Mikä merkki?

Mikä merkki on parhain pukuun ja vyöhön? Matsuru, Adidas, Nippon Sport, KWON, Mizuno Kodomo, Ippon Gear vai Phoenix Takachi Kyoto?
Eli pitää olla kestävä. Pitää kestää kovia treenejä ja pesua ja näyttää hienolta. Mitä suosittelette?
101406
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Kallein on paras

Äänestä

Makuasia ja myös riippuu ruumiinrakenteesta. Minulle Mizuno ja Matsuru on aina istuneet hyvin päälle. Pitää testata kaupassa mikä osuu omaan vartaloon parhaiten.

Äänestä

Essimo

Äänestä

Joku+tuossa+totesikin+että+kallein+on+paras+-+se+on+osittain+totta.+Kaikilla+pukumerkeillä+on+hyviä+pukuja,+kun+mennään+vähän+kalliimpiin+malleihin.+Täytyy+huomata+että+judopuku+ja+BJJ-puku+ovat+hiukan+eri+mallisia,+ja+judon+jäykät+säännöt+säätelevät+myös+puvun+ulkonäköä+saumojen+ja+mainoslätkien+suhteen.Judopuvun+tärkein+ominaisuus+on+takin+kankaan+paino+eli+paksuus.+Halvat+harjoittelupuvut+saattavat+olla+250+grammaa+/+neliö,+kelpaa+muksuille+ja+kevyesti+treenaaville+aloittelijoille.+Kun+intensiteetti+kasvaa,+on+hyvä+siirtyä+yli+400g/m2+-painoisiin+kankaisiin,+kisajudokat+taitavat+käyttää+700-950+g/m2+pukuja.+Toinen+tekijä+mikä+vaikuttaa+puvun+hintaan+on+IJF-lätkä,+eli+puku+on+hyväksytty+kisoihin+-+näillä+puvuilla+hinta+hyppää+reilusti+yli+satasen,+ja+laadukkaat+puvut+ovatkin+lähempänä+kahtasataa.+Mizunon+Yusho+näyttää+olevan+aika+suosittu+puku,+itsellänikin+on+se+ja+hyvin+toimii.+Materiaalina+80%+puuvillaa+ja+20%+polyesteriä+-+vähentää+pesussa+kutistumista+hiukan.+Suomessahan+on+käytännössä+3+judopukukauppaa:+Penado,+Nipponsport+ja+Kwon.++Toki+netistä+löytyy+ulkomaisiakin+kauppoja+joissa+on+suomenkielinen+verkkokauppa.+Näissä+kaikissa+tarjotaan+hiukan+eri+merkkejä,+mutta+hinnat+ovat+aikalailla+samat+vastaavissa+tuotteissa.+Itseäni+hiukan+ärsyttää+näissä+kaikissa+verkkokaupoissa,+että+tuotteita+on+hidas/hankala+selata,+tuotetiedot+ovat+usein+erittäin+vajaat+ja+tilaaminen+ei+ole+kovin+sujuva+kokemus.+Penado+ainakin+paikkaa+tämän+puutteen+hyvällä+asiakaspalvelulla,+ja+siksi+tilaankin+sieltä+seuran+puvut.+Kunpa+siellä+vielä+olisi+parempi+verkkokauppa..t.Riku+Nevala

Äänestä
  • Olen tilannut pukuja laidasta laitaan eri verkkokaupoista ja kokemukseni mukaan Ippon Gearin puvut ovat kokonaisuutena hinta - laatusuhteeltaan kisaaville lapsille parhaita. Ne ovat melko edullisia, niitä saa slimfitinä että normaalina, kokoja on 5 cm välein, housut ja takit tilataan erikseen, malleja on mistä valita. Hinnatkin ovat vielä varsin kilpailukykyisiä ainakin ippon-shop.com :ista tilattuna. Toimituskaan ei kestä kauaa. Suosittelen.

    Äänestä

  • Suomessahan on käytännössä 3 judopukukauppaa: Penado, Nipponsport ja Kwon.

    Noiden lisäksi ainakin Helsingistä löytyy Budoliike, Kamppailuvaruste ja FinBudoBest.

    Äänestä

  • Suomessa on näiden lisäksi kyllä monia muitakin judopukuja myyviä liikkeitä, niin netissä kuin ihan myymälöitäkin. Itse olen käyttänyt Herttoniemen Erätorilla olevaa Petlasteckiä, hyvä palvelu ja voi kokeilla pukuja, löytyy www.budoliike.fi

    Äänestä

Ei oikeastaan voi tietää, ennen kuin vetää päälle. Jos treenaa oikeasti niin silloin tietysti kalleimman mallin puku valmistajasta riippumatta.

Itse tykkään Matsurun takista ja Mizunon housuista. Noris ei mene päälle millään ja Essimon housut on väärän malliset. Tämä tieto ei kuitenkaan auta ketään, kun kropat nyt vaan on eri rakenteisia.

Siksi en myöskään osta verkkokaupasta. Sovittaa pitää, jos outoa tuotetta hommaa.

Äänestä

Penan pitäisi lopettaa kun käyttää hyväkseen asemansa seuraverkostossa.

Äänestä
  • Penahan lopetti jo kertaalleen, mutta meni judopukumarkkina kerrasta niin vituralleen, että piti palailla takaisin. Hyvin palvelee ja jos ei puku kelpaa niin voi sen muualtakin ostaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Mikä merkki on parhain pukuun ja vyöhön? Matsuru, Adidas, Nippon Sport, KWON, Mizuno Kodomo, Ippon Gear vai Phoenix Takachi Kyoto?
Eli pitää olla kestävä. Pitää kestää kovia treenejä ja pesua ja näyttää hienolta. Mitä suosittelette?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu