hinnastoa lukien, mutta ainakin itse olen vaihtanut kakarani puhelinliittymän sopimuskauden päätteeksi selvästi parempaan tarjoukseen kuin mitä operaattorin nettisivut lupaavat. Tosin taas ollaan 12 kk liittymässä kiinni, mutta vaikuttaa toimivan kustannustehokkaasti tällainen 12 kk liittymiin sitoutuminen.
        Mutta sinällään rahojen tehdessä tiukkaa kannattaa panostaa suuri osa energiasta tulojen kasvattamiseen, eikä muutaman euron säästöön liittymässä.

        Kommentoin kommenttia jossa kommentoitiin minun aiemmin kommenttia

        Ap on järjestelyssä mikä ei suoraan kerro tiukkuudesta. Muistan kun joskus 2000 luvun alkupuolella jeesasin ulosotossa olevaa kaveria liittymäasiassa niin häneltä oli pyydetty parinsadan ennakkoa.

        Parhaiten tiedon saa kysymällä. Tuossa tilanteessa tuskin uusi operaattori alkaa kilpailemaan tarjouksella.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      31
      5693
    2. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      13
      4012
    3. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      196
      2369
    4. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      166
      1760
    5. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      79
      1676
    6. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      35
      1467
    7. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      14
      1375
    8. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      74
      1345
    9. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      224
      1204
    10. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      94
      1195
    Aihe